Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Přemýšlíte, jak začít prázdniny? Už v úterý 1. července se bude konat Virtuální Bastlírna, tedy online setkání bastlířů, techniků, vědců i akademiků, kde se ve volné diskuzi probírají novinky ze světa techniky, ale i jiných zajímavých témat.
Za poslední měsíc jsme byli svědky plamenů několika raket. Zatímco malá raketa od Hondy se úspěšně vznesla a opět přistála, raketa od SpaceX se rozhodla letět všemi směry najednou. Díkybohu méně … více »Linus Torvalds zmínil, že souborový systém Bcachefs zřejmě odstraní z mainline Linuxu v začleňovacím okně pro vydání 6.17. Kent Overstreet mu totiž posílá kód s novou funkcionalitou i pro začlenění do kandidátů na vydání, kdy očekává pouze opravy chyb. Kent Overstreet byl již dříve z vývoje vyloučen kvůli konfliktní komunikaci.
Ministerstvo průmyslu a obchodu propaguje Microsoft. Ten ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu spouští AI National Skilling Plan v ČR. "Iniciativa Microsoftu přináší konkrétní a praktickou podporu právě tam, kde ji nejvíc potřebujeme – do škol, firem i veřejné správy.", říká ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček.
Sdílení adresáře /var:
/var
na RAMdisku a odtud symlinky, kam je potřeba (třeba k balíkům).
Také je možnost jen vyjmenovat adresáře, které nechci sdílet a skript by už používal skelety pro každý zvlášť a bindoval taky každý zvlášť. Nějaký nápad?Osobně mi přijde lepší vyjmenovat adresáře, které mají být sdílené, s tím, že po zkopírování skeletonu
/var
se jednotlivé sdílené podadresáře připojí na to správné místo.
Něco jako
for DIR in cache/apt/ cache/debconf/; do mkdir -p /var/$DIR mount server/$DIR /var/$DIR done
A nakonec databaze balicku: Pokud touzis po tom, ze z libovolneho klienta nainstalujes balicek a ostatni klienti jej budou mit okamzite k dispozici, tak na to zapomen. Nevim, jak to funguje na Archu, ale mnoho balickovacich systemu ukryva do balicku postinstalacni skripty ci prepisuje konfiguraky.To by ale nemuselo vadit, pokud ten disk na síti bude pro roota (který instaluje ty balíky) r/w a všechny stroje budou používat stejný adresář
/etc
. Vzhledem k tomu, že ty stroje nemají mít disk, nemůže postinstalační skript udělat nic, co by se neprojevilo na ostatních strojích.
Přepisování konfiguráků ... nevím, jak jinde, ale v Debianu se instalátor ptá, jestli přepsat nebo ponechat. Navíc dává možnost srovnat obsah původního a nového, což by se dalo použít, pokud by určitý konfigurák měl více verzí pro různé stroje.
Section "ServerLayout" Identifier "X.org Configured" Screen "Screen-ati" Screen "Screen-nvidia" Screen "Screen-i810" Screen "Screen-vesa" InputDevice "Mouse0" "CorePointer" InputDevice "Keyboard0" "CoreKeyboard" EndSectionSpoleha se to na fakt, ze pritomna je jen jedna grafika a tudiz inicializace vsech ostatnich screenu zkonci chybou. Na ATI 7000 to funguje, ale na i910 to nahodi 640x480 a basta fidly. Porad se nemuzu rozhodnout zda jit cestou naproste autodetekce (at uz formou super-multi.xorg.conf nebo nejakyho programu co vyplivne konfig nebo skriptu co zjisti typ graficky a podle toho pouzije pripraveny konfig) nebo druha moznost mit pripraveny konfigy pro kazdej komp zvlast? Nebo to nejak zkombinovat? Rad bych aby to bylo prijatelne reseni pro vsechny a ne jen pro me,protoze bych to logicky smeroval jen na pocitace, kde to pobezi, coz jsou cca 4 mozne kombinace vga-monitor. Zdenek
Tiskni
Sdílej: