Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Opět nevím co je na Aptu tak skvělého.Je toho ještě hodně co nevíš.
dpkg: chyba při zpracovávání firefox-gnome-support (--configure): problém se závislostmi - nechávám nezkonfigurované dpkg: nesplněné závislosti zamezily konfiguraci balíku libgnome-vfs2.0-cil: libgnome-vfs2.0-cil závisí na libgnomevfs2-0 (>= 1:2.17.90); avšak: Balík libgnomevfs2-0 zatím není zkonfigurován. dpkg: chyba při zpracovávání libgnome-vfs2.0-cil (--configure): problém se závislostmi - nechávám nezkonfigurované dpkg: nesplněné závislosti zamezily konfiguraci balíku ubuntu-docs: ubuntu-docs závisí na yelp; avšak: Balík yelp zatím není zkonfigurován. dpkg: chyba při zpracovávání ubuntu-docs (--configure): problém se závislostmi - nechávám nezkonfigurované dpkg: nesplněné závislosti zamezily konfiguraci balíku gwibber-service: gwibber-service závisí na python-desktopcouch-records; avšak: Balík python-desktopcouch-records zatím není zkonfigurován. dpkg: chyba při zpracovávání gwibber-service (--configure): problém se závislostmi - nechávám nezkonfigurované dpkg: nesplněné závislosti zamezily konfiguraci balíku libgnome2-vfs-perl: libgnome2-vfs-perl závisí na libgnomevfs2-0 (>= 1:2.17.90); avšak: Balík libgnomevfs2-0 zatím není zkonfigurován. dpkg: chyba při zpracovávání libgnome2-vfs-perl (--configure): problém se závislostmi - nechávám nezkonfigurovanéSe kterým nejsem schopen vůbec nic udělat. Podle mě je evidentní, že tolik stavů balíků v Debianu zrovna moc produktivní není.
No zkusil jsem udělat takový hardcore test RPM vs. DPKG ve Virtualboxu. V obou případech jsem udělal upgrade asi 500 balíků s tím, že uprostřed instalace jsem stroj natvrdo zresetoval. Tento test jsem u obou nekolikrát zopakoval.Nic proti, ale v reálu by podobně postupoval jenom idiot. Vyzkoušejte si to spíše na jiném, reálném příkladu. Máte stroj Debian Sarge a potřebujete ho aktualizovat na aktuální Debian Lenny (Ekvivalent pro Fedoru - s Fedora Core 4 na Fedora Core 11). Akci je třeba provést vzdáleně po síti na stroji kdesi v serverhousu. A včil mudrujte co je lepší..
Máte stroj Debian Sarge a potřebujete ho aktualizovat na aktuální Debian Lenny (Ekvivalent pro Fedoru - s Fedora Core 4 na Fedora Core 11).Ani v jednom případě bych si to nelajznul bez ILO/KVM
aptitude upgrade
. Je to taková loterie...
Problém je totiž v tom, že současné verze debianu a ubuntu obsahují příliš komplikovaný graf virtuálních balíčků, závislostí a protizávislostí, které se navíc mohou další týden zcela změnit (v testingu). Při určité konstelaci se prostě pravidla (depends vs. conflicts) dostanou do takového stavu, že je prostě vyřešit nelze - něco musí pryč.
Můžeme jenom nostalgicky zavzpomínat na časy, kdy takovéto problémy neexistovaly. A nebo se porozhlédnout jinam (mimochodem: gentoo ne, tam takovýto bordel dorazil mnohem dříve).
apt-get upgrade
fungovalo vždy a na první pokus.
Jinak v Debianu je to obvykle výměna kus za kus, nikoliv pouhé odebrání (náhrada gnome-session za gnome-session-common a gnome-session-bin atp.)Až na to, že u spousty balíků zůstanou závislosti na gnome-session a pro jistotu ještě s číslem verze, aby to náhodou nemohl aptitude spravit.
Horší je když aptitude skončí s chybou že nějaký balíček nemůže být zkonfigurován, protože vyžaduje určitou závislost kterou nelze splnit. Pak nastupuje analýza závislostí a dpkg --forcePřesně tenhle problém jsem vyrobil při svém pokusu (viz výše). Mohl by mi někdo vysvětlit co s tím? Balík nešel zkonfigurovat, kvůli nesplněným závislostem, ani odstranit, kvůli poškozenému pre-uninstall skriptu. Přepínače --force-all k odstranění ani konfiguraci nevedl..
aptitude -f install
doběhne.
Jiná věc je, pokud některý script (preprm, preinst, atd) skončí s chybou, pak je možné je editovat v /var/lib/dpkg/info/
a opravit. Případně, jako nejdrsnější metoda odstranění balíčku, přímo zeditovat /var/lib/dpkg/status a vymazat stopy (a ručně provést smazání souborů, samozřejmě).
build
nějak pozná, jakou verzi formátu má použít, když builduje pro starší verzi distribuce.
build
poradí, jinak by to byl docela průšvih (asi bych si na to musel udělat virtuály).
build
.
build
nějak nepoznal, který definiční soubor má použít, a muselo se mu to říct ručně).
Tiskni
Sdílej: