Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Zdravim
Hledal jsem pro svoji síť nějaký vhodný soft, který by na iGW vytvářel statistiky přenesených dat z/do internetu. Našel jsem jich kupu, ostatně jsem o tom diskutoval i v nějaké starší diskuzi, stačí hledat, ale žádný nesplnil moje přání. Podmínky jsou : měrení pro den/týden/měsic/rok a pro tyto uvedená období i grafy. Dále nějaké lehké a nenáročné rozhraní psané nejlépe v PHP. Na principu měřeni dat mi nesejde, ale i přes odpor některých lidí na měření pomocí iptables nevidím nic strašného.
Bohužel žádný z nalezených softů mi nevyhovoval. Buď byl moc jednoduchý, nebo moc složitý, nebo měl nepřehledné webové rozhraní, nebo neměl grafy, nebo vyžadoval kupu podivných knihoven, nebo ..... No je to jako s tou ideální krávou v reklamě. Takže jsem začal psát svůj vlastní systém:
Data se měří přes iptables. Správa chainů a záznamů v iptables je převzatá z ipaccountringu od standuse a bohdyho (je to GPL) a k tomu jsem dopsal vlastní parser, kterej získaná data rozhází do mnoha souborů (ip_adresa-rok, ip_adresa-rok-mesic, ip_adresa-rok-tyden, ip_adresa-rok-den), kde jsou jen dvě čísla: IN a OUT. Tyden a den je pocet od zacatku roku, nikoli aktualni datum. To je v současnosti vše, co je hotové, v todo listu jsou grafy a webové rozhraní.
Nevím nakolik je to teď použitelné, ale pokud chcete data číst nějakým skriptem nebo zakomponovat do vlastního systému a nebo jen prostě skritizovat něčí soft, máte možnost.
Stahujte zde: http://stepanek.gavanet.org/netcount-0.1.tar.bz2
Součástí tarballu je i dokumentace, princip činnosti a návod k instalaci.
Zdenek
Tiskni
Sdílej:
Prikladám tiež pohľad na moju základnú tabuľku v databáze (z ktorej si robím pomocou cronu ďalšie, pretože táto po čase začne byť viac než nepoužiteľná v online nasadení ):
Štruktúra tabuľky
Dáta v tabuľke
BYTES_IN + BYTES_OUT
', agregační funkce sum()
slouží k něčemu jinému.