Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Někteří škarohlídové tvrdí, že PAE je pomalejší, ale podle mého testování, je někdy dokonce i rychlejší.Rychlejší než co? PAE má svoji režii, protože se musí vytvářet a rušit mapování fyzické paměti do okna ve virtuálním prostoru.
ale jestli je ten kód s PAE lépe napsaný nebo něco tu režii vyvažujeJak by mohl být lépe napsaný? Např.
kmap()
v jádře bez PAE pouze převede fyzickou adresu na virtuální (konkrétně logickou), kdežto tatáž funkce v jádře s PAE v první řadě rozhoduje, jaké adresy se to týká. Pak pro dolní paměť provede převod adresy, kdežto pro horní musí vytvořit mapování, což se navíc dělá pod uzamčením (čili na víceprocesorových strojích to může dále zdržovat).
Vice paměti = více problémůJo, mě to povídej - od té doby, co mám v počítači 1GB RAM a historicky jenom 1GB swap oddíl mi tuxonice každou chvíli řekne, že nemohl uspat, protože nemá dost místa. Přitom je to blbost, protože - polovina swapu je většinou volná a víc než polovinu paměti zabírají cache, které pro uspání nepotřebuje (může je zapsat na disk třeba) - mám vyzkoušené, že vypnutí swap oddílu způsobí, že 500MB zabraného swapu se změní na tak 50MB zabrané paměti navíc, takže zabraný swap se nechá uvolnit - komprese při suspendu funguje docela dobře, takže i kdyby neměl dělat nic jiného, do místa na swap oddíku se musí vejít. Samozřejmě tohle je ten lepší případ, který se nechá ručně vyřešit a opakovaný pokus už uspěje. Bohužel momentálně se mi častěji stává, že počítač zamrzne s
Seeking to free xxxMB of memory.
Flashovat by melo jit i bez disketovky, ikdyz je to prace navic.
Tiskni
Sdílej: