Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Samotný server vám samozřejmě přijde již sestavený, není tedy třeba nic řešit.
Přidání RAM je snadné, kryt skříně drží jen dva šrouby, které povolíte bez šroubováku (je-li při montáži někdy třeba šroubovák, většinou pasuje torx klíč schovaný pod předními dvířky).
Instalace disků je též jednoduchá, stačí čtyři šrouby a zasunout.
Instalace SSD místo DVD mechaniky je také snadná, v případě modelu s mechanikou jsou již všechny potřebné kabely součástí serveru, stačí tedy koupit rámeček.
Jak jsem zmínil v první části blogu, chci mít v serveru dvě Wi-Fi karty. Jedna z nich je USB, zde tedy stačí jen připojit. Problém nastal u PCIe karty TP-LINK TL-WDN4800, ke kartě se totiž nedodává nízkoprofilová záslepka ani se mi ji nepodařilo nikde sehnat. Na řadu tedy přišla hrubá síla, a to v podobě vyvrtání děr do původní záslepky dodávané se serverem (doporučuji opravdu dobře měřit, ať nemusíte díry rozšiřovat, jak se to stalo mně) a přilepení karty k ní. Není to ideální řešení, ale funguje. Bohužel nevím o jiné podobné kartě, která by fungovala v Linuxu a příslušná záslepka k ní byla.
Kdyby měl někdo tip, kde potřebnou záslepku (levně) sehnat, prosím, pošlete odkaz.
Abych si ověřil, že se server včetně disků bez problému uchladí, provedl jsem několik testů. Testy jsem prováděl v létě, kdy teplota v místnosti byla nezvykle vysokých 30 °C. Server mám umístěný na polici, kde bohužel kolem sebe nemá příliš prostoru, těsně za ním, nad ním je police, za ním a vedle něj stěna, vystupující teplý vzduch je tedy špatně odváděn od serveru pryč.
Obě jádra procesoru a všechny čtyři disky jsem asi na hodinu zatížil. Teplota disků se držela pod 40 °C, teplota procesoru vystoupala na 55 °C a ostatní měřené teploty se též držely daleko od hranice, která je u nich uvedena jako maximální.
Při tomto testu se ventilátor roztočil na 38 % a byl již poměrně hodně slyšet. Po vypnutí zátěže se server do několika minut vychladil a ventilátor pak opět téměř nebyl slyšet.
Při opakování testu nyní v zimě, kdy je pokojová teplota 20 °C, se disky drží do 30 °C, procesor do 50 °C a originální ventilátor je i při vyšším zatížení prakticky neslyšitelný.
Je-li server v klidu, pak i v létě byl téměř neslyšitelný (když jsme hodně blízko, zjistíme, že hluk způsobený čtyřmi disky, pokud běží, je vyšší než hluk chlazení).
Abych to shrnul – server se dokáže bez problému uchladit i v létě, při zátěži už však je ventilátor slyšet.
Kvůli vyšší hlučnosti ventilátoru při vyšších otáčkách (v létě při zátěži) jsem se rozhodl pro jeho výměnu. Konektor ventilátoru, který je řízen pomocí PWM, však bohužel není běžný jednořadý 4pinový konektor s roztečí 2,54 mm, jak jsme zvyklí, ale dvouřadý 6pinový konektor s roztečí 2 mm a dvěma zámky po stranách. Nechtěl jsem kvůli případné reklamaci kabel původního ventilátoru stříhat, a tak jsem se snažil tento konektor sehnat, což bylo bohužel neúspěšné. Nakonec jsem koupil konektory do plošného spoje, na které jsem kabely napájel, čímž jsem si vytvořil redukci pro běžný konektor PC ventilátorů.
Další problém, na který při výměně ventilátoru narazíte, je to, že originální ventilátor neposílá svou rychlost, ale informaci, že se točí (Rotational Detect), což je podrobněji popsáno zde. Bez tohoto signálu server nenastartuje (rozbliká se červené světlo, párkrát pípne a vypne se). Chceme-li použít běžný PWM ventilátor do počítače (v mém případě Noctua NF-P12 PWM), musíme spojit všechny tři piny na jedné straně konektoru takto. Nevýhoda zapojení je, že server nepozná nefunkčnost ventilátoru a neupozorní na ni. Protože server ale má ochrany proti přehřátí, nejde o velký problém.
Vyměnit 40 mm ventilátor ve zdroji se mi bohužel nepodařilo. Uvnitř zdroje je 2pinový konektor, na který jsem připojil ventilátor Noctua NF-A4x10 FLX. Ten se však po zapnutí nezačal točit. Když jsem mu pomohl rukou, roztočil se a dále fungoval. Pravděpodobně je ventilátor napájen tak nízkým napětím, že se neroztočí (ovšem originální se roztočí ihned po zapnutí). Je možné, že po zahřátí zdroje by zafungovala regulace a ventilátor by se roztočil, ale není to ideální řešení. Jelikož originální ventilátor příliš hlučný není, vrátil jsem ho zpět a výměnu zatím neřešil.
Server bohužel nemá žádný prachový filtr, a tak se v běžné domácnosti poměrně rychle zanáší prachem. Řešením bylo umístit do předních dvířek, kterými je nasáván vzduch, filtr. Dvířka se skládají ze dvou vrstev (vnější plastové a vnitřní kovové), které jsou pouze sešroubovány. Mezi tyto dvě vrstvy tak není problém vložit běžný molitanový filtr (doporučuji koupit dva pro 120 mm ventilátory a nastříhat je na potřebný rozměr), který je pak snadné jednou za čas vyčistit.
V první části blogu jsem zmínil, že původní router+NAS měly spotřebu v klidu (se spícími disky) dle recenzí dohromady kolem 17 W. Zajímalo mě tedy, jak si nový server stojí v porovnání s původním řešením. Výsledky jsou v následující tabulce (měřeno levným měřičem spotřeby, přesnost neznámá). Během měření byla vždy zapnutá Wi-Fi a běželo několik virtuálních strojů (ale server nijak nevytěžovaly), takže skutečně klidová spotřeba by mohla být o něco nižší.
CPU | HDD | spotřeba |
---|---|---|
v klidu | v klidu | 40 W |
v klidu | spí | 25 W |
zatíženo | v klidu | 51 W |
zatíženo | spí | 36 W |
zatíženo | zatíženy | 58 W |
Klidová spotřeba (což je situace během většiny dne) 25 W není příliš vysoká. V serveru je instalovaný 200 W zdroj, při maximální spotřebě 58 W je v něm dostatečná rezerva.
Příště se již podíváme na instalaci Debianu a některé nastavení.
Tiskni
Sdílej:
hddtemp
) v zátěži do 30 °C. Nepřijde mi, že by molitan příliš negativně ovlivňoval chlazení. Hlučnost mohu posoudit jen subjektivně a nepřijde mi vyšší. Je to tento molitan. Je poměrně hrubý, nějaký prach stejně vždycky projde.