V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Prominou bulvární titulek okoukaný z Blitzu, ale nějak čtenáře lákat musím. Stáhl jsem si data z ankety a podrobil je podrobné analýze Zaměřil jsem se na věk, takže se pohodlně usaďte a počtěte si, která generace používá jaký Linux.
Zde Debian o pár hlasů vyhrál nad Mandrakem, těsně sledován Slackwarem a (z povzdálí) Gentoo. Nebyl jsem nijak překvapen, když celkový součet položek 'používám Windows' a 'používám výhradně Linux' přesáhl celkový počet hlasujících
I v nejpočetnější tlupě vyhrál Debian nad Mandrakem, tentokrát o poměrně velký díl hlasů. Slackware samozřejmě poráží Gentoo. Součet Windows a převážně opět vyšší než počet hlasujících.
Mandrake prvně mírně poráží Debian, ale jen o něco málo. Gentoo se oproti Slackwaru povážlivě propadá, SUSE boduje, nečekaně velké je i zastoupení Rudých Čapek. V+W opět o něco vyšší než součet
Zde drtivě vítězí Mandrake a to tak, že tato skupina rozhodla o výsledku ankety. Gentoo opět méně než Slackware, SUSE se drží těsně za Debianem. V+W nečekaně stále vyšší.
Mandrake opět neohroženě vítězí, SUSE o polovinu za ním, zbytek nestojí za řeč. Red Hat překnováná Fedoru dvakrát. Čestné uznání, protože součet Windows a výhradně je nižší než součet hlasujících!
Opakuje se to samé co u minulé skupiny, jenom v mnohem nižších číslech. Opět poctivci a mimochodem Gentoo-free věková skupina
Tiskni
Sdílej: