Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Opět nevím co je na Aptu tak skvělého.Je toho ještě hodně co nevíš.
dpkg: chyba při zpracovávání firefox-gnome-support (--configure): problém se závislostmi - nechávám nezkonfigurované dpkg: nesplněné závislosti zamezily konfiguraci balíku libgnome-vfs2.0-cil: libgnome-vfs2.0-cil závisí na libgnomevfs2-0 (>= 1:2.17.90); avšak: Balík libgnomevfs2-0 zatím není zkonfigurován. dpkg: chyba při zpracovávání libgnome-vfs2.0-cil (--configure): problém se závislostmi - nechávám nezkonfigurované dpkg: nesplněné závislosti zamezily konfiguraci balíku ubuntu-docs: ubuntu-docs závisí na yelp; avšak: Balík yelp zatím není zkonfigurován. dpkg: chyba při zpracovávání ubuntu-docs (--configure): problém se závislostmi - nechávám nezkonfigurované dpkg: nesplněné závislosti zamezily konfiguraci balíku gwibber-service: gwibber-service závisí na python-desktopcouch-records; avšak: Balík python-desktopcouch-records zatím není zkonfigurován. dpkg: chyba při zpracovávání gwibber-service (--configure): problém se závislostmi - nechávám nezkonfigurované dpkg: nesplněné závislosti zamezily konfiguraci balíku libgnome2-vfs-perl: libgnome2-vfs-perl závisí na libgnomevfs2-0 (>= 1:2.17.90); avšak: Balík libgnomevfs2-0 zatím není zkonfigurován. dpkg: chyba při zpracovávání libgnome2-vfs-perl (--configure): problém se závislostmi - nechávám nezkonfigurovanéSe kterým nejsem schopen vůbec nic udělat. Podle mě je evidentní, že tolik stavů balíků v Debianu zrovna moc produktivní není.
No zkusil jsem udělat takový hardcore test RPM vs. DPKG ve Virtualboxu. V obou případech jsem udělal upgrade asi 500 balíků s tím, že uprostřed instalace jsem stroj natvrdo zresetoval. Tento test jsem u obou nekolikrát zopakoval.Nic proti, ale v reálu by podobně postupoval jenom idiot. Vyzkoušejte si to spíše na jiném, reálném příkladu. Máte stroj Debian Sarge a potřebujete ho aktualizovat na aktuální Debian Lenny (Ekvivalent pro Fedoru - s Fedora Core 4 na Fedora Core 11). Akci je třeba provést vzdáleně po síti na stroji kdesi v serverhousu. A včil mudrujte co je lepší..
Máte stroj Debian Sarge a potřebujete ho aktualizovat na aktuální Debian Lenny (Ekvivalent pro Fedoru - s Fedora Core 4 na Fedora Core 11).Ani v jednom případě bych si to nelajznul bez ILO/KVM
aptitude upgrade
. Je to taková loterie...
Problém je totiž v tom, že současné verze debianu a ubuntu obsahují příliš komplikovaný graf virtuálních balíčků, závislostí a protizávislostí, které se navíc mohou další týden zcela změnit (v testingu). Při určité konstelaci se prostě pravidla (depends vs. conflicts) dostanou do takového stavu, že je prostě vyřešit nelze - něco musí pryč.
Můžeme jenom nostalgicky zavzpomínat na časy, kdy takovéto problémy neexistovaly. A nebo se porozhlédnout jinam (mimochodem: gentoo ne, tam takovýto bordel dorazil mnohem dříve).
apt-get upgrade
fungovalo vždy a na první pokus.
Jinak v Debianu je to obvykle výměna kus za kus, nikoliv pouhé odebrání (náhrada gnome-session za gnome-session-common a gnome-session-bin atp.)Až na to, že u spousty balíků zůstanou závislosti na gnome-session a pro jistotu ještě s číslem verze, aby to náhodou nemohl aptitude spravit.
Horší je když aptitude skončí s chybou že nějaký balíček nemůže být zkonfigurován, protože vyžaduje určitou závislost kterou nelze splnit. Pak nastupuje analýza závislostí a dpkg --forcePřesně tenhle problém jsem vyrobil při svém pokusu (viz výše). Mohl by mi někdo vysvětlit co s tím? Balík nešel zkonfigurovat, kvůli nesplněným závislostem, ani odstranit, kvůli poškozenému pre-uninstall skriptu. Přepínače --force-all k odstranění ani konfiguraci nevedl..
aptitude -f install
doběhne.
Jiná věc je, pokud některý script (preprm, preinst, atd) skončí s chybou, pak je možné je editovat v /var/lib/dpkg/info/
a opravit. Případně, jako nejdrsnější metoda odstranění balíčku, přímo zeditovat /var/lib/dpkg/status a vymazat stopy (a ručně provést smazání souborů, samozřejmě).
build
nějak pozná, jakou verzi formátu má použít, když builduje pro starší verzi distribuce.
build
poradí, jinak by to byl docela průšvih (asi bych si na to musel udělat virtuály).
build
.
build
nějak nepoznal, který definiční soubor má použít, a muselo se mu to říct ručně).
Tiskni
Sdílej: