Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
/dev
nepovede při zachování práv k cíli. Přes FTP/SMB však klidně ano.
Zaměřil bych se spíš na modul jádra "Network block device". Více v Documentation/nbd.txt
u zdrojových textů.
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
eth1394
nahodit síť (i s nastavením IP adres a směrování je to práce tak na minutu) 1. příkaz ifconfig
už je obsolete skoro osm let
2. Aby tohle fungovalo, potřebujete přeci jen pár dalších věcí - přinejmenším spuštěný portmapper (na obou stranách) a nakonfigurovaný a spuštěný NFS server.
To jo, ale je všude a route dělá hezčejš formátovanou routovací tabulku1. příkaz
ifconfig
už je obsolete skoro osm let
ifconfig
je i tam, kde příkaz ip
není, např. Solaris.
ifconfig
naprostým anachronismem, který jakž takž funguje jen díky emulaci (částečné a problematické). Na Solarisu také nenastavujete paketový filtr příkazem iptables
jen proto, že je "i jinde", stejně tak není důvod na Linuxu používat příkaz ifconfig
.
ifconfig
u? alias ifconfig='man ip'
? ifconfig
u nebyla řeč, k tomu se (bohužel) zatím AFAIK nikdo neodvážil. Odpovídal jsem (že nesouhlasím) na tvrzení, že v defaultní instalaci většiny současných linuxových distribucí není příkaz ip
.
ifconfig
předpokládá určité věci, které počínaje řadou 2.2 nejsou pravda. Takže ten wrapper by stejně nemohl být kompatibilní s původním ifconfig
em, takže nevidím důvod pro jeho existenci.
[mujkomp]# cat /dev/cdrom | nc -l -p 5678 [cizikomp]# nc mujkomp 5678 > cd.isona sprovozneni mnohem jednodusi nez nejake ftp a dosahovane rychlosti jsou obstojne
Tiskni
Sdílej: