Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Zdravim
Tenhle blog je jedne velkej OT dotaz. Potrebuju na nasich switchich Allied Telesyn AT-8000s nastavit VLANy. Cilem je mit na jednom switchy 2 skupiny portu, spolecne je prohnat skrze opticky gigovy port a ve switchi na druhem konci je zase rozdelit.
Vpodstate tim potrebuju vyresit tenhle problem: Obrana proti kolidování IP adres na síti. Máme v tom subnetu nektere PC ktere maji internet povolen neustale a ostatnim se vypina. No a hajzlici kradou IP tech povolenych kompu. Svazani IP+MAC u tech povolenych kompu pomohlo jen castecne. Tak ty povoleny kompy chci dat do jineho subnetu, coz bude lepsi i z jinych duvodu.
Uz se mi tom switchi podarilo VLAN vytvorit (viz navod strana 75), port ma status Untagged (Tagged vlozit nejde, rve to divnou chybu). Divny je ze na strane 77 v seznamu portu jsou jen metailcky, ty gigovy tam nejsou - tam jsem nenastavil vubec nic. Taky je problem, ze nelze mit jeden port ve dvou VLANech. Jak ho dam do druheho, tak z prvniho vypadne. Ten optickej port preci potrebuju mit v obou VLANech.
Navod k tomu switchi je tady ke stazeni.
Diky, doufam ze se nam to spolecne podari.
Zdenek
Tiskni
Sdílej:
Udělal bych to jednoduše, propoj, uplink, ze switche dál jako trunk, aby mohl přenášet více VLAN, přípojení na LANky jako access-port, u toho rozdělit a oddělit, kdo může na inet a kdo ne do různch VLAN. Vzájemně se neuvidí. Pokud to nepomůže, budu si ten manuál muset prolistovat .
console# console# configure console(config)# vlan database console(config-vlan)# console(config-vlan)# vlan 2,3,100,101 console(config-vlan)# no vlan 101Nastaveni portu (12) do VLAN (2) jako UNTAGGED: (pouziva se zde Cisco/ISL terminologie, tzn. untagged je analogie k mode access)
console(config)# interface ethernet e12 console(config-if)# switchport mode access console(config-if)# switchport access vlan 2Ve vasem pripade musi byt jako untagged v patricne VLANe vsechny porty, do ktery jsou pripojeny koncove PC Nastaveni portu (g1 = gbit uplink 1) do VLAN (2-3,100) jako TAGGED: (pouziva se zde Cisco/ISL terminologie, tzn. tagged je analogie k mode trunk)
console(config)# interface ethernet g1 console(config-if)# switchport mode trunk console(config-if)# switchport trunk allowed vlan add 2-3,100 console(config-if)#Ve vasem pripade musi byt jako tagged s patricnymi VLANy oznacen uplink port, ktery je propojen s dalsim switchem.. Marek
Princip je takovy: switch na portech do LAN agreguje nejake VLANy, tedy oddeluje multicasty, broadcasty a tak a pres trunk port to posila dal. V tom trunku musi byt ty VLANy povolene. Kdyz tak si udelej malej lab ... nebo se fakt na to pdf podivam ...