Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Před nedávnem mi přestal fungovat starý projektor, a tak jsem si koupil nový Acer X1373WH. Tento zápisek je o tom, jak jsem se snažil zprovoznit jeho ovládání z PC přes RS-232. Třeba někomu bude užitečný alespoň proto, aby neopakoval moje chyby.
Projektor mám připojený k Raspbery Pi 2. To RS-232 nemá, a proto jsem měl v plánu použít některý z USB převodníků, které mám doma.
Doma mám několik různých převodníků, které byly kupovány pod označením převodník USB RS232:
Můj první nápad bylo použít převodník 1 nebo 2, což se mi jevilo jako nejčistší řešení, protože vyžadovalo nejméně kabelů. Jakmile mi projektor dorazil, zjistil jsem, že má konektor samec, přičemž převodník také. Našel jsem tedy malou redukci, která má na obou stranách samici, a projektor připojil. Spustil jsem echo -ne "* 0 IR 001\r" > /dev/ttyUSB0
(viz seznam příkazů), ale projektor se nespustil.
Po chvíli přemýšlení mně došlo, že takovéto zapojení fungovat nebude, neboť takto je připojený TX pin převodníku na TX pin projektoru. Malou redukci jsem tedy nahradil kabelem, který má příslušné piny křížené, takže TX pin převodníku už byl připojen na RX pin projektoru. Ani tak projektor ale ovládat nešlo.
Dlouze jsem přemýšlel, co dalšího ještě může být špatně, a začal jsem podezřívat převodník. Vytáhl jsem tedy laboratorní zdroj, který též má RS-232 rozhraní, a zkusil jej z počítače ovládat, což fungovalo. Nakonec jsem ze zoufalosti zapnul osciloskop a podíval se na signály, které převodník odesílá. Nakonec jsem zkontroloval signály na všech čtyřech převodnících a zde je výsledek (postupně od převodníku 1 po 4):
Rozdíl mezi převodníky 1, 2 a převodníky 3, 4 je zřejmý - u prvních jmenovaných je logická 1 napětí 0 V, u druhé dvojice asi -5 V. První chování neodpovídá specifikaci RS-232, takže není divu, že tyto převodníky nefungují. Přesněji řečeno, v mnoha případech fungují, ale nemusí fungovat vždy.
Při zapojení převodníku 3 nebo 4 začalo ovládání projektoru fungovat.
Ještě dodám, že převodníky se v lsusb
hlásí (opět postupně od 1 do 4) následovně:
1a86:7523 QinHeng Electronics HL-340 USB-Serial adapter 1a86:7523 QinHeng Electronics HL-340 USB-Serial adapter 0403:6001 Future Technology Devices International, Ltd FT232 USB-Serial (UART) IC 0403:6001 Future Technology Devices International, Ltd FT232 USB-Serial (UART) IC
Ve výpisu dmegs
je viditelné, že převodníky 3 a 4 nejsou úplně stejné, jeden obsahuje FT232RL, druhý FT232BM (což je ale zřejmě jen jiná verze v podstatě téhož). Mezi převodníky 1 a 2 jsem kromě mírně různého odstínu modré barvy nenašel rozdíl.
Pro zajímavost jsem ještě zkoušel, zda převodníky umí ovládat RTS a DTR signály. Ve všech čtyřech případech ovládat šly.
Bohužel ten z nefungujících převodníků, který jsem kupoval v ČR, jsem již kupoval dávno, takže jej nemohu reklamovat. V opačném případě bych jej okamžitě šel vrátit, protože se nejedná o převodník na RS-232 (přestože je tak označen).
Přemýšlel jsem, jak snadno poznat ten správný převodník bez osciloskopu. Mělo by to jít pomocí LED. V případě, kdy převodník vysílá jen 0 V nebo 5 V LED připojená mezi TX a GND piny v jedné orientaci při odeslání zprávy blikne, v druhé nesvítí. Jestliže je odesíláno -5 V a 5 V (případně jiné napětí dle specifikace), LED v jedné orientaci při odeslání zprávy blikne, v druhé orientaci naopak svítí stále a při odeslání zprávy krátce pohasne.
Protože jsem strávil poměrně dlouhou dobu, než se mi podařilo odhalit všechny příčiny problémů, už si snad budu pamatovat tyto dva závěry:
Kdybyste někdo věděli o převodníku, který vypadá jako ten na prvním obrázku (tj. samotný převodník je v DE9 konektoru (případně někde mezi konektory), ale má samici a vhodně překřížené piny, a jde opravdu o RS-232, dejte prosím vědět.
Protože se mi převodníky, které fungují, nevejdou přímo do USB konektoru na Raspberry Pi (zavazí ostatním USB kabelům) a protože je potřeba použít křížený kabel, mám momentálně zapojení Raspbery - USB kabel - převodník - RS-232 kabel - projektor, což se mi nelíbí.
Tiskni
Sdílej:
Ale zase u kabelu s FTDI z číny se může objevit jinej problém.Ve skutečnosti se ten problém neobjevil u kabelu z Číny, ale u OS z USA.
Ještě dodám, že převodníky se v lsusb hlásí (opět postupně od 1 do 4) následovněUSB část je nezávislá, typicky převádí na TTL. Důležité jestli je za tím něco jako MAX232 nebo to nějaké prase připojilo přímo na výstup.
Kdybyste někdo věděli o převodníku, který vypadá jako ten na prvním obrázku (tj. samotný převodník je v DE9 konektoru (případně někde mezi konektory), ale má samici a vhodně překřížené piny, a jde opravdu o RS-232, dejte prosím vědět.Myslím že si ho budeš muset postavit.
Protože se mi převodníky, které fungují, nevejdou přímo do USB konektoru na Raspberry PiŘešení stojí $1, např. USB kabel nebo 90° adaptér. Nebo připájet drátkama.