Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Zdravim
Jsem opět naštvanej z bugovitosti KDE. Ačkoliv ho sám doma používám, tak nejčastější aplikace je Konsole a v ní MC. Na plose nemam zadny ikony, k cemu taky mit ikony pod spustenejma programama.
Kamaradovi jsem nainstaloval Linux s KDE. Jak je navyklej z windowsu tak na plose ma ikonky, mimo jiné Můj počítač a odtamtud se proklikává do svého home (nějak si enzvykl, že všude má aspoň 10 ikon baráčku). Dostane se tedy do cesty media:/hda1/home. Tenhle pseudoprotokol si vymyslelo KDE a podle toho to taky vypada. Kdyz tam prejmenuju adresar tak se sice prejmenuje, ale zobrazi se ikonka se zamkem, jako by tam nemel pristup. Otevrit ale jde a po refreshi okna to zmizi. Co pak si toho bugu dodnes nikdo nevsiml krome myho kamose????
Druha vec co me nastvala. Snazili jsme se Wav zkonvertovat do oggu nebo mp3. Ja to delam v konzoli, to jsem mu ukazoval, samo os sobe to slozity neni, ale kdyz tam chtel anstavovat kvalitu, tak to uz nevim ani ja sam, vzdycky to nekde hledam. Pozaduvanou funkcnost jsem objevil v KaudioCreator, bylo tam enkódovat soubor, vybral jsme wav, vyplnil id3 tagy, zmáčkl Enkódovat a nic, proste se nic nestalo, to tlačítko nereaguje. co dodat.
P.S.: Asi bych se měl podívat na KDE bugzillu, ale jestli to bude zase milion divnejch okýnek a milion+1 tlačítek co nevim co dělaj tak utíkám pryč. Klasicka bugzilla je ta nejstrašnější stránka co jsem kdy viděl..
Zdenek
Tiskni
Sdílej:
[Desktop Entry] ServiceTypes=audio/x-wav Actions=oggenc TryExec=oggenc [Desktop Action oggenc] Name=Compress to ogg Exec=oggenc -Q -q 0a vypadá to, že to funguje. Stačí si to jen vyladit. JInak když strčíte AudioCD do mechaniky, stačí použít kio audiocd:/ a múžete enkodovat. Kvalita se nastavuje v Kcontrol > Zvuk > Zvuková CD.
Proboha a proc chces ke svemu home pristupovat pres zarizeni???a proč ne? Když to jde. IMHO je to chyba na straně softu, až se dostanu do KDE, tak to vyzkouším a jestli je to fakt, tak je to buga. Kdyby při zmáčknutí 5 kláves najednou KDE spadly, tak bys taky řekl "Proboha, proč mačkáš 5 kláves najednou?"? Asi ne.
Tak to jsem opravdu nevěděl. Deset let žiji v bludu, že domácí adresář uživatele je ten, který je (obvykle) napsán v šesté položce v /etc/passwd
/export/home/users/<username>
(bylo to připojené přes NFS).
~/
pres media:/
, jak uz tady bylo nekolikrat vysvetleno. Jses mimo misu a tvoje prispevky jsou naprosto OT. Takze by to snad stacilo, ne?
Prosim jm, procti si jeste jednou celou diskuzi. Je tam uveden postup, jak se k home pres media dostali.Ten postup me tak nejak moc nezajima; nicmene mozna by sis mohl znova precist ten puvodni zapis v blogu:
Můj počítač a odtamtud se proklikává do svého homeUz? Jeste ne? No nic, tak to asi nema smysl s tebou dal rozebirat.
Since 2004-07-08 the summary uses the same timezone settings like KOrganizerROFL!
media:/part7/uzivatel, tak tam můžu provádět úplně všechno - mazat, vytvářet, přepisovat a to bez nejmenších problémů. Mám KDE 3.4.1. Takže u sebe jsem bug nezaregistroval.