Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Ahoj, přemýšlel jsem jestli tohle dát do poradny nebo do blogu, nakonec jsem to dal blogu.
Už pár měsíců zkouším různé 64bit distribuce linuxu (opensuse, fedora, gentoo, debian....), nejlepší zkušenosti jsem měl zatím s gentoo, ale strašně mi na něm vadila doba kompilace. Oproti 32 bitovým distribucím je u 64 bitových v některých aplikací dost znatelný nárůst výkonu, ale je tu problém s programem eagle (ten je pouze ve 32 bitové verzi). Ten docela často používám a těžko se bez něj obejdu. Nevím proč, ale ve všech 64 bitových distribucí až na gentoo se mi po jeho krátkodobém použití "rozbila myš" - aď sem klikal na cokoliv, vždy se prováděla jen jedna akce, třeba se otevírala jen kontextová nabýdka u pidginu, jindy zase něco jiného, nepomohl ani restart Xek, jen úplný. Další problém v 64 bitových linuxech je java plugin pro firefox, který se mi nepovedlo zprovoznit, ale to mě až tak moc netrápí.
Proto si asi příští týden nainstaluji nějaký 32 bitový distro. Docela jsem si oblíbil Fedoru. A tak přemýšlím jestli nezkusit verzi 8, ještě není hotová a ještě chvíli potrvá než bude, tak mě zajímá jestli jí už někdo používá nebo zkoušel a jaké s ní má/měl zkušenosti a na co si dát pozor.
Byl bych rád kdyby mě tu nikdo v diskuzi nepřesvědčoval o tom že je fedora na ..... a jiná distribuce je ta nej, prostě mám rád fedoru. Proto uvítám veškeré postřehy a zkušenosti s verzí 8.
Tiskni
Sdílej:
pokud jde o HAL, tak jsem nějak nezaregistroval, že by nefungovalVyžaduje knihovnu
libpolkit.so.2
, která se ovšem nikde nenachází. Dá se nainstalovat s balíkem PolicyKit, ale pouze ručně, protože jsou špatně definovány závislosti. Ve chvíli, kdy jsem to původně testoval, byla však v balíku knihovna libpolkit.so.1
. Teď jsem zkusil update, a ejhle, už je tam nová knihovna. Takže nyní už HAL zprovoznit lze.
(a zrovna Gentoo má celkem hezky popsáno, jak si doplnit vlastní 32bit knihovny, pokud v distribučních balíkách chybí)hm, nečtu pozorně, Eagle ti podle všeho na 64bit Gentoo jel ... tak co řešíš? - doba kompilace je nepodstatná, jednou nainstaluješ a jedeš, jestli někde na pozadí běží updaty pár desítek sekund nebo pár desítek minut při normální práci asi moc nepocítíš ...
Eagle se mi podařilo rozběhat na všech 64bit distrech ale skoro na všech měl problémy se stabilitou, kdy mi nezbylo potom nic jiného než restartovat celý PC. Problémy s doinstalováním 32 bitových knihoven nemám, co můžu posoudit tak největší problémy s tím byly na debianu/ubuntu, ale ne neřešitelné. Nevíte jak zprovoznit v 64 bit distru java plugin od sunu? Momentálně mě to ještě netíží, ale jestli Komerční banka podle slibů doopravdy do konce roku zprovozní internetové bankovnictví i pro jiné prohlížeče a os. než dosud tak mě to bude tížit.
S vývojem Fedory 8 bych klidně rád pomohl, ale problém je že angličtinu téměř neovládám. Jestli víte o nějaké jiné možnosti jak pomoct i bez umění angličtiny, tak se klidně zapojím.
Jestli víte o nějaké jiné možnosti jak pomoct i bez umění angličtiny, tak se klidně zapojím.Angličtina je bohužel základ, bez ní to nejde. Jinak samozřejmě možnost pomoci tu je - třeba zkontrolovat počeštění, aby tam byly totální boty. Ale i k tomu by tak angličtina byla potřeba, kvůli kontrole správnosti překladu.
aby tam byly totální botySamozřejmě "aby tam nebyly totální boty"
S Fedorou jsem při instalaci problém nikdy neměl, akorát se mi nepodařilo 7 donutit nainstalovat na reiserfs . Skypa a Operu se mi povedlo rozchodit podle nějaké diskuze někde na ubuntu fóru, bylo potřeba si z netu stáhnou 32bit balíčky s potřebnými knihovnami a ty knihovny z toho balíčku potom nakopírovat do nějaký složky. A potom Skype a Operu bylo potřeba spouštět s nějakými parametry kde mají ty knihovny hledat - takový docela složitý oproti Fedoře nebo Opensuse a dokonce i Gentoo kde se všechny potřebné knihovny stáhly a nainstalovaly (skompilovaly) samy.