Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Zdravim
Podle clanku na rootu jsem se pokousel rozchodit HTB. Bohuzel v tom clanku naprosto chybi nektere zasadni veci, zejmena na jake sitovky se to vlastne povesi a tak.
Ale ja jsem se nevzdal. Zde je skript, který funguje a ted uz neni slozite si to upravit k obrazu svemu. Binarka tc musi byt patchnuta aby umela HTB. Takze jelikoz se to pousti na vnitrni sitovce, doporucuju vyhradit extra komp jako iGW a maskaradu a tyhle opicarny delat na nem. At si routuje dalsi komp. Cili s maskaradou to funguje taky.
V teto fazi si ale nejsem jisty, zda vubec funguje to sfq, to tam defakto neni potreba, ale je lepsi to tam mit, ovsem musi to fungovat. Poradi nekdo?
#!/bin/bash
tc=/home/zdenek/esfq_tc/tc
LOCAL_IFACE=eth0
INET_IFACE=eth1
#smaze qdisc na sitovce
$tc qdisc del dev $LOCAL_IFACE root
#na $INET_IFACE sitovku nahodi HTB qdisc
$tc qdisc add dev $LOCAL_IFACE root handle 1:0 htb default 12
#vytvori korenovou HTB tridu
$tc class add dev $LOCAL_IFACE parent 1:0 classid 1:1 htb rate 4mbit
#jednotlive tridy HTB qdiscu
# trida 128kbit
$tc class add dev $LOCAL_IFACE parent 1:1 classid 1:11 htb rate 128kbit ceil 128kbit
$tc qdisc add dev $LOCAL_IFACE parent 1:11 handle 11:0 sfq perturb 10
# trida zbytek
$tc class add dev $LOCAL_IFACE parent 1:1 classid 1:12 htb rate 3968kbit ceil 3968bit
$tc qdisc add dev $LOCAL_IFACE parent 1:12 handle 12:0 sfq perturb 10
#vymaze tabulku mangle
iptables -t mangle -F
#vsechny pakety dostanou mark 2
iptables -t mangle -A FORWARD -j MARK --set-mark 2
#tahle IP dostane mark 1
iptables -t mangle -A FORWARD -d 192.168.5.143 -j MARK --set-mark 1
#podle marku zaradi pakety do trid
$tc filter add dev $LOCAL_IFACE parent 1:0 protocol ip handle 1 fw flowid 1:11
$tc filter add dev $LOCAL_IFACE parent 1:0 protocol ip handle 2 fw flowid 1:12
Zdenek
Tiskni
Sdílej:
Sosalkum snizim ceil treba na 128.Koukám, že pojem "Network Neutrality" už dneska nikomu nic neříká. Když se ti nelíbí, že stahovači mají hodně spojení, proč jim místo snižování rychlosti nedáš limit na počet? V konečném důsledku jim to pravděpodobně taky dojde, protože stahování přes P2P jim vyčerpá limit a potom ostatní služby nepůjdou vůbec nebo mizerně.