Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Zdravim
Podle clanku na rootu jsem se pokousel rozchodit HTB. Bohuzel v tom clanku naprosto chybi nektere zasadni veci, zejmena na jake sitovky se to vlastne povesi a tak.
Ale ja jsem se nevzdal. Zde je skript, který funguje a ted uz neni slozite si to upravit k obrazu svemu. Binarka tc musi byt patchnuta aby umela HTB. Takze jelikoz se to pousti na vnitrni sitovce, doporucuju vyhradit extra komp jako iGW a maskaradu a tyhle opicarny delat na nem. At si routuje dalsi komp. Cili s maskaradou to funguje taky.
V teto fazi si ale nejsem jisty, zda vubec funguje to sfq, to tam defakto neni potreba, ale je lepsi to tam mit, ovsem musi to fungovat. Poradi nekdo?
#!/bin/bash
tc=/home/zdenek/esfq_tc/tc
LOCAL_IFACE=eth0
INET_IFACE=eth1
#smaze qdisc na sitovce
$tc qdisc del dev $LOCAL_IFACE root
#na $INET_IFACE sitovku nahodi HTB qdisc
$tc qdisc add dev $LOCAL_IFACE root handle 1:0 htb default 12
#vytvori korenovou HTB tridu
$tc class add dev $LOCAL_IFACE parent 1:0 classid 1:1 htb rate 4mbit
#jednotlive tridy HTB qdiscu
# trida 128kbit
$tc class add dev $LOCAL_IFACE parent 1:1 classid 1:11 htb rate 128kbit ceil 128kbit
$tc qdisc add dev $LOCAL_IFACE parent 1:11 handle 11:0 sfq perturb 10
# trida zbytek
$tc class add dev $LOCAL_IFACE parent 1:1 classid 1:12 htb rate 3968kbit ceil 3968bit
$tc qdisc add dev $LOCAL_IFACE parent 1:12 handle 12:0 sfq perturb 10
#vymaze tabulku mangle
iptables -t mangle -F
#vsechny pakety dostanou mark 2
iptables -t mangle -A FORWARD -j MARK --set-mark 2
#tahle IP dostane mark 1
iptables -t mangle -A FORWARD -d 192.168.5.143 -j MARK --set-mark 1
#podle marku zaradi pakety do trid
$tc filter add dev $LOCAL_IFACE parent 1:0 protocol ip handle 1 fw flowid 1:11
$tc filter add dev $LOCAL_IFACE parent 1:0 protocol ip handle 2 fw flowid 1:12
Zdenek
Tiskni
Sdílej:
Sosalkum snizim ceil treba na 128.Koukám, že pojem "Network Neutrality" už dneska nikomu nic neříká. Když se ti nelíbí, že stahovači mají hodně spojení, proč jim místo snižování rychlosti nedáš limit na počet? V konečném důsledku jim to pravděpodobně taky dojde, protože stahování přes P2P jim vyčerpá limit a potom ostatní služby nepůjdou vůbec nebo mizerně.