Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Používám operační systém Fedora 14 na osobním počítači. Chci, aby sloužil také pro zábavu, do níž řadím přehrávání filmů a hudby.
Podpora multimédií je ve Fedoře omezena ze stejných důvodů, z jakých je omezena Platforma Java, tedy z právních. Dokumentace Fedory tento problém příliš neřeší, dokonce nabývám pocitu, že autorům vyhovuje stav, kdy uživatel buď začne používat jiné (Fedoře vyhovující) formáty, nebo se půjde pást.
Já mám doma například hromadu filmových DVD a představa, že si je nebudu moci přehrávat, mne zrovna neláká. V tomto textu popíšu, jak ve Fedoře 14 docílit, aby bylo možné:
Nejde tedy o přehnané požadavky. Dodám, že na přehrávání filmů používám program Totem a na přehrávání hudby Rhythmbox. Oba považuji za vyhovující a nemám důvodů je měnit za jiné.
Klíčem k požadované podpoře multimédií je přidání repositářů obsahujích balíčky, které oficiální repositáře neobsahují a obsahovat nesmějí. Zdůrazňuji, že dokumentace varuje před zběsilým přidáváním repositářů kvůli jejich možné nekompatibilitě. Repositáře, které chci nyní přidat, ale problémy (v kombinaci s oficiálními) nezpůsobují, alespoň jsem si žádných nevšiml.
Jedná se o dva repositáře: RPM Fusion a Livna. Oba jsou zaměřeny na distribuci balíčků, které Fedora z právních důvodů distribuovat nesmí. RPM Fusion je sloučenina (proto „fusion“ — fúze) několika historických repositářů včetně druhého jmenovaného. Livna v současnosti obsahuje jediný balíček.
Repositáře netřeba přidávat ruční úpravou konfigurace systému YUM, postačí nainstalovat balíčky, které to řeší za vás. K dispozici jsou na oficiálních stránkách obou repositářů. V případě RPM Fusion přidejte repositáře označené „free“ i „nonfree“ (první obsahuje Open Source Software dle definice Fedory, druhý obsahuje ostatní software). K přidání repositáře Livna stačí jeden balíček.
Po zpřístupnění repositářů systému YUM je možné instalovat balíčky požadované kvůli podpoře multimédií, tj.:
Tiskni
Sdílej:
Tam je to jasné, prostě přidám Medibuntu (nebo u Debianu debian-multimedia), nahodím jeden metabalíček a jedu.Tož…
Ale přijde mi to oproti Ubuntu trošku mlhavéA v minulosti to byla ještě větší hrůza. Na druhou stranu, chceš-li teďkom (GNU/)Linuxové binárky Mplaeru, tak jediné co na oficiálních stránkách dostaneš je RPMFuison.
Já bych ty USANo…
... clovek s cervenym kloboukem na hlave.to teda pěkně kecáš
Repositáře, které chci nyní přidat, ale problémy (v kombinaci s oficiálními) nezpůsobují, alespoň jsem si žádných nevšiml.jestli ono to nebude tím, že pro RPMFusion platí stejná pravidla, jako pro Fedoru (tedy s vyjímkou toho, co je povoleno zařadit), a že na tom dělají vesměs stejní lidé, jako na Fedoře, včetně zaměstnanců Red Hatu ... co se týče toho, že o tom někteří možná nemluví, to není interní nařízení, ale spíš přehnaná opatrnost
a je na tom líp než kdy jindyV tom případě na tom bylo vždycky dost blbě.