Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Někteří škarohlídové tvrdí, že PAE je pomalejší, ale podle mého testování, je někdy dokonce i rychlejší.Rychlejší než co? PAE má svoji režii, protože se musí vytvářet a rušit mapování fyzické paměti do okna ve virtuálním prostoru.
ale jestli je ten kód s PAE lépe napsaný nebo něco tu režii vyvažujeJak by mohl být lépe napsaný? Např.
kmap()
v jádře bez PAE pouze převede fyzickou adresu na virtuální (konkrétně logickou), kdežto tatáž funkce v jádře s PAE v první řadě rozhoduje, jaké adresy se to týká. Pak pro dolní paměť provede převod adresy, kdežto pro horní musí vytvořit mapování, což se navíc dělá pod uzamčením (čili na víceprocesorových strojích to může dále zdržovat).
Vice paměti = více problémůJo, mě to povídej - od té doby, co mám v počítači 1GB RAM a historicky jenom 1GB swap oddíl mi tuxonice každou chvíli řekne, že nemohl uspat, protože nemá dost místa. Přitom je to blbost, protože - polovina swapu je většinou volná a víc než polovinu paměti zabírají cache, které pro uspání nepotřebuje (může je zapsat na disk třeba) - mám vyzkoušené, že vypnutí swap oddílu způsobí, že 500MB zabraného swapu se změní na tak 50MB zabrané paměti navíc, takže zabraný swap se nechá uvolnit - komprese při suspendu funguje docela dobře, takže i kdyby neměl dělat nic jiného, do místa na swap oddíku se musí vejít. Samozřejmě tohle je ten lepší případ, který se nechá ručně vyřešit a opakovaný pokus už uspěje. Bohužel momentálně se mi častěji stává, že počítač zamrzne s
Seeking to free xxxMB of memory.
Flashovat by melo jit i bez disketovky, ikdyz je to prace navic.
Tiskni
Sdílej: