Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2026. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
Canonical vydal Ubuntu Core 26. Vychází z Ubuntu 26.04 LTS a podporováno bude 15 let. Ubuntu Core je minimální neměnný operační systém určený pro vestavěné systémy.
Bylo vydáno OpenBSD 7.9. Po dlouhé době opět se songem: Diamond in the Rough.
Byl vydán Mozilla Firefox 151.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 151 bude brzy k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Elon Musk prohrál soudní spor se společností OpenAI, která se podle jeho žaloby odchýlila od původně uváděného cíle vyvíjet umělou inteligenci (AI) ku prospěchu lidstva. Porota včera po necelých dvou hodinách dospěla k jednomyslnému závěru, že Musk žalobu podal příliš pozdě. Musk byl jedním ze spoluzakladatelů společnosti OpenAI, která vznikla v roce 2015 a vyvinula populární chatovací systém ChatGPT. V roce 2018 na svůj post ve vedení
… více »Byla vydána nová verze 10.4 z Debianu vycházející linuxové distribuce DietPi pro (nejenom) jednodeskové počítače. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Opraveny jsou zranitelnosti Copy Fail a Dirty Frag. Přibyl nový obraz pro Orange Pi 5B.
Pokud je zranitelnost Linuxu v nepoužívaném jaderném modulu, lze ji jednoduše vyřešit zakázáním automatického načítání tohoto konkrétního zranitelného modulu. Projekt ModuleJail si klade za cíl zvýšit bezpečnost Linuxu zakázáním automatického načítání všech nepoužívaných jaderných modulů. Jedná se o skript, který dá všechny nepoužívané jaderné moduly na blacklist (/etc/modprobe.d/modulejail-blacklist.conf).
Odborníci z Penn State University zkoumají způsob ukládání informací na lepicí pásku. Principiálně by podle nich bylo možné kombinací odlepení a zpětného přilepení dosáhnout uložení informace, kterou opětovným odlepením dokážou přečíst. Výhodou je, že způsob uložení i přečtení je čistě mechanický. Zde o tom referují ve volně dostupném článku. Zajímavé bude sledovat zda se jim v rámci výzkumu podaří prokázat použitelnost i v jiné než
… více »Na GitHubu byl publikován reprodukovatelný návod, jak rozchodit Adobe Lightroom CC na Linuxu a Wine. Návod byl vytvořený pomocí AI Claude Code.
Pokud by někdo potřeboval Wayland kompozitor uvnitř počítačové hry Minecraft, aby mohl zobrazovat okna desktopových aplikací přímo v herním prostředí, může sáhnout po Waylandcraftu. Ukázka na YouTube.
Smazáno
Tiskni
Sdílej:
Jinak nevím proč podávat žalobu, z jakého důvodu? Prezident má tu pravomoc, proti tomu lze dle mého názoru podat maximálně odvolání.
Rozhodl jsem se vyhovět návrhu akademického senátu a odvolávám vás z funkce rektora k 31. květnu.Akademický senát navrhl ( de fakto odvolal ), kdyby prezident nepodepsal, to bys určitě protestoval pro porušování akademické svobody že jo?. Udělejte si pořádek na škole a nemusíte ukazovat na prezidenta. Kdo v tom senátu zastupuje studenty, kdo pedagogy. Ještě, že jsem studoval za před mnoha lety.
... biomasou...Co je to?
K dramatické situaci došlo na zasedání Akademického senátu naší milované Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně.
Přímo na zasedání dorazil kurýr z prezidentské kanceláře a doručil panu rektorovi univerzity dopis od prezidenta ČR Václava Klause. Pan rektor prý dopis přečetl přímo na místě a píše se v něm:
Rozhodl jsem se vyhovět návrhu akademického senátu a odvolávám vás z funkce rektora k 31. květnu.
Rozhodnutí prezidenta ČR kontrasignoval předeseda vlády Jan Fischer. Předsedkyně správní rady univerzity, mimochodem poslankyně parlamentu Michaela Šojdrová (KDU ČSL), považuje odvolání za správné.
Jenomže, okolo toho odvolání to není zase tak jednoduché. Nové volby rektora asi teď nebudou vyhlášeny, protože pan rektor před nedávnem zpochybnil Akademický senát UTB, poněvadž složení senátu prý odporuje směrnicím. Takže se čeká na vyjádření ministerstva školství k této věci.
Pana rektora neznám skoro vůbec. Vím jenom, že byl dobrý sportovec, judista, držitel černého pásu 5. DAN. Aspoň se to psalo, když před pár lety kandidoval do senátu.
Teď mu prý uškodila hlavně podpora výstavby nějakého vědeckotechnologického parku za 560 mil. Kč, který by se měl zabývat dopravou, kosmickým a leteckým průmyslem, biomasou, odpady, medicínou apod. Nevím přesně, co je vědeckotechnologický park. Znám jenom zoopark, webpark, lesopark a takové ty parky.
Zajímavé taky je, že se ten kurýr trefil přímo na zasedání senátu a nezanesl to odvolání kdykoliv do kanceláře rektora. Myslím taky, že kdyby pan profesor takto odvolal třeba nějakého soudce (já nevím koho může nebo nemůže odvolat), tak ten soudce na něj sofort podá žalobu.