Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Pro iPhone se píše mnoho unikátních aplikací a zajímavou skupinu z nich tvoří programy dovolující používat iPhone jako hudební nástroj. V tomto přehledu si projdeme několik z nich, které jsem měl příležitost vyzkoušet.
iBone
Začnu hned mým nejoblíbenějším kouskem. Jedná se velice zdařilou aplikaci, která mi splnila starý sen - mít kapesní trombon na sluchátka, protože hraní na ten opravdový nepatří právě k aktivitám, které by nerušily okolí.
Rozložení tónů víceméně odpovídá reálnému trombonu. Nátisk se ovlivňuje vertikální polohou polohy prstu. Sílu tónu lze regulovat náklonem telefonu nebo použít foukání do mikrofonu. Druhá varianta bohužel nefunguje tak dobře jako u programu Leaf Trombone. Má velmi dobrý zvuk. Program obsahuje šest skladeb různé obtížnosti s doprovodem a postupně se zvýrazňují tóny, které se mají zahrát. Tyto skladby nelze bohužel dále rozšiřovat či vytvářet další. Nepoužívá multitouch a umožňuje si na pozadí pustit libovolnou nahrávku z iPodu.
Ukázka hraní na youtube.
Leaf Trombone
Podobně jako v případě iBone se jedná o simulátor trombonu, ale ve svém principu jen velice přibližný. Pohybem prstu po displayi se ovlivňuje výška tónu v rozsahu jedné oktávy a pomocí dvou tlačítek ovládaných druhou rukou se lze přepnout do nižší nebo vyšší oktávy. Dobře funguje tvorba tónu pomocí foukání do vnitřního mikrofonu telefonu, takže se jedná o skutečný dechový nástroj K dispozici je velké množství skladeb s doprovodem, které lze stahovat z Internetu a dokonce je lze je i samostatně tvořit. Velkou předností této aplikace je podpora komunity, kdy si uživatelé své výkony vzájemně hodnotí a tvoří žebříčky. Většina hráčů se však dechovému ovládání vyhýbá, takže pokud se ho někdo naučí, je z něj okamžitě jednooký mezi slepými (takto se mi svého času podařilo protlačit jeden svůj výkon na první místo celosvětově). Bohužel tento program nelze používat s iPodem na pozadí.
Velmi oblíbenou podobnou aplikací stejného výrobce je Ocarina, kterou jsem však nikdy nezkoušel.
Leaf Trombone na youtube.
Ocarina na youtube.
Pocket Guitar
Simulátor kytary. Bohužel nelze používat s iPodem na pozadí. Má bohaté nastavení hmatníku, ale display není dost velký, aby dovoloval plnohodnotné hraní.
Ukázka na youtube.
Chord Play
Asi nejpoužitelnější simulátor kytary pro "táborákové" hraní. Umožňuje si předdefinovat 12 akordů a volit mezi nimi. Dovoluje hrát s iPodem na pozadí. Škoda, že nepoužívá podobný systém volby akordů jako HarpApp.
Recenze na youtube.
HarpApp
Velice zajímavý nástroj se zvukem harfy s geniálním systémem volby akordů. Bohužel nepodporuje hraní s iPodem na pozadí a špatně se na něm hrají jednotlivé tóny.
Představení na youtube.
Trombone (Musicofx)
Simulátor trombonu s bohatými možnostmi ovládání včetně dechového ovládání a s hodnocením skladeb uživateli, ale bohužel nepoužitelným ovládáním.
Představení na youtube.
Saxophone (Musicofx)
Ač se jedná o produkt stejného výrobce jako předchozí simulátor trombonu, je tento nástroj napodobující saxofon o něco použitelnější, ale ani tak není hraní na něm právě jednoduché. Dovoluje hrát s iPodem na pozadí.
Představení na youtube.
ecViolin
Nijak přesvědčivý simulátor houslí pro iPhone. Jeho hlavní nevýhodou, která jeho používání značně znepříjemňuje, je generování vibrací při vyluzování každého tónu, které bohužel nejde vypnout. Lze s ním hrát s iPodem na pozadí a na více strun zaráz.
Ukázka na youtube.
Real Violin
Simulátor houslí, viloly a violoncella. Rovněž nijak oslňující. Nelze hrát s iPodem na pozadí. Výběr struny se provádí pomocí náklonu telefonu. Hrát na více strun lze jen v dotykovém režimu bez použití "smyčce".
Tím není přehled virtuálních nástrojů pro iPhone ani zdaleka vyčerpán, existuje ještě celá řada simulátorů pián (ty bojují hlavně s malým počtem naráz zobrazitelných kláves) či bicích. Pokud víte ještě o nějakém dobře použitelném nástroji, zmiňte jej, prosím, v diskusi. Samozřejmě se nejedná o plnohodnotné hudební nástroje, ale i tak je možné si s nimi užít hodně zábavy nebo si udělat představu o jejich fungování a vyhnout se tak úsměvným situacím, jako když mladé klavíristky diskutují nad tím, jak je možné na trumpetu s třemi písty zahrát tolik tónů (jedna z nich na to přišla - díky malíčkem ovládané klapce )
Tiskni
Sdílej: