Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Možná by mi nějaká osoba znalá právnických kliček mohla vysvětlit, jak je možné, že chtějí peníze i za období, kdy bylo legální poplatky neplatit. Přece zákony nelze vymáhat retrospektivně, nebo ano? Nejsem z toho dvakrát chytrý. Navíc se mi chování OSA jeví jako hnus už dlouho.
Právnické kličky neznám, ale zákonů a nařízení platných retrospektivně by se pár našlo. Například výměna občanských a řidičských průkazů. Řidičské průkazy se dřív vydávaly s neomezenou platností, teď se musejí měnit. Podobně to je s OP, které nemají nejnovější formát (ještěže mám nový cestovní pas). Platnost dálničních známek se měla zkracovat se zavedením vinět.
Pokud jeden občan, tak by byl příkladně potrestán. Pokud dva, tak také. Pokud tisíce a desítky tisíc, tak by se musel změnit zákon, protože by to bylo neudržitelné.
Tohle je historická, a setsakra účinná metoda, jak radikálně měnit věci - a mnohokrát v historii použitá. Viz Gándhí třeba. Když se Gándhímu nelíbily zákony pro barevné v Jihoafrické republice, tak jej překročil a šel se udat a nechat se zavřít. A poté to udělalo obrovské množství jiných. Stalo se neudržitelným a zákon musel být zrušen. Podobně třeba reagovala církev na perzekuce v Polsku - a není se tedy co divit, že získala obrovský morální kredit u Poláků.
Pletes si Gandhiho s Nelsonem Mandelou
:-!
Je jen otázkou času kdy elektrikáři založí "OSE" a budou po hotelech vymáhat paušálně peníze za to že jim jakožto umělci přes kabely a elektroniku nainstalovali tyto kabely a že jen díky tomu může hotel fungovat a mít svítící světla, chladící ledničky a prací pračky.
Tohle je hnus, každému by se doživotně líbilo vybírat paušálně výpalné, ale takhle to snad nejde řešit :(
Už to začalo. Své výpalné chtějí "zvukoví mistři". Nebo jak se to jmenuje ... aha www.svazautoru.org/cesko/ochrany-svaz-zvukaru-vyzaduje-poplatky-jako-osa
+1 co je potreba pro zalozeni?
Co kdybychom zalozili Ochrany svaz programatorsky a vymahali svuj podil z vypalneho ? Programovani spada (narozdil od elektrikaru :)) pod autorske pravo
Má to jeden háček, hudebníci byli zákonem omezeni o některá svá práva, a jako kompenzace vznikly autorské poplatky. Že se to časem rozbujelo do dněšních rozměrů je jiná věc. Žádný soudný programátor nevstoupí do Ochranného svazu autorského, protože by musel přijít o stejná práva jako hudebníci - tedy každý legální uživatel programu by mohl pro svojí osobní potřebu při zakoupení jedné licence použít třeba tisíc licencí, a autor programu by mu to nemohl zakázat. Dále by bylo možné legálně stáhnout jakýkoli program, nainstalovat jej a používat pro svojí osobní potřebu (třeba pro potřebu své firmy), aniž by za něj platil a byl by nepostižitelný. Třeba byste si stáhli nejlepší a plnou verzi AutoCaDu a používali jako nástroj pro svojí vlastní konstrukční firmu - zcela zdarma a legálně. A samozřejmě, aby se mohly platit poplatky do Ochranného svazu programátorského, museli by s tím souhlasit všichni programátoři, výrobci a prodejci programů. A obávám se, že pro programátory by takový svaz byl totálně nevýhodný a hloupý.
Autorské poplatky se prosadily v době, kdy tu vládli soudruzi a nemuseli se nikoho ptát. Měl jste tedy prosadit programátorskou obdobu za stejného režimu
Mimochodem, oni by se dnes taky neptali, ale firmy typu Adobe, Microsoft, Autodesk a další mají dosti zelených papírků na lobby, a asi byste to neprosadil.
Co kdybychom zalozili Ochrany svaz programatorsky a vymahali svuj podil z vypalneho ? Programovani spada (narozdil od elektrikaru :)) pod autorske pravo
Žádný soudný programátor nevstoupí do Ochranného svazu autorského, protože by musel přijít o stejná práva jako hudebníci - tedy každý legální uživatel programu by mohl pro svojí osobní potřebu při zakoupení jedné licence použít třeba tisíc licencí, a autor programu by mu to nemohl zakázat. Dále by bylo možné legálně stáhnout jakýkoli program, nainstalovat jej a používat pro svojí osobní potřebu (třeba pro potřebu své firmy), aniž by za něj platil a byl by nepostižitelný.
Tak zalozme "Ochrany svaz programatoru Open Source". Open Source je zdarma a legalne k dispozici. A nikto z toho nic nema, takze to vyhovuje, ne?
Tiskni
Sdílej: