Na YouTube byly zveřejněny videozáznamy přednášek z hackerské konference DEF CON 33, jež proběhla 7. až 10. srpna v Las Vegas.
Bun (Wikipedie), tj. běhové prostředí (runtime) a toolkit pro JavaScript a TypeScript, alternativa k Node.js a Deno, byl vydán ve verzi 1.3. Představení novinek také na YouTube. Bun je naprogramován v programovacím jazyce Zig.
V Lucemburku byly oznámeny výsledky posledního kola výzev na evropské továrny pro umělou inteligenci neboli AI Factories. Mezi úspěšné žadatele patří i Česká republika, potažmo konsorcium šesti partnerů vedené VŠB – Technickou univerzitou Ostrava. V rámci Czech AI Factory (CZAI), jak se česká AI továrna jmenuje, bude pořízen velmi výkonný superpočítač pro AI výpočty a vznikne balíček služeb poskytovaný odborníky konsorcia. Obojí bude sloužit malým a středním podnikům, průmyslu i institucím veřejného a výzkumného sektoru.
Byla vydána (𝕏) zářijová aktualizace aneb nová verze 1.105 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.105 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Ve Firefoxu bude lepší správa profilů (oddělené nastavení domovské stránky, nastavení lišt, instalace rozšíření, uložení hesla, přidání záložky atd.). Nový grafický správce profilů bude postupně zaváděn od 14.října.
Canonical vydal (email) Ubuntu 25.10 Questing Quokka. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Jedná se o průběžné vydání s podporou 9 měsíců, tj. do července 2026.
ClamAV (Wikipedie), tj. multiplatformní antivirový engine s otevřeným zdrojovým kódem pro detekci trojských koní, virů, malwaru a dalších škodlivých hrozeb, byl vydán ve verzi 1.5.0.
Byla vydána nová verze 1.12.0 dynamického programovacího jazyka Julia (Wikipedie) určeného zejména pro vědecké výpočty. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v poznámkách k vydání. Aktualizována byla také dokumentace.
V Redisu byla nalezena a v upstreamu již opravena kritická zranitelnost CVE-2025-49844 s CVSS 10.0 (RCE, vzdálené spouštění kódu).
Ministr a vicepremiér pro digitalizaci Marian Jurečka dnes oznámil, že přijme rezignaci ředitele Digitální a informační agentury Martina Mesršmída, a to k 23. říjnu 2025. Mesršmíd nabídl svou funkci během minulého víkendu, kdy se DIA potýkala s problémy eDokladů, které některým občanům znepříjemnily využití možnosti prokázat se digitální občankou u volebních komisí při volbách do Poslanecké sněmovny.
Když jsem 9.9.2008 psal první blogovej zápisek o myšlence virtuálních serverů podle mého gusta, opravdu jsem moc nevěřil v úspěch. Ale - povedlo se! Už jsme up&running
Původní myšlenkou bylo vytvořit komunitu se serverem, kam by se mohl kdokoliv se zájmem o technologii přidat a kde by mu poradili. Kde se nebudou tajit problémy a svádět je na uživatele. Když jako admin udělám kravinu, přiznám to. O otevřenost mi šlo (a jde).
Idea se s pomocí abclinuxu (kam jsem o tom ublognul) začala pomalu převádět v realitu, začalo to tím, že se mi ozval Franta Kučera (xkucf03), že by měl zájem. Pak jsme sháněli server, byly (moje) nápady využít houskův server (viz tady někde na abc, jestli už ho prodal, nevím). Nevypadalo to vůbec nadějně, museli bychom investovat nemálo do pamětí, disků a dalšího. V tu dobu se mi ozval Tomáš Srnka (toms, linuxos.sk) a nabídnul svůj "stroj", kterejto by se mu stejně jinak válel doma bez využití (zákazník, pro koho původně byl to odřekl). Tak jsme se dohodnuli, že si vzájemně pomůžeme a hurá, máme server. S tomsem se rozvinula řeklbych celkem fajn spolupráce. Patří mu můj velký dík.
Specifikace serveru: MB Asus P5Q CPU Intel Q9300 4x2GB DIMM DDR2 800MHz 4x320GB HDD SATAII (RAID1 pro /, RAID10 pro openvz)
Tak, server jsem měl okolo Vánoc u sebe, abych si s ním mohl hrát a začít nějak tvořit podobu toho, co budou mít členové k dispozici. V tu dobu jsem začal vyvíjet administrační panýlek pro openvz, které jsme se rozhodli použít (dodnes má malý mušky, ale docela je řekl bych odchytávám, rozhodně už se dá použít). Zbývalo spousta práce - založit sdružení (aby to mělo formu a úroveň) a sehnat housing.
23.2.2009 je dalším mezníkem, vzniklo občanské sdružení vpsFree.cz, které bude naši činnost zastřešovat. Jelikož jsme jenom lidi, rozhodli jsme se pro jistou formu load-balancingu - předseda (a hlavní ouředník) je Franta, hlavního správce dělám já. Vyřizovali jsme další náležitosti, jako je bankovní účet a podobně.
Konečně, v březnu jsem začal vyřizovat housing. Na doporučení místních jsem vybral master.cz. Musím uznat, je s nimi velice dobré jednání. Oni (jejich skvělá nabídka) taky dost pomohli realizaci vpsFree.cz. Takže jsme v sobotu 11.4. byli já s Frantou mrznout v serverovně (někdo mi měl říct, že tam bude jenom 18°C!). Server (s celkovou spotřebou 109W - naštěstí pod 150W) jsme ten den vcelku úspěšně nainstalovali a přidělili mu první adresy. Dneska jsem konečně dořešil trable s nativní IPv6 a /48 rozsahem, takže jsme (až na detaily) úplně ready-to-use. Do dneška jsme taky vyladili konečnou specifikaci uživatelského VPS, která je:
CPU max jedno jádro (1x2,5GHz), min. 833MHz RAM 1500MB garant, 2000MB max 40GB místo na disku 1 IPv4 hoodně IPv6 (na požádání) -- trafik v rozumné míře nelimitován -- Distra - Debian, Centos, Ubuntu, OpenSUSE
Rozhodli jsme se, že maximum VPS bude na této HW konfiguraci celkem 12. Ohledně příspěvků jsme se dohodli po první půl rok existence na 400Kč/měs, potom 300/měsíc. Platí se na 3 měsíce dopředu, abychom nenechali moc na poplatcích.
Ještě jednou, díky tomsovi, Frantovi a klukům od masteru za pomoc při realizaci!
Kdybyste měl někdo zájem se přidat, není problém.(UPDATE: volných VPS: 2, z toho přislíbených: 0)
Tiskni
Sdílej:
grafy!!!! munin a tak s public accessom by som privital!!! PLS
pre upresnenie - take nieco
Zdravím, byl by na Vás kontakt např. jabber? Díky
Také bych měl o jeden VPS zájem, ale Gajim mi u snajpa@jabber.lbfree.net hlásí remote-server-not-found
Ahoj :) Já svůj server už mám (aspoň teď mi stačí), ale tohle se mi líbí a uvažoval bych o tom, každopádně jsem si říkal, že v seznamu distribucí chybí gentoo ;) myslím, že by to dost lidí ocenilo a když byste s tím chtěli pomoci, tak se nabízím :) Můj jabber je alquaknaa na gmailu. Zdravím, al-Quaknaa.
Tuto zimu mi 2 disky v jednom "serveru" prezivaly v teplotach - mimo rack 11 st. C, v racku 15 st. C a hddtemp ukazoval 20-22 st. C Na serveru v Masteru (Praha) maji disky 31-32 st. C, takze podchlazeni rozhodne nehrozi
caues, jj prodano
Rozjizdim dalsi opicarnu a mozna casem budu nejaky server potrebovat, takze bych se mozna casem pridal.
jakou tam mate linku? ;)