Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Občas se mi stane, že potřebuji vyextrahovat z DJVU souboru několik (souvislých) stránek do zvláštního souboru. Typicky se jedná o situaci, když mám naskenováno několik článků z jednoho sborníku v jediném souboru a potřebuji je „rozsekat“ tak, aby každý článek byl v jednom souboru. Dnes jsem se konečně rozhodl, že už to nebudu šolíchat ručně, překonal vrozenou lenost a vytvořil si na to jednoduchý skriptík.
Tady je (djvu_extract_range.sh):
#!/bin/sh # $1 - IN.djvu # $2 - OUT [basename] # $3 - from # $4 - to if test $# -le 3; then echo "djvu_extract_range.sh <IN.djvu> <OUT_base_name> from to" 1>&2 exit -1 fi if test $4 -lt $3; then echo "invalid range!" 1>&2 exit -1 fi I=$3; J=1 while test $I -le $4 ; do echo "$2 [$I] >> $2-$J.djvu" 1>&2 djvused $1 -e "select $I; save-page $2-$J.djvu" if test $J -eq 1; then djvm -c $2.djvu $2-1.djvu else djvm -i $2.djvu $2-$J.djvu $J fi rm -f $2-$J.djvu I=$(($I+1)) J=$(($J+1)) done
Užití je jednoduché: 1. parametrem je jméno souboru, ze kterého extrahujeme (včetně přípony), 2. parametrem basename vytvářeného souboru (tj. bez přípony .djvu; jednotlivé stránky se pak budou jmenovat $lt;basename$gt;-$lt;page$gt;.djvu) a poslední dva parametry udávají první a poslední extrahovanou stránku. Příklad:
djvu_extract_range.sh sbornik.djvu clanek 3 15
vybere ze souboru sbornik.djvu stranky 3 až 15 a vytvoří z nich soubor clanek.djvu. BACHA, skript neřeší spoustu věcí a zapisuje si pomocné soubory do aktuálního adresáře (takže např. přepíše a následně smaže soubor clanek-1.djvu etc.)
Tiskni
Sdílej:
A jak převádíte scan do DeJaVu? Jste spokojen s formátem DeJaVu?
A jak převádíte scan do DeJaVu?
Mám na to několik takovýchto udělátek jeden na převod pdf → djvu, další na přímé skenování a další na převod mailů s naskenovanými TIFF-y z kopírky. Ale to by asi stálo za nějaký článek (a znamenalo by to ty skriptíky trochu vyčistit, aby byly publikovatelné). Už se na to chystám pár let
Jste spokojen s formátem DeJaVu?
Jsem. Pro mé účely ideální, soubory jsou malé (a mj. důsledkem toho) zobrazování velmi rychlé...
Nejlepe pomoci gscan2pdf ... Umi toho opravdu hodne!