Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Arrghh... Jsem uveznen, jsem bezmocny, tyci se nade mnou desivy stin mrtveho. Nocni mury se naplnuji... DOS vstava z hrobu.
Jednou tydne mame na SPS trihodinovou lekci zvanou
Informacni a Komunikacni Systemy. Doted pracujeme
ve Windows, od priste uz mame konecne slibeny Linux.
Zatim se Windows daly vydrzet, ale dnes je to opravdu
hruza. Ja vim, cmd
se obcas hodi, jenze, prestoze
Windows pouzivam asi jednou tydne, prece jen jsem v nem stravil
dost casu na to, abych to umel pouzivat...
A jeste k tomu nam ucitel vysvetluje hlavne pojmy
jako je hierarchie adresaru, hvezdickova konvence,
rodicovsky adresar, atd. Bashi muj, kde jsi ? Ja neustale pisu ls
misto dir
, kdyz chci na svuj "home" (svuj
vyhrazeny prostor na serveru), tak pisu jenom cd
a samozrejme neustale placam /
(slash) misto
\
(backslash). Ach jo.
Ani Firefox tady neni, tento zapis pisu v tom "webovem prohlizeci", co se mu rika iexplore. I ten musim porad schovavat, kdyz ucitel projde kolem...
Uz se tesim domu na svoji Fedoru...
Tiskni
Sdílej:
... a pak to celé znova vyťukával, protože ten krám nemá automatické doplňování tabulátorem a já se spletl v cestě k souboru...Tip: drag&drop (z průkopníka/wincmd apod.) Myslím že to funguje i v pravých Windows.
Jednou, když jsem se nudil, tak jsem objevil, že jde psát "vrtulku", /|\- a to dokola i s mazáním na jednom místě
Možná se mnou nebudeš souhlasit, ale já si myslím, že právě to že učitel vysvětluje „hlavne pojmy jako je hierarchie adresaru, hvezdickova konvence, rodicovsky adresar, atd.“ je přesně to co by měl dělat. Kde budou dnešní prostředí za 10 let? Obávám se že pojmy jako rodičovský adresář a hierarchie adresaru je přežije…
Vůbec se mi nelíbí, že tu někteří lidé ohrnují nos nad windows jen proto že jim nerozumějí. I na windows lze najít lecos pozitivního a i ve windows jsou někdy k dispozici překvapivě silné nástroje.