Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
pokud jde o HAL, tak jsem nějak nezaregistroval, že by nefungovalVyžaduje knihovnu
libpolkit.so.2
, která se ovšem nikde nenachází. Dá se nainstalovat s balíkem PolicyKit, ale pouze ručně, protože jsou špatně definovány závislosti. Ve chvíli, kdy jsem to původně testoval, byla však v balíku knihovna libpolkit.so.1
. Teď jsem zkusil update, a ejhle, už je tam nová knihovna. Takže nyní už HAL zprovoznit lze.
(a zrovna Gentoo má celkem hezky popsáno, jak si doplnit vlastní 32bit knihovny, pokud v distribučních balíkách chybí)hm, nečtu pozorně, Eagle ti podle všeho na 64bit Gentoo jel ... tak co řešíš? - doba kompilace je nepodstatná, jednou nainstaluješ a jedeš, jestli někde na pozadí běží updaty pár desítek sekund nebo pár desítek minut při normální práci asi moc nepocítíš ...
Eagle se mi podařilo rozběhat na všech 64bit distrech ale skoro na všech měl problémy se stabilitou, kdy mi nezbylo potom nic jiného než restartovat celý PC. Problémy s doinstalováním 32 bitových knihoven nemám, co můžu posoudit tak největší problémy s tím byly na debianu/ubuntu, ale ne neřešitelné. Nevíte jak zprovoznit v 64 bit distru java plugin od sunu? Momentálně mě to ještě netíží, ale jestli Komerční banka podle slibů doopravdy do konce roku zprovozní internetové bankovnictví i pro jiné prohlížeče a os. než dosud tak mě to bude tížit.
S vývojem Fedory 8 bych klidně rád pomohl, ale problém je že angličtinu téměř neovládám. Jestli víte o nějaké jiné možnosti jak pomoct i bez umění angličtiny, tak se klidně zapojím.
Jestli víte o nějaké jiné možnosti jak pomoct i bez umění angličtiny, tak se klidně zapojím.Angličtina je bohužel základ, bez ní to nejde. Jinak samozřejmě možnost pomoci tu je - třeba zkontrolovat počeštění, aby tam byly totální boty. Ale i k tomu by tak angličtina byla potřeba, kvůli kontrole správnosti překladu.
aby tam byly totální botySamozřejmě "aby tam nebyly totální boty"
S Fedorou jsem při instalaci problém nikdy neměl, akorát se mi nepodařilo 7 donutit nainstalovat na reiserfs . Skypa a Operu se mi povedlo rozchodit podle nějaké diskuze někde na ubuntu fóru, bylo potřeba si z netu stáhnou 32bit balíčky s potřebnými knihovnami a ty knihovny z toho balíčku potom nakopírovat do nějaký složky. A potom Skype a Operu bylo potřeba spouštět s nějakými parametry kde mají ty knihovny hledat - takový docela složitý oproti Fedoře nebo Opensuse a dokonce i Gentoo kde se všechny potřebné knihovny stáhly a nainstalovaly (skompilovaly) samy.
Tiskni
Sdílej: