Rspamd (Wikipedie), tj. open source systému pro filtrování nevyžádané pošty, byl vydán v nové major verzi 4.0.0. Přehled novinek v Changelogu.
SolveSpace (Wikipedie), tj. multiplatformní open source parametrický 2D/3D CAD, byl vydán v nové verzi 3.2. Přehled novinek v Changelogu na GitHubu. Vyzkoušet lze novou oficiální webovou verzi.
Organizátoři Dne IPv6, tradiční akce věnované tématům spojeným s tímto protokolem, vyhlásili Call for Abstracts. Na webu konference mohou zájemci přihlašovat příspěvky o délce 20 nebo 40 minut či 10minutové lighting talky a to až do 30. dubna. Tvůrci programu uvítají návrhy přednášek z akademického i komerčního sektoru, které mohou být technického i netechnického zaměření. Den IPv6 se letos uskuteční 4. června a místem konání bude i
… více »Euro-Office (Wikipedie) je evropský fork open source kancelářského balíku OnlyOffice. Za forkem stojí koalice firem IONOS, Nextcloud, Eurostack, XWiki, OpenProject, Soverin, Abilian a BTactic. Cílem je zajistit digitální suverenitu Evropy a snížit závislost na neevropských platformách. Projekt vznikl mimo jiné v reakci na nedávné uzavření cloudové služby OnlyOffice. OnlyOffice obviňuje Euro-Office z porušení licenčních podmínek. Na možné problémy upozorňuje i Collabora Online. Jednostranná změna licence není v pořádku.
Byly zpracovány a na YouTube zveřejněny videozáznamy jednotlivých přednášek z letošního Installfestu.
Během akce Arduino Days 2026 byl publikován Arduino Open Source Report 2025 (pdf) a oznámeno 7 nových produktů kompatibilních s deskou UNO Q (Arduino USB-C Power Supply, USB-C Cable, USB-C Hub, UNO Media Carrier, UNO Breakout Carrier, Bug Hopper, Modulino LED Matrix).
Google v pátek spustil v Česku Vyhledávání Live. Tato novinka umožňuje lidem vést plynulou konverzaci s vyhledávačem v češtině. A to prostřednictvím hlasu, nebo prostřednictvím toho, na co ukážou svým fotoaparátem či kamerou v mobilu. Rozšíření této multimodální funkce je možné díky nasazení Gemini 3.1 Flash Live, nového hlasového a audio modelu, který je od základu vícejazyčný, takže umožňuje lidem po celém světě mluvit na vyhledávač přirozeně a v jazyce, který je jim nejbližší.
Jsongrep je open-source nástroj, který efektivně prohledává JSON dokumenty (editovat je neumí). Kompiluje regulérní jazyk dotazu do podoby deterministického konečného automatu (DFA), díky čemuž prochází strom JSON dokumentu pouze jednou a je v tom tedy rychlejší než jiné nástroje jako jsou například jq, JMESPath nebo jql. Jsongrep je napsaný v programovacím jazyce Rust, zdrojový kód je dostupný na GitHubu.
O víkendu probíhá v Praze na Karlově náměstí 13 konference Installfest 2026. Na programu je celá řada zajímavých přednášek a workshopů. Vstup na konferenci je zcela zdarma, bez nutnosti registrace. Přednášky lze sledovat i online na YouTube.
Mozilla a společnost Mila oznámily strategické partnerství za účelem rozvoje open source a suverénní AI. Cílem je ukázat, že open source AI může konkurovat uzavřeným systémům. Obě organizace chtějí posílit technologickou suverenitu a snížit závislost na hrstce velkých technologických firem.
Zdravim
Nevím co maj na těch stránkách za šílený pakód, ale když otevřu vyvoleni.centrum.cz nebo bleskove.centrum.cz/vyvoleni tak jde Firefox do kolen. Stane se z něj pomalý krám, jako kdyby se z méhu duronu stala 486ka.
V rámci akce opera jsem si také stáhnul operu i registrační kód a nejenže je opera (kupodivu) dost rychlá, ale uvedené stránky jí dělají mnohem menší problémy než firefoxu. Sice se taky na chvíli zakousne, ale hned to zase rozchodí.
Kde asi udělali soudruzi od firefoxu chybu?
Zdeněk
Zdravim
Podařilo se mi obsadit všechny přednášky v hlavním programu. Podívejte se prosím na program na linuxdecin.gavanet.org. Z mého pohledu je z čeho vybírat. Letošní rok je jistě ve znamení šíření Linuxu a OSS mezi lidi, školy a veřejnou správu, proto je řada přednášek z této oblasti.
Se všemi se těším na shledanou v Děčíně.
Zdeněk Štěpánek
Zdravim
Pravidelne ctu flame na pokracovani - Proč je Linux pomalejší než Windows 95?
Mám jen jediný dotaz, kolik takových flamů je povoleno za rok? Ja se jen divim ze to jeste nikdo nezamknul.
Zdenek
Zdravim
Byl jsem zrazen... Dlouho jsme vyvijel skripty ktere se prihlasujou na CS24, prvni pracovni verzi jsme dal na blog, vcera jsem to konecne dokoncil a najednou slus. Sporka se rozhodla ze mi zablokuje pristup ke svym sluzbam. Nejde se tam prihlasit ani pres links. Ted mi to pise:
Vas pozadavek nemohl byt z bezpecnostnich duvodu uspesne proveden. Byl pouzit nektery z nasledujicich nepovolenych znaku: %,<,>,$,../,/..,',"
Zadne z uvedenych znaku tam nikde vubec nemam, jen zadam jmeno a heslo a dam odeslat. A je jedno zda ve skriptu nebo v linksu, nefunguje ani jeden. Firefox jede, ale to je mi k nicemu. Napsal jsem jim maila, tak pockam do pondeli co s tim provedou. Budu zasadne trvat na obnoveni puvodni funkcionality.
Nesetkal jste se s tim taky nekdo? Nebo jestli to jde nejak obejit?
Zdenek
-----------
VYRESENO:
Zdravim
Ná záříjový Linux Meeting dečín 2005 stále hledám přednášející. Máte li zájem se zviditelnit a zároveň ovládátě nějakou problematiku ze světa Linuxu a free software, neváhejte a ozvěte se mi.
Zdenek
Zdravim
Jsem opět naštvanej z bugovitosti KDE. Ačkoliv ho sám doma používám, tak nejčastější aplikace je Konsole a v ní MC. Na plose nemam zadny ikony, k cemu taky mit ikony pod spustenejma programama.
Zdravim
Trochu jsem se nudil a tak jsem napsal skript kterej supluje mega programy typu Airsnort, netstumbler a podobne. Program udela to, ze oskenuje vsechny chytitelne APcka, vypise kolik AP vysila na kterym kanalu, vypise celkovy prijimany signal od vsech AP na kazdem kanalu a tuto hodnotu ztvarni graficky. Vysledkem je prehled o celkovem obsazeni kazdeho kanalu. Skript je idealni pro hledani nejvolnejsiho kanalu.