Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Někteří škarohlídové tvrdí, že PAE je pomalejší, ale podle mého testování, je někdy dokonce i rychlejší.Rychlejší než co? PAE má svoji režii, protože se musí vytvářet a rušit mapování fyzické paměti do okna ve virtuálním prostoru.
ale jestli je ten kód s PAE lépe napsaný nebo něco tu režii vyvažujeJak by mohl být lépe napsaný? Např.
kmap()
v jádře bez PAE pouze převede fyzickou adresu na virtuální (konkrétně logickou), kdežto tatáž funkce v jádře s PAE v první řadě rozhoduje, jaké adresy se to týká. Pak pro dolní paměť provede převod adresy, kdežto pro horní musí vytvořit mapování, což se navíc dělá pod uzamčením (čili na víceprocesorových strojích to může dále zdržovat).
Vice paměti = více problémůJo, mě to povídej - od té doby, co mám v počítači 1GB RAM a historicky jenom 1GB swap oddíl mi tuxonice každou chvíli řekne, že nemohl uspat, protože nemá dost místa. Přitom je to blbost, protože - polovina swapu je většinou volná a víc než polovinu paměti zabírají cache, které pro uspání nepotřebuje (může je zapsat na disk třeba) - mám vyzkoušené, že vypnutí swap oddílu způsobí, že 500MB zabraného swapu se změní na tak 50MB zabrané paměti navíc, takže zabraný swap se nechá uvolnit - komprese při suspendu funguje docela dobře, takže i kdyby neměl dělat nic jiného, do místa na swap oddíku se musí vejít. Samozřejmě tohle je ten lepší případ, který se nechá ručně vyřešit a opakovaný pokus už uspěje. Bohužel momentálně se mi častěji stává, že počítač zamrzne s
Seeking to free xxxMB of memory.
Flashovat by melo jit i bez disketovky, ikdyz je to prace navic.
Tiskni
Sdílej: