Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Ruby - jednoduchost a sila
Ruby je skriptovací jazyk. Je voľne šíriteľný a pochádza z Japonska. Jeho hlavnými črtami je to, že je objektový, má dynamické typovanie a jeho výhodou je aj multiplatformovosť. Jeho autor ho vytvoril z cieľom mať jazyk, v ktorom bude programovať po celý svoj život. Tak to bol asi taky kratky uvod, ktory som si pre vas pripravil. Ruby je strasne jednoduchy a pritom je to silny jazyk, syntaxou podobny pythonu ale nie az tak zlozity. Ja som ho objavil si pred 2 dnami a som nim na tolko fascinovany ze som sa dal hned do jeho ucenia. Nasiel som aj par tutorialov ako napr. Ruby za 20 minut atd. Ruby je napisany v C a aktualna verzia je nieco 1.8.x, jedna sa o interpretovany jazyk teda skriptovaci ale pracuje sa aj o spustaci bytekodu ako je to v Jave. Tak ako v Pythone kde existuje prepojenie z Gtk teda - PyGtk aj pre Ruby je prepojenie na Gtk kniznicu.. |zatial som netestoval, zatial robym len s Tcl/Tk| Uvadzam priklad Ruby/Gtk: uvediem aj kratky vypis: require 'gtk'
Tiskni
Sdílej:
The commercial license allows you to: * Develop commercial software and software whose source code you wish to keep private. * Freely choose licensing for the software you are writing (Proprietary, Open Source or both). * Get commercial support from Trolltech * Be able to gain access to Qt Solutions and commercial-only Qt components such as commercial database drivers and the Visual Studio Integration on Windows.
Já myslím, že je lépe se učit dělat s něčím co nemá žádná (nebo zanedbatelná) právní omezení pro nejširší použití.Zalezi od uhla pohladu. Pre mna je zas lepsie pracovat s multiplatformnym frameworkom.
od vyvojarov, qt/windows je len za poplatok trolltechu...The current version of Qt/Windows Open Source Edition is 4.3.1.
hm, silacke reci. dalsi co nevie ani hovno o Gtk+ ani bindingu pre RubyAle ved kluuud, ved pise ze Prve kroky, nerodi sa kazdy geniom, niekto sa k tomu proste musi dostat
ruby si neco tak skaredyho jako gtk nezaslouzi, koukni radeji na qt??? tak potom ked uz dodrzujes vlakna aspon hod citat na ktory reagujes, clovek potom straca prehlad..
dvh@ubuntu:~$ ruby pokus.rb pokus.rb:1: uninitialized constant Gtk (NameError)
require 'gtk2' window = Gtk::Window.new(Gtk::Window::TOPLEVEL) button = Gtk::Button.new("Hello World") window.set_title("Hello Ruby") # Connect the button to a callback. button.signal_connect('clicked') { puts "Hello Ruby" } # Connect the signals 'delete_event' and 'destroy' window.signal_connect('delete_event') { puts "delete_event received" false } window.signal_connect('destroy') { puts "destroy event received" Gtk.main_quit } window.add button window.show_all Gtk.main
#!/usr/bin/python import gtk window = gtk.Window(gtk.WINDOW_TOPLEVEL) button = gtk.Button("Hello World") window.set_title("Hello Python") # Connect the button to a callback. def clicked(widget): print 'Hello Python' button.connect('clicked', clicked) # Connect the signals 'delete_event' and 'destroy' def delete(widget, data = None): print "delete_event received" return False window.connect('delete_event', delete) def destroy(widget, data = None): print "destroy event received" gtk.main_quit() window.connect('destroy', destroy) window.add(button) window.show_all() gtk.main()Rozdíl ve složitosti je podle mě nicotný. Mezi Ruby a Pythonem jsem dost dlouho váhal. Pro Python rozhodla podpora unicode, daleko více knihoven, snazší (IMHO) psaní modulů v céčku, modul ctypes, větší uživatelská základna a celkem dost pythonních věcí přímo v distribuci. Když jde do tuhého, tak je opravdu potřeba, aby bylo koho se zeptat. V začátcích ti poradí každý, ale po čase ...