Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
pokud jde o HAL, tak jsem nějak nezaregistroval, že by nefungovalVyžaduje knihovnu
libpolkit.so.2
, která se ovšem nikde nenachází. Dá se nainstalovat s balíkem PolicyKit, ale pouze ručně, protože jsou špatně definovány závislosti. Ve chvíli, kdy jsem to původně testoval, byla však v balíku knihovna libpolkit.so.1
. Teď jsem zkusil update, a ejhle, už je tam nová knihovna. Takže nyní už HAL zprovoznit lze.
(a zrovna Gentoo má celkem hezky popsáno, jak si doplnit vlastní 32bit knihovny, pokud v distribučních balíkách chybí)hm, nečtu pozorně, Eagle ti podle všeho na 64bit Gentoo jel ... tak co řešíš? - doba kompilace je nepodstatná, jednou nainstaluješ a jedeš, jestli někde na pozadí běží updaty pár desítek sekund nebo pár desítek minut při normální práci asi moc nepocítíš ...
Eagle se mi podařilo rozběhat na všech 64bit distrech ale skoro na všech měl problémy se stabilitou, kdy mi nezbylo potom nic jiného než restartovat celý PC. Problémy s doinstalováním 32 bitových knihoven nemám, co můžu posoudit tak největší problémy s tím byly na debianu/ubuntu, ale ne neřešitelné. Nevíte jak zprovoznit v 64 bit distru java plugin od sunu? Momentálně mě to ještě netíží, ale jestli Komerční banka podle slibů doopravdy do konce roku zprovozní internetové bankovnictví i pro jiné prohlížeče a os. než dosud tak mě to bude tížit.
S vývojem Fedory 8 bych klidně rád pomohl, ale problém je že angličtinu téměř neovládám. Jestli víte o nějaké jiné možnosti jak pomoct i bez umění angličtiny, tak se klidně zapojím.
Jestli víte o nějaké jiné možnosti jak pomoct i bez umění angličtiny, tak se klidně zapojím.Angličtina je bohužel základ, bez ní to nejde. Jinak samozřejmě možnost pomoci tu je - třeba zkontrolovat počeštění, aby tam byly totální boty. Ale i k tomu by tak angličtina byla potřeba, kvůli kontrole správnosti překladu.
aby tam byly totální botySamozřejmě "aby tam nebyly totální boty"
S Fedorou jsem při instalaci problém nikdy neměl, akorát se mi nepodařilo 7 donutit nainstalovat na reiserfs . Skypa a Operu se mi povedlo rozchodit podle nějaké diskuze někde na ubuntu fóru, bylo potřeba si z netu stáhnou 32bit balíčky s potřebnými knihovnami a ty knihovny z toho balíčku potom nakopírovat do nějaký složky. A potom Skype a Operu bylo potřeba spouštět s nějakými parametry kde mají ty knihovny hledat - takový docela složitý oproti Fedoře nebo Opensuse a dokonce i Gentoo kde se všechny potřebné knihovny stáhly a nainstalovaly (skompilovaly) samy.
Tiskni
Sdílej: