Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Ahoj, rozhodl jsem se, že si založím blog, kde si budu zapisovat některé věci, které by se mi mohli někdy v budoucnu hodit a možná i někomu z Vás a nerad bych je ztratil.
Výchozí rozlišení písma (?monitoru) dpi v gnome je 96 což mi nevyhovuje a připadá mi všechno moc veliké, tak používám 75 dpi. Všechny aplikace až na ty od mozilly toto nastavení respektují. Dlouho jsem hledal jak donutit firefox respektovat tohle nastavení. Ve verzi 1.5 a nižší (aspoň myslím) se to dalo nastavit jednoduše někde v předvolbách, ne už ve verzi 2. Dlouho jsem hledal jak to nastavit až jsem našel někde tady na fóru odpověď. Stačí about:config a tam změnit hodnotu layout.css.dpi na 0. Nakonec mi zbylo ještě to samé provést v Thuderbirdu. Jak se tam zadává adresa nějaké webové stránky jsem nepřišel, tak jsem jako úvodní stránku pošty nastavil about:config a upravil tu samou položku a pak zase nastavil výchozí.
Tiskni
Sdílej:
Výchozí rozlišení písma (?monitoru) dpi v gnome je 96 což mi nevyhovuje a připadá mi všechno moc veliké, tak používám 75 dpi.
Nebylo by rozumnější nastavit tolik, kolik ten monitor opravdu má?
1280 / ((19 / 9) * 5) = 121,něco 1024 / ((19 / 9) * 4) = 121,tosamé
Asi neumím počítat…
Asi. Doporučuji zopakovat si Pythagorovu větu.
Ve skutečnosti to má ve vašem případě vyjít asi 86 dpi.
Fyzické rozměry monitoru lze nastavit v xorg.conf
, vypadá to např. takto:
Section "Monitor" ... DisplaySize 408 306 ... EndSection
(zadává se šířka a výška v milimetrech). U modernějších monitorů by si to ale měl být X server schopen zjistit přímo od monitoru pomocí DDC, mělo by to být vidět v logu; pokud ne, je potřeba to nastavit ručně (hodnoty v xorg.conf
mají přednost před DDC).