abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
  včera 19:55 | IT novinky

  Společnost Anthropic vydala Claude 3.5 Sonnet, tj. novou verzi své umělé inteligence Claude (Wikipedie). Videoukázky na YouTube. S Claude 3, stejně jak s GPT-3.5, Llama 3 a Mixtral, si lze pokecat bez přihlašování na DuckDuckGo AI Chat.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  včera 16:55 | Nová verze

  Byla vydána nová stabilní verze 6.8 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 126. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube. Vypíchnuta jsou vylepšení v integrovaném poštovním klientu.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  včera 12:11 | Zajímavý článek

  Příspěvek Aukce domén – měsíc po spuštění na blogu CZ.NIC shrnuje první měsíc provozu Aukce domén .CZ. Aukcemi prošlo celkem 18 174 domén, z toho na 742 z nich byl učiněn alespoň 1 příhoz. Nejdražší aukcí byla na doménu virtualnisidlo.cz s cenou 95 001 Kč, která však nebyla včas uhrazena. Nejdražší aukcí, která byla vydražena i zaplacena je praguecityline.cz s cenovkou 55 600 Kč.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 3
  včera 11:11 | IT novinky

  Před 40 lety, 19. června 1984, Bob Scheifler představil první verzi okenního systému X (X Window System). Vycházela z okenního systému W (W Window System).

  Ladislav Hagara | Komentářů: 12
  včera 11:00 | Nová verze

  Desktopové prostředí MATE bylo vydáno ve verzi 1.28. V gitových repozitářích je sice už od února, ale oznámení vydání se na webu objevilo s několikaměsíčním zpožděním (únorové datum zveřejnění je nepravdivé). Jde o první velké vydání od roku 2021. Uživatelsky nejvýznamnější pokrok je v podpoře Waylandu.

  Fluttershy, yay! | Komentářů: 0
  19.6. 21:44 | Nová verze

  Laboratoře CZ.NIC vydaly novou verzi 4.24.0 aplikace Datovka, tj. svobodné multiplatformní desktopové aplikace pro přístup k datovým schránkám a k trvalému uchovávání datových zpráv v lokální databázi. Přidány byly nové parametry do rozhraní příkazové řádky „export-msg“, „export-msgs“, „import-msg“ a „import-msgs“, které dovolují číst/zapisovat zprávy z/do databází. Veliký panel nástrojů byl nahrazen více nastavitelnými

  … více »
  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  19.6. 12:11 | Nová verze

  Mapnik (Wikipedie), tj. open source toolkit pro vykreslování map a vývoj mapových aplikací, byl vydán ve verzi 4.0.0. Přehled změn na GitHubu.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  19.6. 10:44 | IT novinky

  Mozilla koupila firmu Anonym, tj. průkopníka v "digitální reklamě chránící soukromí".

  Ladislav Hagara | Komentářů: 16
  18.6. 19:11 | Nová verze

  Knihovna htmx (Wikipedie, GitHub), tj. knihovna rozšiřující HTML o nové atributy a umožňující vývoj dynamických webových aplikací, byla vydána ve verzi 2.0 (𝕏).

  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  18.6. 17:11 | IT novinky

  Společnosti DeepComputing a Framework Computer společně představily RISC-V základní desku pro modulární Framework Laptop 13.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 11
  Rozcestník

  Osa zla

  26.11.2008 23:54 | Přečteno: 1993×

  Myslíte si, že po vás nikdo nemůže chtít finanční náhradu za to, že se řídíte platnou legislativou a ještě k tomu se zpětnou platností? Omyl. Dovolil bych si zde citovat velice zajímavý dopis, který Ochranný svaz autorský pro práva k dílům hudebním, o.s. (OSA) rozeslala hotelům v České republice.

  Vážený kliente,

  obracíme se na Vás v záležitosti užívání hudebních a jiných autorských děl na hotelových pokojích prostřednictvím televizních a rozhlasových příjmačů, jakož i dalších zařízení schopných zprostředkovat přehrávání zvukových či zvukově obrazových děl. Vzhledem k tomu, že tato činnost byla dlouhodobě předmětem různých právních výkladů, dovolte nejdříve krátkou rekapitulaci vývoje situace:

  Prosinec 2000

  • nový autorský zákon převzal beze změny dosavadní právní úpravu. Nadále byli tedy provozovatelé hotelů a jiných ubytovacích zařízení oprávněni provozovat hudební a jiná autorská díla na hotelových pokojích (a jiných pokojích sloužících k ubytování) pouze se souhlasem autorů a platit autorské odměny za toto užití.

  • tato právní úprava byla v souladu se závazky plynoucími pro ČR z mezinárodních smluv a dohod, k nimž ČR přistoupila, a odpovídala nutnosti harmonizace právních předpisů ČR s právem EU.

  Květen 2005

  • v platnost vstoupila „poslanecká” novela autorského zákona, která zrušila povinnost platit licenční autorské odměny za užívání hudebních a jiných autorských děl na hotelových pokojích prostřednictvím televizních a rozhlasových přijímačů.

  • OSA společně s dalšími kolektivními správci již v rámci schvalovacího procesu opakovaně upozorňoval na vadnost takové novely vzhledem k jejímu rozporu se závazky plynoucími pro ČR jak z mezinárodních smluv, jež mají přednost před zákonem, tak ze vstupu ČR do EU.

  • rozpor byl potvrzen mj. stanoviskem Evropské komise, která vznesla požadavek na uvedení předmětných ustanovení AZ v soulad s právem EU. Únor 2008

  • v soudním sporu ve věci OSA vs. Lev soud v první instanci potvrdil nárok autora na odměnu za provozování rozhlasového či televizního vysílání děl prostřednictvím rozhlasových a televizních přijímačů umístěných v hotelových pokojích i po nabytí účinnosti novely AZ z r. 2005 s odvoláním na nadřazenost mezinárodního práva.

  • podle čl. 10 Ústavy České republiky mají ustanovení mezinárodních smluv, jež jsou pro ČR závazné, přednost před zákonem.

  • rozhodnutí soudu 1. stupně bylo v únoru 2008 potvrzeno Vrchním soudem v Praze. Květen 2008

  • v platnost vstoupila novela autorského zákona, kterou se výjimka z povinnosti platit autorské odměny za rozhlasové a televizní přijímače v hotelových pokojích ruší.

  Z výše uvedené rekapitulace je patrné, že nárok autorů na zaplacení autorské odměny vyplývající z užití autorského díla prostřednictvím radiopřijímačů, televizorů a ostatních k tomu způsobilých přístrojů umístěných v hotelových pokojích a jiných ubytovacích zařízeních nebyl spornou novelou autorského zákona z r. 2005 dotčen, trvá i nadále a provozovatelé hotelů byli i po datu 23. 2. 2005 povinni uzavírat stejně jako v předešlých letech s autorskými organizacemi licenční smlouvy a hradit sjednané autorské odměny.

  Jsme si plně vědomi toho, že obě strany, tj. autorské organizace i majitelé resp. provozovatelé ubytovacích zařízení, jsou postaveny před řešení situace, kterou ani jedna ze stran nezavinila. Autorský zákon však kolektivním správcům ukládá povinnost vykonávat svoji činnost s péčí řádného hospodáře. Autorské organizace jsou povinny hájit oprávněné zájmy zastupovaných autorů a s ohledem na výrok Vrchního soudu v Praze jsou oprávněny i povinny požadovat plnění za období po „poslanecké novele” AZ z r. 2005. Vzhledem k citlivosti této problematiky je OSA připraven řešit nastalou situaci maximálně vstřícným způsobem tak, aby výsledné řešení bylo přijatelné pro obě strany.

  V celé věci navrhujeme následující:

  Pro zpětné období od 1. 1. 2006 až do data nabytí účinnosti novely autorského zákona tj. dne 19. 5. 2008 navrhujeme uzavření dohody o narovnání formou licenční smlouvy s možností splátek, kde bude částka autorských odměn za provozování hudebních a jiných autorských děl vyčíslena na základě uveřejněných sazeb autorských odměn pro r. 2005 včetně autorské odměny pro kolektivního správce DILIA. Uvědomujeme si, že celková částka může představovat nemalé zatížení. Připravili jsme proto možnost rozložit finanční plnění za toto zpětné období do splátkového kalendáře. V závislosti na Vámi zvoleném počtu splátek a délce splácení bude možno uplatnit slevu. Pro výpočet autorské odměny a výše slevy můžete využít kalkulačku umístěnou na našich webových stránkách www.osa.cz.

  V případě dotazů a nejasností nás prosím kontaktujte v pracovních dnech v době 9–15 hod.:

  pro oblast Čech Jana Francová, T: 220 315 303, E: jana.francova@osa.cz

  pro oblast Moravy Jana Gregorová T: 542 215 142, E: jana.gregorova@osa.cz.

  Předem děkujeme za spolupráci a zůstáváme s pozdravem

  Ing. Roman Strejček

  předseda představenstva OSA

  Momentálně OSA rozesílá již navazující upomínkový dopis. Je pravděpodobné, že většina hotelů zpětně peníze nezaplatí, nechá se zažalovat a vzniklé náklady bude vyžadovat zcela oprávněně po státu.

  Smutným faktem je, že do podobné situace se může dostat kdokoliv kdykoliv. Ač pro vhodná pojmenování vydřiduchů z OSA člověk nemusí chodit daleko, hlavní vina leží na našich zástupcích v parlamentu a můžeme si být jisti, že oni za to potrestáni určitě nebudou.

  Bylo by sice krásné, kdyby si poslanci museli z vlastních prostředků platit alespoň komerční pojištění svých výtvorů a přestali tak konečně zaplevelovat právní systém dalšími paskvily, ale to je v našem politickém systému čirá utopie. Alespoň než se dočkáme dostatečně zubatého prováděcího zákona druhého odstavce druhého článku naší ústavy, což se samozřejmě nedočkáme...

         

  Hodnocení: 100 %

          špatnédobré        

  Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

  Komentáře

  Vložit další komentář

  27.11.2008 00:54 nevis
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Osa zla
  hm s osou a bsa jsou jen problémy, já bych je zrušil... ;-)

  A To to říkám to z pozice umělce
  27.11.2008 06:58 Sodalite | skóre: 18 | blog: tucnakov | Břeclav
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Osa zla

  Možná by mi nějaká osoba znalá právnických kliček mohla vysvětlit, jak je možné, že chtějí peníze i za období, kdy bylo legální poplatky neplatit. Přece zákony nelze vymáhat retrospektivně, nebo ano? Nejsem z toho dvakrát chytrý. Navíc se mi chování OSA jeví jako hnus už dlouho.

  Absolutní pravda je nepoznatelná. Všechny ostatní jsou jenom soukromé lži.
  27.11.2008 08:54 Tomáš | skóre: 31 | blog: Tomik
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Osa zla

   Právnické kličky neznám, ale zákonů a nařízení platných retrospektivně by se pár našlo. Například výměna občanských a řidičských průkazů.  Řidičské průkazy se dřív vydávaly s neomezenou platností, teď se musejí měnit. Podobně to je s OP, které nemají nejnovější formát (ještěže mám nový cestovní pas). Platnost dálničních známek se měla zkracovat se zavedením vinět.

  27.11.2008 12:13 petr_p | skóre: 59 | blog: pb
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Osa zla
  Datum trvanlivosti vytištěné na průkazu není zákon. Naopak platnost průkazů definuje zákon. Takže když nový zákon ukončí platnost průkazu, tak na tom není nic retrospektivního. Prostě k datu účinnosti zákona končí platnost průkazu. Žádný zásah do minulosti se nekoná.
  27.11.2008 06:58 pht | skóre: 48 | blog: pht
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Osa zla
  Vite co by me zajimalo, co by se stalo, kdyby kazdy obcan ktery kdy porusil autorsky zakon sel na sebe dobrovolne podat trestni oznameni.
  In Ada the typical infinite loop would normally be terminated by detonation.

  Pokud jeden občan, tak by byl příkladně potrestán. Pokud dva, tak také. Pokud tisíce a desítky tisíc, tak by se musel změnit zákon, protože by to bylo neudržitelné.

  Tohle je historická, a setsakra účinná metoda, jak radikálně měnit věci - a mnohokrát v historii použitá. Viz Gándhí třeba. Když se Gándhímu nelíbily zákony pro barevné v Jihoafrické republice, tak jej překročil a šel se udat a nechat se zavřít. A poté to udělalo obrovské množství jiných. Stalo se neudržitelným a zákon musel být zrušen. Podobně třeba reagovala církev na perzekuce v Polsku - a není se tedy co divit, že získala obrovský morální kredit u Poláků.

  rADOn avatar 28.11.2008 01:33 rADOn | skóre: 44 | blog: bloK | Praha
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Osa zla

  Pletes si Gandhiho s Nelsonem Mandelou :-)

  "2^24 comments ought to be enough for anyone" -- CmdrTaco
  28.11.2008 07:59 pht | skóre: 48 | blog: pht
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Osa zla
  No, Gandhi zase pokud vim si sel pro sul :-)
  In Ada the typical infinite loop would normally be terminated by detonation.
  1.12.2008 16:10 xm | skóre: 36 | blog: Osvobozený blog | Praha
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Osa zla
  Svoboda je tím nejdůležitějším, co máme. Nenechte se o ní připravit, podporujte Pirátskou stranu!
  Nicky726 avatar 27.11.2008 08:16 Nicky726 | skóre: 56 | blog: Nicky726
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Osa zla

  :-!

  Enjoy the detours. There you’ll find the things more important than what you want. (Hunter x Hunter)
  27.11.2008 10:06 Thunder.m | skóre: 35 | blog: e17
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Osa zla

  Je jen otázkou času kdy elektrikáři založí "OSE" a budou po hotelech vymáhat paušálně peníze za to že jim jakožto umělci přes kabely a elektroniku nainstalovali tyto kabely a že jen díky tomu může hotel fungovat a mít svítící světla, chladící ledničky a prací pračky.

  Tohle je hnus, každému by se doživotně líbilo vybírat paušálně výpalné, ale takhle to snad nejde řešit :(

  27.11.2008 10:20 iMHO | blog: iMHO
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Osa zla

  Už to začalo. Své výpalné chtějí "zvukoví mistři". Nebo jak se to jmenuje ... aha www.svazautoru.org/cesko/ochrany-svaz-zvukaru-vyzaduje-poplatky-jako-osa

  Luk avatar 27.11.2008 11:04 Luk | skóre: 47 | blog: Kacířské myšlenky | Kutná Hora
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Osa zla
  Šifrování je absolutní nutnost a pomáhá chránit před nekalými živly
  27.11.2008 14:19 iMHO | blog: iMHO
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Osa zla

  No jasně, já věděl, že už jsem to čet i na nějakém webu, který navštěvuju pravidelě. : -)))

  rADOn avatar 27.11.2008 11:10 rADOn | skóre: 44 | blog: bloK | Praha
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Osa zla
  Co kdybychom zalozili Ochrany svaz programatorsky a vymahali svuj podil z vypalneho ? Programovani spada (narozdil od elektrikaru :)) pod autorske pravo a svoje "produkty" sirime po mediich ze kterych se vyplane vybira. Kdyz se nikdo nechytne za frnak, aspon by to byl hezky prispevek do rozpoctu FOSS organizaci.
  "2^24 comments ought to be enough for anyone" -- CmdrTaco
  27.11.2008 12:12 1john2 | skóre: 35 | blog: jo12hn | zlín, brno
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Osa zla

  +1 co je potreba pro zalozeni?

  Luk avatar 27.11.2008 12:31 Luk | skóre: 47 | blog: Kacířské myšlenky | Kutná Hora
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Osa zla
  Stačí založit občanské sdružení a podat si žádost na ministerstvo. Jenže pro software už MK jednu žádost zamítlo (podali ji lidé okolo Mironetu), takže si nelze dělat iluze, že to projde. Proto jsem navrhoval podat žádost aspoň na hudební software, což by otevřelo cestu k penězím z hudby (podle stejného klíče, jako to udělali zvukaři).
  Šifrování je absolutní nutnost a pomáhá chránit před nekalými živly

  Co kdybychom zalozili Ochrany svaz programatorsky a vymahali svuj podil z vypalneho ? Programovani spada (narozdil od elektrikaru :)) pod autorske pravo

  Má to jeden háček, hudebníci byli zákonem omezeni o některá svá práva, a jako kompenzace vznikly autorské poplatky. Že se to časem rozbujelo do dněšních rozměrů je jiná věc. Žádný soudný programátor nevstoupí do Ochranného svazu autorského, protože by musel přijít o stejná práva jako hudebníci - tedy každý legální uživatel programu by mohl pro svojí osobní potřebu při zakoupení jedné licence použít třeba tisíc licencí, a autor programu by mu to nemohl zakázat. Dále by bylo možné legálně stáhnout jakýkoli program, nainstalovat jej a používat pro svojí osobní potřebu (třeba pro potřebu své firmy), aniž by za něj platil a byl by nepostižitelný. Třeba byste si stáhli nejlepší a plnou verzi AutoCaDu a používali jako nástroj pro svojí vlastní konstrukční firmu - zcela zdarma a legálně. A samozřejmě, aby se mohly platit poplatky do Ochranného svazu programátorského, museli by s tím souhlasit všichni programátoři, výrobci a prodejci programů. A obávám se, že pro programátory by takový svaz byl totálně nevýhodný a hloupý.

  27.11.2008 15:57 slayn | skóre: 5 | blog: Cokoliv
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Osa zla
  museli by s tím souhlasit všichni programátoři, výrobci a prodejci programů

  a s OSA souhlasi vsichni muzikanti?
  To err is human, to arr is pirate!

  Autorské poplatky se prosadily v době, kdy tu vládli soudruzi a nemuseli se nikoho ptát. Měl jste tedy prosadit programátorskou obdobu za stejného režimu :-)

  Mimochodem, oni by se dnes taky neptali, ale firmy typu Adobe, Microsoft, Autodesk a další mají dosti zelených papírků na lobby, a asi byste to neprosadil.

  rADOn avatar 28.11.2008 01:30 rADOn | skóre: 44 | blog: bloK | Praha
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Osa zla

  Autorske poplatky se prosadily o sto let drive 

  "2^24 comments ought to be enough for anyone" -- CmdrTaco
  28.11.2008 07:52 headhunter
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Osa zla

  Co kdybychom zalozili Ochrany svaz programatorsky a vymahali svuj podil z vypalneho ? Programovani spada (narozdil od elektrikaru :)) pod autorske pravo

  Žádný soudný programátor nevstoupí do Ochranného svazu autorského, protože by musel přijít o stejná práva jako hudebníci - tedy každý legální uživatel programu by mohl pro svojí osobní potřebu při zakoupení jedné licence použít třeba tisíc licencí, a autor programu by mu to nemohl zakázat. Dále by bylo možné legálně stáhnout jakýkoli program, nainstalovat jej a používat pro svojí osobní potřebu (třeba pro potřebu své firmy), aniž by za něj platil a byl by nepostižitelný.

   Tak zalozme "Ochrany svaz programatoru Open Source". Open Source je zdarma a legalne k dispozici. A nikto z toho nic nema, takze to vyhovuje, ne?

  Založit nové vláknoNahoru

  ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
  © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.