Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Zdravim
Často se tu objevují dotazy jak relayovat inetové rádio do vnitřní sítě. Je to vcelku logické přání, protože se tím šetří připojení do internetu.
Nemám ted chuť to dvakrát rozebírat, takže jen stručně:
Nehodlám podporovat nic jiného než svobodný ogg, takže o podporu mp3 nebo nějakých ještě obskurnějších formátů jsem se ani nezajímal.
Použil jsem k tomu program Icecast od http://www.xiph.org. Podpora on-demand relayingu je implementována od verze 2.3.0. aktuální je 2.3.1, tu mám já.
Já jsem kompiloval s podporou libogg a libvorbis. Tyto dvě byly vyžadovány. Je možné ještě přidat podporu pro theoru (video) a speex (hlasový kodek), ale to není potřeba.
V souvislosti s Icecastem se hodně skloňuje Ices2, ten ale k relayingu není potřeba.
Vzal jsem defaultní config Icecastu, na konci zapnul nobody:nogroup, ručně jsem vytvořil logovací soubory i s právy nobody:nogroup (s těmihle právy to icecast sám udělat nemůže) a do konfigu přidal toto: (ostatně to tam už je zakomentované, stačí změnit hodnoty)
<relay> <server>82.208.27.82</server> <port>80</port> <mount>/dance128.ogg</mount> <local-mount>/different.ogg</local-mount> <on-demand>1</on-demand> <relay-shoutcast-metadata>0</relay-shoutcast-metadata> </relay>Kdo chce, může si ještě změnit defaultní heslo "hackme"
Tiskni
Sdílej: