Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Sdílení adresáře /var:
/var
na RAMdisku a odtud symlinky, kam je potřeba (třeba k balíkům).
Také je možnost jen vyjmenovat adresáře, které nechci sdílet a skript by už používal skelety pro každý zvlášť a bindoval taky každý zvlášť. Nějaký nápad?Osobně mi přijde lepší vyjmenovat adresáře, které mají být sdílené, s tím, že po zkopírování skeletonu
/var
se jednotlivé sdílené podadresáře připojí na to správné místo.
Něco jako
for DIR in cache/apt/ cache/debconf/; do mkdir -p /var/$DIR mount server/$DIR /var/$DIR done
A nakonec databaze balicku: Pokud touzis po tom, ze z libovolneho klienta nainstalujes balicek a ostatni klienti jej budou mit okamzite k dispozici, tak na to zapomen. Nevim, jak to funguje na Archu, ale mnoho balickovacich systemu ukryva do balicku postinstalacni skripty ci prepisuje konfiguraky.To by ale nemuselo vadit, pokud ten disk na síti bude pro roota (který instaluje ty balíky) r/w a všechny stroje budou používat stejný adresář
/etc
. Vzhledem k tomu, že ty stroje nemají mít disk, nemůže postinstalační skript udělat nic, co by se neprojevilo na ostatních strojích.
Přepisování konfiguráků ... nevím, jak jinde, ale v Debianu se instalátor ptá, jestli přepsat nebo ponechat. Navíc dává možnost srovnat obsah původního a nového, což by se dalo použít, pokud by určitý konfigurák měl více verzí pro různé stroje.
Section "ServerLayout" Identifier "X.org Configured" Screen "Screen-ati" Screen "Screen-nvidia" Screen "Screen-i810" Screen "Screen-vesa" InputDevice "Mouse0" "CorePointer" InputDevice "Keyboard0" "CoreKeyboard" EndSectionSpoleha se to na fakt, ze pritomna je jen jedna grafika a tudiz inicializace vsech ostatnich screenu zkonci chybou. Na ATI 7000 to funguje, ale na i910 to nahodi 640x480 a basta fidly. Porad se nemuzu rozhodnout zda jit cestou naproste autodetekce (at uz formou super-multi.xorg.conf nebo nejakyho programu co vyplivne konfig nebo skriptu co zjisti typ graficky a podle toho pouzije pripraveny konfig) nebo druha moznost mit pripraveny konfigy pro kazdej komp zvlast? Nebo to nejak zkombinovat? Rad bych aby to bylo prijatelne reseni pro vsechny a ne jen pro me,protoze bych to logicky smeroval jen na pocitace, kde to pobezi, coz jsou cca 4 mozne kombinace vga-monitor. Zdenek
Tiskni
Sdílej: