Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Pro iPhone se píše mnoho unikátních aplikací a zajímavou skupinu z nich tvoří programy dovolující používat iPhone jako hudební nástroj. V tomto přehledu si projdeme několik z nich, které jsem měl příležitost vyzkoušet.
iBone
Začnu hned mým nejoblíbenějším kouskem. Jedná se velice zdařilou aplikaci, která mi splnila starý sen - mít kapesní trombon na sluchátka, protože hraní na ten opravdový nepatří právě k aktivitám, které by nerušily okolí.
Rozložení tónů víceméně odpovídá reálnému trombonu. Nátisk se ovlivňuje vertikální polohou polohy prstu. Sílu tónu lze regulovat náklonem telefonu nebo použít foukání do mikrofonu. Druhá varianta bohužel nefunguje tak dobře jako u programu Leaf Trombone. Má velmi dobrý zvuk. Program obsahuje šest skladeb různé obtížnosti s doprovodem a postupně se zvýrazňují tóny, které se mají zahrát. Tyto skladby nelze bohužel dále rozšiřovat či vytvářet další. Nepoužívá multitouch a umožňuje si na pozadí pustit libovolnou nahrávku z iPodu.
Ukázka hraní na youtube.
Leaf Trombone
Podobně jako v případě iBone se jedná o simulátor trombonu, ale ve svém principu jen velice přibližný. Pohybem prstu po displayi se ovlivňuje výška tónu v rozsahu jedné oktávy a pomocí dvou tlačítek ovládaných druhou rukou se lze přepnout do nižší nebo vyšší oktávy. Dobře funguje tvorba tónu pomocí foukání do vnitřního mikrofonu telefonu, takže se jedná o skutečný dechový nástroj K dispozici je velké množství skladeb s doprovodem, které lze stahovat z Internetu a dokonce je lze je i samostatně tvořit. Velkou předností této aplikace je podpora komunity, kdy si uživatelé své výkony vzájemně hodnotí a tvoří žebříčky. Většina hráčů se však dechovému ovládání vyhýbá, takže pokud se ho někdo naučí, je z něj okamžitě jednooký mezi slepými (takto se mi svého času podařilo protlačit jeden svůj výkon na první místo celosvětově). Bohužel tento program nelze používat s iPodem na pozadí.
Velmi oblíbenou podobnou aplikací stejného výrobce je Ocarina, kterou jsem však nikdy nezkoušel.
Leaf Trombone na youtube.
Ocarina na youtube.
Pocket Guitar
Simulátor kytary. Bohužel nelze používat s iPodem na pozadí. Má bohaté nastavení hmatníku, ale display není dost velký, aby dovoloval plnohodnotné hraní.
Ukázka na youtube.
Chord Play
Asi nejpoužitelnější simulátor kytary pro "táborákové" hraní. Umožňuje si předdefinovat 12 akordů a volit mezi nimi. Dovoluje hrát s iPodem na pozadí. Škoda, že nepoužívá podobný systém volby akordů jako HarpApp.
Recenze na youtube.
HarpApp
Velice zajímavý nástroj se zvukem harfy s geniálním systémem volby akordů. Bohužel nepodporuje hraní s iPodem na pozadí a špatně se na něm hrají jednotlivé tóny.
Představení na youtube.
Trombone (Musicofx)
Simulátor trombonu s bohatými možnostmi ovládání včetně dechového ovládání a s hodnocením skladeb uživateli, ale bohužel nepoužitelným ovládáním.
Představení na youtube.
Saxophone (Musicofx)
Ač se jedná o produkt stejného výrobce jako předchozí simulátor trombonu, je tento nástroj napodobující saxofon o něco použitelnější, ale ani tak není hraní na něm právě jednoduché. Dovoluje hrát s iPodem na pozadí.
Představení na youtube.
ecViolin
Nijak přesvědčivý simulátor houslí pro iPhone. Jeho hlavní nevýhodou, která jeho používání značně znepříjemňuje, je generování vibrací při vyluzování každého tónu, které bohužel nejde vypnout. Lze s ním hrát s iPodem na pozadí a na více strun zaráz.
Ukázka na youtube.
Real Violin
Simulátor houslí, viloly a violoncella. Rovněž nijak oslňující. Nelze hrát s iPodem na pozadí. Výběr struny se provádí pomocí náklonu telefonu. Hrát na více strun lze jen v dotykovém režimu bez použití "smyčce".
Tím není přehled virtuálních nástrojů pro iPhone ani zdaleka vyčerpán, existuje ještě celá řada simulátorů pián (ty bojují hlavně s malým počtem naráz zobrazitelných kláves) či bicích. Pokud víte ještě o nějakém dobře použitelném nástroji, zmiňte jej, prosím, v diskusi. Samozřejmě se nejedná o plnohodnotné hudební nástroje, ale i tak je možné si s nimi užít hodně zábavy nebo si udělat představu o jejich fungování a vyhnout se tak úsměvným situacím, jako když mladé klavíristky diskutují nad tím, jak je možné na trumpetu s třemi písty zahrát tolik tónů (jedna z nich na to přišla - díky malíčkem ovládané klapce )
Tiskni
Sdílej: