Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
Používám operační systém Fedora 14 na osobním počítači. Chci, aby sloužil také pro zábavu, do níž řadím přehrávání filmů a hudby.
Podpora multimédií je ve Fedoře omezena ze stejných důvodů, z jakých je omezena Platforma Java, tedy z právních. Dokumentace Fedory tento problém příliš neřeší, dokonce nabývám pocitu, že autorům vyhovuje stav, kdy uživatel buď začne používat jiné (Fedoře vyhovující) formáty, nebo se půjde pást.
Já mám doma například hromadu filmových DVD a představa, že si je nebudu moci přehrávat, mne zrovna neláká. V tomto textu popíšu, jak ve Fedoře 14 docílit, aby bylo možné:
Nejde tedy o přehnané požadavky. Dodám, že na přehrávání filmů používám program Totem a na přehrávání hudby Rhythmbox. Oba považuji za vyhovující a nemám důvodů je měnit za jiné.
Klíčem k požadované podpoře multimédií je přidání repositářů obsahujích balíčky, které oficiální repositáře neobsahují a obsahovat nesmějí. Zdůrazňuji, že dokumentace varuje před zběsilým přidáváním repositářů kvůli jejich možné nekompatibilitě. Repositáře, které chci nyní přidat, ale problémy (v kombinaci s oficiálními) nezpůsobují, alespoň jsem si žádných nevšiml.
Jedná se o dva repositáře: RPM Fusion a Livna. Oba jsou zaměřeny na distribuci balíčků, které Fedora z právních důvodů distribuovat nesmí. RPM Fusion je sloučenina (proto „fusion“ — fúze) několika historických repositářů včetně druhého jmenovaného. Livna v současnosti obsahuje jediný balíček.
Repositáře netřeba přidávat ruční úpravou konfigurace systému YUM, postačí nainstalovat balíčky, které to řeší za vás. K dispozici jsou na oficiálních stránkách obou repositářů. V případě RPM Fusion přidejte repositáře označené „free“ i „nonfree“ (první obsahuje Open Source Software dle definice Fedory, druhý obsahuje ostatní software). K přidání repositáře Livna stačí jeden balíček.
Po zpřístupnění repositářů systému YUM je možné instalovat balíčky požadované kvůli podpoře multimédií, tj.:
Tiskni
Sdílej:
Tam je to jasné, prostě přidám Medibuntu (nebo u Debianu debian-multimedia), nahodím jeden metabalíček a jedu.Tož…
Ale přijde mi to oproti Ubuntu trošku mlhavéA v minulosti to byla ještě větší hrůza. Na druhou stranu, chceš-li teďkom (GNU/)Linuxové binárky Mplaeru, tak jediné co na oficiálních stránkách dostaneš je RPMFuison.
Já bych ty USANo…
... clovek s cervenym kloboukem na hlave.to teda pěkně kecáš
Repositáře, které chci nyní přidat, ale problémy (v kombinaci s oficiálními) nezpůsobují, alespoň jsem si žádných nevšiml.jestli ono to nebude tím, že pro RPMFusion platí stejná pravidla, jako pro Fedoru (tedy s vyjímkou toho, co je povoleno zařadit), a že na tom dělají vesměs stejní lidé, jako na Fedoře, včetně zaměstnanců Red Hatu ... co se týče toho, že o tom někteří možná nemluví, to není interní nařízení, ale spíš přehnaná opatrnost
a je na tom líp než kdy jindyV tom případě na tom bylo vždycky dost blbě.