Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Po krátké diskusi jsem se rozhodl zkusit několik různých programů pro zpracování RAWů. V tomto zápisku uvádím ukázky výstupu z nich
Srovnání výstupu (tedy JPEG souboru, který program vytvoří) je dost subjektivní, takže nebudu dělat žádné závěry. Navíc bude záviset i na fotoaparátu, resp. jeho podpoře v daném programu. Navíc výstup lze snadno vylepšit upravením výchozího nastavení. Já jsem se však rozhodl otestovat právě výchozí nastavení. Před několika lety jsem si koupil první zrcadlovku, zkusil fotit do RAWu a ten pak zpracovat. Zkusil jsem několik programů a po otevření fotek jsem byl poněkud zklamán.
Protože by mě zajímal i názor ostatních, rozhodl jsem se toto srovnání udělat otevřeně. Vybral jsem tedy (víceméně náhodně) několik fotek focených pomocí Canon EOS 650D a převedl je různými programy ve výchozím nastavení, konkrétně šlo o
Výstup přikládám k tomuto blogu. Fotografie záměrně nejsou seřazeny dle programu stejně jako ve výpisu výše, ale jsou pokaždé stejně, tj. např. třetí fotka (bráno shora) je vždy ze stejného programu (aby bylo možné srovnat více fotek).
Pod zápiskem je anketa. Pokud máte zájem se na srovnání podílet, projděte si přiložené fotky, sami zhodnoťte, zda se vám výstup z programů libí, a hlasujte. Je možné hlasovat pro více programů, protože by mohlo být rozhodování těžké; na druhou stranu ale prosím, abyste zkusili vybrat tak 2 nebo 3 nejlepší, aby srovnání mělo smysl.
Výsledky (a zejména přiřazení fotek k programům) zde za nějakou dobu zveřejním.
Tiskni
Sdílej:
Nevím jaký je SW od Adobe. Výrobci digitálů s ním určitě spolupracují. No, v profi oblasti je jednička. Však si za to nechá řádně zaplatit.
Pro amatéry (já + Nikon) bohatě na RAW stačí SW dodaný zadara od výrobce digitálu. Mínusem je, že vše je pro Okna. Takže já mám VirtualBox + Okna XP a nemůžu si stěžovat.
Profi placené verze pak jen jsou rozšířeny o takové fičurky (filtry na vyrovnání zkreslení objektivů, speciální efekty, speciální exporty/importy ...), které amatér stěží bude užívat.