Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
mkdir /boot/debian wget http://cdimage.debian.org/cdimage/jessie_di_beta_2/amd64/iso-cd/debian-jessie-DI-b2-amd64-netinst.iso -O /boot/debian/debian.iso wget http://ftp.debian.org/debian/dists/jessie/main/installer-amd64/20141002/images/hd-media/initrd.gz -O /boot/debian/initrd.gz wget http://ftp.debian.org/debian/dists/jessie/main/installer-amd64/20141002/images/hd-media/vmlinuz -O /boot/debian/vmlinuz cat << 'EOF' >> /etc/grub.d/40_custom menuentry "Debian ISO rescue" { linux /debian/vmlinuz boot=/debian iso-scan/filename=/debian/debian.iso noeject rescue/enable=true --- quiet initrd /debian/initrd.gz } EOF update-grub2Po restartu pak v grubu uvidíte další položku Debian ISO rescue, kterou v případě nutnosti spustíte rescue režim z ISO obrazu Debianu. Stažení initrd.gz a vmlinuz zvlášť je nutné, ty obsažené na médiu nedokážou najít ISO obraz na souborovém systému ext4 (který používám na /boot). U těchto dvou souborů též upozorňuji na nutnost, aby byly ze stejného sestavení jako ISO obraz, jinak může ISO obraz obsahovat jiné verze modulů jádra a nebude fungovat. Výše uvedený postup je pro případ, kdy máte
/boot
na samostatném oddílu. V opačném případě bude patrně třeba v konfiguraci grubu nahradit /debian
za /boot/debian
.
Tiskni
Sdílej:
Díky za článek, zaslouží tučňáka.
Stažení initrd.gz a vmlinuz zvlášť je nutné, ty obsažené na médiu nedokážou najít ISO obraz na souborovém systému ext4 (který používám na /boot).
Napadlo mě, že je zbytečné do toho tahat souborový systém. Když má člověk LVM, tak je jakýkoli FS zbytečná vrstva navíc. Zkusil jsem to a funguje:
Místo do souboru uložíme ISO obraz do LV:
lvcreate --name debian_iso --size 300M test dd if=/tmp/debian-7.5.0-amd64-netinst.iso bs=1M of=/dev/test/debian_iso
a pak nabootujeme z Grubu:
grub> linux (lvm/test-debian_iso)/install.amd/vmlinuz grub> initrd (lvm/test-debian_iso)/install.amd/initrd.gz grub> boot
Případně by to mohlo jít přes chainloader
, ale to se mi nepodařilo rozchodit.
chainloader
jsem zkoušel, ale také se mi to nepodařilo rozchodit.
iso-scan/filename=/debian/debian.iso
).