Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Před půl rokem jsem se rozhodl pro koupi nového routeru a NASu. Nakonec u mě zvítězila varianta jednoho počítačem s Debianem. Obsahem tohoto blogu bude popisovat tento přechod, od výběru hardware až po nastavení. První část se zabývá původním řešením, požadavky na nové řešení a volbou nového hardware.
Router Asus RT-N66U – běželo na něm DD-WRT. Router je to dobrý, dosah Wi-Fi pro malý byt dostatečný (na 5 GHz horší), rychlost také dostatečná. Škoda, že není podporované OpenWRT, DD-WRT je pro mě méně přehledné, Tomato firmware zase nebylo stabilní (po pár týdnech např. přestala fungovat Wi-Fi, byl nutný restart). Nepodařilo se mi na něm nikdy správně nastavit IPv6, přestože je u O2 mám. Spotřebu jsem neměřil, podle recenzí je kolem 10 W.
NAS ZyXEL NSA325v2 – běžel na něm Debian. Díky Debianu byla konfigurace (alespoň pro mě) znatelně jednodušší než s původním omezeným firmwarem. K datům přistupuji pomocí NFS (což není v originálním firmwaru jednoduché vhodně nakonfigurovat) a pro zálohování počítačů používám Back In Time (tedy v podstatě rsync přes SSH). Kvůli pomalému CPU probíhalo zálohování přes SSH vždy velmi pomalu, nejvýše 10 MB/s, což je poměrně velké omezení. Stejné omezení pak platí při synchronizaci přes Unison. Originální ventilátor je poměrně hlučný, kvůli jeho malé výšce je ale obtížné najít lepší náhradu, já používal AKASA AK-FN076. Spotřebu jsem neměřil, podle recenzí při spících discích kolem 7 W.
VDSL modem Comtrend VR-3026e – v režimu bridge. Toho se bohužel kvůli neexistující náhradě (například něco jako SMRT pro Turris) nelze v současné době zbavit.
Dva 500 GB disky v NASu mi již přestaly velikostí dostačovat, navíc výkon NASu při použití SSH byl velmi špatný, a tak jsem se rozhodl NAS nahradit. Nejdůležitější požadavek pro mě byla možnost instalace Debianu (či jiné distribuce). Zároveň jsem přemýšlel o nahrazení routeru za nějaký model, který by byl podobně výkonný, ale byl podporovaný OpenWRT.
Po pročtení různých recenzí a komentářů od uživatelů jsem nabyl dojmu, že výběr nebude jednoduchý. Rozhodl jsem se tedy nahradit router a NAS jediným počítačem s Debianem, který by zvládl vše, co v původní konfiguraci fungovalo, ideálně mnohem více (a lépe).
Četl jsem několik kladných recenzí na HP ProLiant G7 N54L. Bohužel tento starší model se již neprodával, a tak jsem se rozhodl pro novější HP ProLiant MicroServer G8 v následující konfiguraci:
V době, kdy jsem server kupoval, byla jeho cena 10 200 Kč s DPH, nyní je bohužel poněkud vyšší.
Tento server má 4 pozice pro disky (5. disk je možné připojit místo DVD mechaniky), 2 sloty pro RAM (obsazen je jeden), dvě gigabitové síťové karty, USB 2.0 (4) i 3.0 (2) porty, jeden PCIe slot (nízkoprofilový). Chlazen je 120 mm ventilátorem (+40 mm ventilátorem ve zdroji).
Zde bych rád doplnil, že existuje levnější model s pomalejším CPU a bez disků, jehož cena je kolem 6 500 Kč. Vzhledem k tomu, že ceny čtyřdiskových NASů začínají na 5 000 Kč, je to dle mého názoru velmi výhodná koupě. Samozřejmě, pro běžného uživatele, který chce zařízení připojit, naklikat konfiguraci a používat, to není. Na druhou stranu, software levnějších NASů nabízí většinou velmi omezené možnosti nastavení a jedná se o velmi jednoúčelové zařízení s minimální možností rozšíření.
Záhadou pro mě zůstává, proč model bez HDD je (a byl i v době, kdy jsem server kupoval) dražší než model se dvěma disky.
Dále jsem koupil:
Celková cena byla kolem 22 500 Kč.
Vzhledem k tomu, že řešení s jedním počítačem jsem volil právě kvůli velké svobodě ve volbě softwaru, poběží na serveru Linux, konkrétně mnou oblíbený Debian ve verzi Jessie. Podrobnosti o instalaci a konfiguraci budou v některém z dalších dílů.
Příští díl blogu se bude zabývat sestavením, spotřebou a chlazením nového serveru.
Tiskni
Sdílej:
RAM – 4 GB
4 GB paměti bych dnes dal jedině do low-end notebooku určeného převážně pro ssh a webový prohlížeč. Do fileserveru určitě ne.
Co je to za blbost, 2 GB se na web dají úplně normálně používat (zkušenost z T200TA, utáhne to ve Firefoxu pod W8.1 32 tak 25 tabů se středně prasečími/obrázkovými/js/prorekalmovanými weby).RAM – 4 GB4 GB paměti bych dnes dal jedině do low-end notebooku určeného převážně pro ssh a webový prohlížeč. Do fileserveru určitě ne.
Co vlastně děláte, že máte problémy s Wi-Fi?Pokud jde o otázku na můj blog, tak nikde jsem nepsal, že mám problémy s Wi-Fi. Jediná zmínka o problémech je v něm u Shibby Tomato firmwaru pro ten Asus, tam ale problémem nebyla síla signálu, ale to, že se wifi po nějaké době úplně vypnula, popř. nevypnula, ale nešlo se k ní vůbec připojit. S DD-WRT Wi-Fi fungovala stabilně, tam mi ale zase přišla konfigurace poněkud krkolomná a nefungovalo mi správně IPv6.
Kromě toho 5 GHz je mnohem více tlumeno stěnami a překážkami, než 2,5 GHzTo ano, na druhou stranu, na 2,4 GHz je zde sítí tolik (napočítal jsem 28, z toho asi polovina s dost silným signálem, v podstatě na všech kanálech), že ve výsledku je na 5 GHz přenos i přes vyšší útlum rychlejší. Se sílou signálu jsem ve svém malém bytě měl problém jednou, když jsem antény umístil přímo za nový server (což je poměrně dost velký kus kovu), který byl navíc v rohu u nosné zdi. Navíc antény namontované přímo na kartu nebylo možné všechny tři natočit do vhodného úhlu. Za třemi zdmi se pak z mobilu už připojit nešlo (z notebooku ale ano). Stačilo antény trochu posunout, správně natočit a bylo po problému. Teď nemám problém přenášet 20 MB/s z nejbližšího okolí a 10 MB/s z nejvzdálenějšího (z hlediska počtu zdí a překážek) místa bytu. Největší problém s Wi-Fi, který jsem měl, byl problém s kartami od Intelu (ta rychlost nebyla tak hrozná, jak píšou, ale přes asi 3 MB/s jsem se prostě nedostal). Ve všech noteboocích mám bohužel karty s tímto problémem, a tak jsem si dlouhou domu myslel, že je problém v routeru. Později jsem víceméně náhodou narazil na tento odkaz, přidal podle návodu parametry modulu iwlwifi a bylo po problému.
možná polovina vesniceNo, to bude asi ono. Na vesnici nemusíte bojovat o pásmo s 50 sousedy.
tak to do toho ideálního bodu prostoru, tedy někde ve vzduchu, stejně neumístíte.co by ne :D
CASE: Eurocase MicroTower MC X202 MB: GIGABYTE F2A68HM-HD2 CPU: AMD A6-6420K Black Edition 1,8Ghz - 4Ghz CPU COOLER: SilentiumPC Spartan LT HE922 CARD READER: AXAGO CRI-X6BB RAM: Kingston 8GB KIT DDR3 1866MHz CL10 HyperX Fury Black Series HDD main:2,5" Seagate Momentus SpinPoint M9T 2000GB HDD external backup: 2,5" Samsung USB 3.0 1000GBCele ma to vyslo na nejakych 365 eur vratane DPH