Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »
Ve svem minulem zapisu jsem nadhodil tema provozovani Linuxu na embedded systemech, mikrokontrolerech a jinych "malych pocitacich". Podle reakci ctenaru jsem provedl nekolik pruzkumu a googleni, a... mam v tom hokej...
Mym snem/cilem je postavit neco, na cem pobezi Linux (nebo pro to alespon pujdou zkompilovat a spustit C/C++ programy).
Mam asi takovou predstavu o hierarchii:
Nejvice omezujici kriterium - potrebuji, aby na tom bezel ASR system (Automatic Speech Recognition - automaticke rozpoznavani reci). To asi vyrazuje nejake ty mini-jednocipy, protoze na ASR tech par MHz procesoru proste nestaci...
Z reakci na zminovany minuly prispevek jsem dostal seznam nekolika moznosti :
Ted tedy opravdu nevim, kterym smerem se mam dat - nejjednodussi by byla VIA EPIA, tu cenu jsem ochoten zaplatit...Napriklad tyto :
Naadhera {slint}... ale porad je to jako kanon na vrabce. Poradil by mi nekdo zkusenejsi, co si vybrat ? Jsem ochoten do hardware vrazit maximalne 4k-5k. Jeste bych dodal, ze se snazim vysledek nacpat do co nejmensiho prostoru, maximalne tak na 250x250x40 mm...
Tiskni
Sdílej:
embedded systémy v jednotkových kusech asi tak levné neseženete, navíc se musíte omezit jen na ty, které mají audio vstup (nebo si to dobastlit). Lze si samozřejmě udělat vlastní embedded systém, ale pochybuji, že to zvládnete s cenou za VIA EPIA + příslušenství.
pojede na tom Linux, tak jak ho znáte, žádné "ořezané" embedded systémy, tj. nemusíte se učit nic nového, v budoucnu snadno rozšiřitelné o standardní, běžné a "levné" komponenty, dostatek výkonu. PS: jak zjistíte, zda vám bude vámi vybraný embedded systém dostačovat výkonem, odhadem?.
Osobně bych volil VIA EPIA, ostatní řešení jsou pro mě málo dostupné nebo drahé.