Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Prvni rest mam z Dublinu. Bylo to misto kde jsem poprve vkrocil na irskou pudu a stravil prvni mesic. Pocatecni opojeni vystridala nenavist. Nechci tady moc nadavat takze jen strucne.
Prvni vec je doprava. Dublin je jako Praha bez MHD, bez tunelu, bez obchvatu... Proste jedna velka dopravni zacpa. MHD neni, jen parodie v podobe nekolika linek busu a DARTu (vlacek). Pokud je bouracka v centru, muze byt doprava zablokovana i na nekolik hodin. Moje malickost spatne snasi houpani, takze v dvoupatrovych autobusech jsem si uzil svoje. Nejsou tam vyskove baraky, takze Dublin jeneuveritelne roztahany. Jedna dve hodiny do prace tak muze byt snadno deni realita.
Dalsi veci jsou lide v Dublinu. Boj o kost je tam podstatne ostrejsi nez v jinych castech Irska, takze lide jsou vice rezervanejsi a odtazenejsi. Dublinane jsou take opatrnejsi vuci cizincum.
Ale dost Dublinu. Momentalne si plnymi dousky uzivam cerstveho vzduchu na zapadnim pobrezi Irska v Galwayi. Dnes jsem oslavil dva mesice v tomhle uzasnem meste. Jeste ho ani poradne neznam, v podstate se pohybuji na trojuhelniku prace, hospoda, dum, ale uz ted to tady miluju.
Trochu me stve pocasi. V porovnani s Dublinem tu o dost vice prsi a fouka. V podstate 50% je vitr okolo 70 km/h s destem. Udajne nepromokavy goratex se drzi statecne, ale obcas preci jen podlehne. Irove me utesoujou ze je to nejhorsi pocasi za poslednich dvacet let. Asi maji pravdu, protoze mistni reka Corrib ma dost zvednutou hladinu a hrozi rozvodnenim.
Vitr je zde opravdu silny. U baraku mame cca 200 litrovou nadr na topny olej. Jenze vitr milou nadrz vzal, urval potrubi a posunul asi o dva metry. Na zahradu vyteklo cca 30 zbyvajicich litru oleje, pekne svinstvo.
Nasel jsem tady i par kamosu a dobrych hospod, ale o tom priste.
Tiskni
Sdílej:
Zdar, nějaké kolo, koloběžka, skládací motorka by se v Dublinu neuživila? Bylo by to použitelné? Jací jsou tamní policajti, taky to jsou sympatičtí "bobíci"?
Dalo by se spoléhat na vlastní vaření? Nebo aspoň z 50%, že něco udělam, strčim do lednice a nemusim trpět místníma nespecialitama?
Jj, dík, ale já to myslel tak ... na český policajty vtipy jsou, na anglický ... nevšim jsem si ... co na irský?
Děkuji, to je milé slyšet. Další plus pro to tam zůstat