Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Pro iPhone se píše mnoho unikátních aplikací a zajímavou skupinu z nich tvoří programy dovolující používat iPhone jako hudební nástroj. V tomto přehledu si projdeme několik z nich, které jsem měl příležitost vyzkoušet.
iBone
Začnu hned mým nejoblíbenějším kouskem. Jedná se velice zdařilou aplikaci, která mi splnila starý sen - mít kapesní trombon na sluchátka, protože hraní na ten opravdový nepatří právě k aktivitám, které by nerušily okolí.
Rozložení tónů víceméně odpovídá reálnému trombonu. Nátisk se ovlivňuje vertikální polohou polohy prstu. Sílu tónu lze regulovat náklonem telefonu nebo použít foukání do mikrofonu. Druhá varianta bohužel nefunguje tak dobře jako u programu Leaf Trombone. Má velmi dobrý zvuk. Program obsahuje šest skladeb různé obtížnosti s doprovodem a postupně se zvýrazňují tóny, které se mají zahrát. Tyto skladby nelze bohužel dále rozšiřovat či vytvářet další. Nepoužívá multitouch a umožňuje si na pozadí pustit libovolnou nahrávku z iPodu.
Ukázka hraní na youtube.
Leaf Trombone
Podobně jako v případě iBone se jedná o simulátor trombonu, ale ve svém principu jen velice přibližný. Pohybem prstu po displayi se ovlivňuje výška tónu v rozsahu jedné oktávy a pomocí dvou tlačítek ovládaných druhou rukou se lze přepnout do nižší nebo vyšší oktávy. Dobře funguje tvorba tónu pomocí foukání do vnitřního mikrofonu telefonu, takže se jedná o skutečný dechový nástroj K dispozici je velké množství skladeb s doprovodem, které lze stahovat z Internetu a dokonce je lze je i samostatně tvořit. Velkou předností této aplikace je podpora komunity, kdy si uživatelé své výkony vzájemně hodnotí a tvoří žebříčky. Většina hráčů se však dechovému ovládání vyhýbá, takže pokud se ho někdo naučí, je z něj okamžitě jednooký mezi slepými (takto se mi svého času podařilo protlačit jeden svůj výkon na první místo celosvětově). Bohužel tento program nelze používat s iPodem na pozadí.
Velmi oblíbenou podobnou aplikací stejného výrobce je Ocarina, kterou jsem však nikdy nezkoušel.
Leaf Trombone na youtube.
Ocarina na youtube.
Pocket Guitar
Simulátor kytary. Bohužel nelze používat s iPodem na pozadí. Má bohaté nastavení hmatníku, ale display není dost velký, aby dovoloval plnohodnotné hraní.
Ukázka na youtube.
Chord Play
Asi nejpoužitelnější simulátor kytary pro "táborákové" hraní. Umožňuje si předdefinovat 12 akordů a volit mezi nimi. Dovoluje hrát s iPodem na pozadí. Škoda, že nepoužívá podobný systém volby akordů jako HarpApp.
Recenze na youtube.
HarpApp
Velice zajímavý nástroj se zvukem harfy s geniálním systémem volby akordů. Bohužel nepodporuje hraní s iPodem na pozadí a špatně se na něm hrají jednotlivé tóny.
Představení na youtube.
Trombone (Musicofx)
Simulátor trombonu s bohatými možnostmi ovládání včetně dechového ovládání a s hodnocením skladeb uživateli, ale bohužel nepoužitelným ovládáním.
Představení na youtube.
Saxophone (Musicofx)
Ač se jedná o produkt stejného výrobce jako předchozí simulátor trombonu, je tento nástroj napodobující saxofon o něco použitelnější, ale ani tak není hraní na něm právě jednoduché. Dovoluje hrát s iPodem na pozadí.
Představení na youtube.
ecViolin
Nijak přesvědčivý simulátor houslí pro iPhone. Jeho hlavní nevýhodou, která jeho používání značně znepříjemňuje, je generování vibrací při vyluzování každého tónu, které bohužel nejde vypnout. Lze s ním hrát s iPodem na pozadí a na více strun zaráz.
Ukázka na youtube.
Real Violin
Simulátor houslí, viloly a violoncella. Rovněž nijak oslňující. Nelze hrát s iPodem na pozadí. Výběr struny se provádí pomocí náklonu telefonu. Hrát na více strun lze jen v dotykovém režimu bez použití "smyčce".
Tím není přehled virtuálních nástrojů pro iPhone ani zdaleka vyčerpán, existuje ještě celá řada simulátorů pián (ty bojují hlavně s malým počtem naráz zobrazitelných kláves) či bicích. Pokud víte ještě o nějakém dobře použitelném nástroji, zmiňte jej, prosím, v diskusi. Samozřejmě se nejedná o plnohodnotné hudební nástroje, ale i tak je možné si s nimi užít hodně zábavy nebo si udělat představu o jejich fungování a vyhnout se tak úsměvným situacím, jako když mladé klavíristky diskutují nad tím, jak je možné na trumpetu s třemi písty zahrát tolik tónů (jedna z nich na to přišla - díky malíčkem ovládané klapce )
Tiskni
Sdílej: