V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Zdravim
Často se tu objevují dotazy jak relayovat inetové rádio do vnitřní sítě. Je to vcelku logické přání, protože se tím šetří připojení do internetu.
Nemám ted chuť to dvakrát rozebírat, takže jen stručně:
Nehodlám podporovat nic jiného než svobodný ogg, takže o podporu mp3 nebo nějakých ještě obskurnějších formátů jsem se ani nezajímal.
Použil jsem k tomu program Icecast od http://www.xiph.org. Podpora on-demand relayingu je implementována od verze 2.3.0. aktuální je 2.3.1, tu mám já.
Já jsem kompiloval s podporou libogg a libvorbis. Tyto dvě byly vyžadovány. Je možné ještě přidat podporu pro theoru (video) a speex (hlasový kodek), ale to není potřeba.
V souvislosti s Icecastem se hodně skloňuje Ices2, ten ale k relayingu není potřeba.
Vzal jsem defaultní config Icecastu, na konci zapnul nobody:nogroup, ručně jsem vytvořil logovací soubory i s právy nobody:nogroup (s těmihle právy to icecast sám udělat nemůže) a do konfigu přidal toto: (ostatně to tam už je zakomentované, stačí změnit hodnoty)
<relay> <server>82.208.27.82</server> <port>80</port> <mount>/dance128.ogg</mount> <local-mount>/different.ogg</local-mount> <on-demand>1</on-demand> <relay-shoutcast-metadata>0</relay-shoutcast-metadata> </relay>Kdo chce, může si ještě změnit defaultní heslo "hackme"
Tiskni
Sdílej: