Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Tiskni
Sdílej:
Autor asi myslel o dost méně pracnější. S rychlostí to imho nemá co dělat, leda tak s rychlostí bastlení.
Benchmarky vskutku nemám, je to spíš můj úsudek, že select na jedny tabulce s vhodnými indexy je rychlejší než selecl na více tabulkách.Myslím, že za ty desítky let vývoje relačních databází by se na to už přišlo, že jsou relační databáze nesmysl a je lepší vše nacpat do jedné tabulky. Stačí si uvědomit, že u řídké tabulky se musí z disku načíst mnohem víc dat (i ty prázdné nebo nezajímavé hodnoty, které nepotřebuju), a načítání z disku je ta nejdražší operace.
nestoji to za dalsi cas straveny vyvojom a vrstvenim roznych tabuliUznávám, že výkon zde asi není tak důležitý, ale udělat kvalitní návrh takovéto DB nezabere až tolik času a hlavně to hodně práce ušetří v budoucnu, při rozvoji aplikace, úpravách. Normální formy a další doporučení pro návrh databází nejsou jen akademické bláboly, má to svůj smysl. Efekt je např. v tom, že při přidání další služby prostě jen přidám záznam do číselníku služeb (DML operace) a nebudu musel upravovat tabulky (DDL operace) ani aplikaci – což v případě, kdy je vše namaštěné v jedné tabulce, musím.
To, ze ldap musi navrhovat nekdo se 'zkusenostmi' jak pisete je problem tohoto nastroje.Neřekl bych, že je potřeba mít o tolik víc znalostí než pro návrh kvalitního schématu relační databáze. Spíš bych řekl, že to bude naopak – u LDAPu tě vedou ty standardizovaná schémata (nejužitečnější vlastnost LDAPu), zatímco u návrhu schématu relační databáze autora většinou jen „selský rozum“, pocity jak by to „mělo vypadat“ (podle toho to pak dopadá) a v lepších případě zkušenosti a načtené teorie z knih. U LDAPu tam člověk vrzne ty struktury, které už vlastně dostal naservírované a nemá toho tolik co zkazit (jasně, třeba uspořádání toho stromu se dá zkazit, ale není tam taková volnost jako u relační DB). Dřív jsem byl z LDAPu hodně nadšený, ale časem to vyprchalo. U jednodušších systémů je problém, že má člověk uživatele na jednom místě (LDAP) a ostatní data na jiném místě (např. SQL databáze) a mezi nimi nefunguje referenční integrita a záznamy je potřeba synchrozizovat. Také čím dál víc aplikací umí ověřování vůči SQL databázi, nejen vůči LDAPu. U složitých systémů se zase člověk nevyhne nějakému tomu IDM, takže pak zase není problém, aby aplikace měly svoje (relační) databáze uživatelů a IDM to všechno režíroval. LDAP se pak hodí hlavní pro nějakou tu prostřední kategorii (kdy ještě IDM není potřeba) a ta je celkem úzká. Asi nejzajímavější je mít data v relační DB a nastavit LDAP server tak, aby fungoval jako rozhraní k této SQL databázi pro aplikace, které LDAP potřebují – pak má člověk jak relační tak LDAPový přístup k uživatelům a data jsou na jednom místě.
LDAP neslouží jen pro autentizaci uživatelů, to je jen jeho zjednodušené chápání. Lze do něj ukládat k jednotlivým záznamům fotografie uživatelů, čísla kanceláří, telefonní čísla, číslo přiděleného služebního auta, reference na nadřízeného apod.Do LDAPu toho jde dát opravdu hodně, ale potíž je v tom, že se tam nevejde úplně všechno – není tak univerzální jako relační databáze, kterou nakonec člověk stejně má. A potom je část dat tam a část tam – proto mi přijde vhodnější použít LDAP jen na ověřování a všechny ostatní data mít jinde (datová vrstva aplikace nemusí pracovat se dvěma protokoly ale jen s jedním).