Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Fedoru i další produkty spojené se společností Red Hat většinou poznám na první pohled. Podle písma. Bohužel to není kladná vlastnost, je to jen důsledek chybějící technologie…
Mám-li být přesný, chybí podpora pro subpixelové vyhlazování, protože knihovna FreeType, která se o to ve Fedoře stará, je standardně zkompilována bez ní. Důvody absence jsou právního charakteru.
Někomu se subpixelové vyhlazování líbí, jinému ne. Mně osobně se líbí, a to minimálně ve spojitosti s písmy DejaVu a Terminus, která ve svém prostředí (ovládací prvky, rámečky oken atd.) používám. Protože jsem na subpixelové vyhlazování zvyklý, rozhodl jsem se jej nainstalovat i do Fedory. Je to velmi jednoduché.
Jedinou prací je přidání repositářů RPM Fusion (což jsem popsal v textu Přehrávání hudby a filmů a Fedora 14) a instalace balíčku freetype-freeworld. Ten obsahuje verzi FreeType zkompilovanou s podporou subpixelového vyhlazování (údajně by se tento balíček něměl tlouci s balíčkem freetype, jenž je ve Fedoře standardně přítomen).
Je-li podpora subpixelového vyhlazování nainstalovaná, musíte ji ještě povolit. V GNOME se to dělá v kartě Písma okna Předvolby vzhledu. To se otevře pomocí hlavní nabídky: Systém → Předvolby → Vzhled. Aby se naše snažení projevilo, odhlaste se (nebo jinak obnovte sezení).
A je to. Všiml jsem si jediného problému — některé programy (třeba Seahorse) ne a ne být vyhlazovány subpixelově. Neřešil jsem to, je to jen několik oken, ale rád bych na to přesto upozornil…
Tiskni
Sdílej:
To nerieš, pokiaľ viem softvérové patenty v Čechách neplatia.No jo. Zkus to říct Microsoftu.
porušujú zákonTy asi dostatečně nechápeš, že se ti snažím vysvětlit: „Právě že ne”. Ty které ho porušovaly byly odmítnuty.
A ešte pozerám že je to v angličtine, to nemusia používať oficiálny jazyk ČR?Jelikož jde o Europatenty pouze s rozšířenou platností na území ČR (ale mimo to platí ve spoustě dalších zemích – některé i na Slovensku), tak ne. Ale jinak si je čas od času nechají přeložit nějakou firmou co to prožene Google Translatem a některé patenty (ale není to zrovna případ Microsoftu) kategorie PV jsou výslovně česky.