Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Aneb - když si BFU hraje, končí to nějak takhle. Vytvořil jsem svůj první sh script, který se postará o startx a přitom nabídne i výběr sezení.
Po několikaletém používání Grafického Správce Přihlášeni, jsem se dostal do stadia, že jsem jej opustil a začal se přihlašovat v textovém režimu. Nicméně mi to nestačilo, protože jsu člověk, který má rád změnu a nevydržím dlouho u jednoho prostředí, tak jsem si vytvořil script na spouštění sezení.
Než mě začnete kamenovat, že jsem objevil Ameriku a že to je na ... vysvětlím své počínání, a protože mám velké neznalosti co se týče růrných souvislostí, pravidel (standartů) a závislostí, poprosím Vás, zkušené a ostřílené uživatele pouze o zkontrolování a případné upozornění na problémy, které by mohli nastat.
Musím podotknout, že jsem to pořádně testoval a funguje přesně tak, jak mi to vyhovuje. Jediný problém mám s ukončením vzdáleného přístupu, protože GDM na vzdáleném PC vytváří jakousi smyčku, stále se opakující.
První par let, co jsem dostal PC s Linuxem jsem stále měnil Sezení a programy. Nebyl jsem schopen zpracovat to velké množství programů a u jednoho mi chybělo tohle a druhého zase tamto. Výsledek byl, že jsem měl ve starém slabém PC oba giganty (KDE a GNOME) a lítal jsem od programu k programu. Usoudil jsem, že to takhle nejde a proto jsem udělal jednu velkou čáru za KDE.
A proto má KDM na můj počítač zákaz vstupu.
Velmi dlouho jsem vystačil s GDM, ale jednoho dne po aktualizaci se nějak po... a ztratil jsem možnost výběru sezení, vzdáleného přihlášení a přihlášení v okně.
bay bay
Tak jsem se začal ohlížet po jiných správcích, ale jeden neumí výběr sezení a jinaj zase nepodporuje XDMCP. Navíc jsem už dostal chuť se něco dovědět o sh scriptech, protože od té doby co mám GNU/Linux, tak na ně stále narážím. A to je důvod proč vzniklo tohle.
Script umí nabídnout a provést výběr sezení, nastavení defaultního sezení a přihlásit se na vzdálený počítač.
!!!Pro jeho činnost je nutné aby nebyl spuštěn Xserver a žádný graf. Správce. Je nutné se přihlašovat v textovém režimu a navíc je nutné se přihlašovat na prvním terminálu. Je tam podmínka jsou-li X-ka neběžící a jsme-li na tty1.
Funguje to jednoduše. v souboru ~/.muj_start.conf jsou uložena jednotlivá sezení a příkaz(y), které se mají provést pro jejich spuštění. Nemusíme spouštět celé sezení, umí to spustit i jedotlivé aplikace (správce oken + něco + něco). Já mám něco takového na xfce. Nespouštím celé sezení, ale jen něco. A jako poslední se spustí emulátor terminálu terminal, který když zavřu, tak se zastaví X-ka a já se vrátím do textového režimu.
Když se script spustí, dá vám 3 sekundy na to, aby jste stiskly "c". Pokud jej nestisknete, nastartuje se default sezení. Když ho stisknete, můžete si vybrat sezení, nebo počítač, kam se chcete pomocí XDMCP přihlásit.
script ~/.muj_start pouze nabídne výběr a zpracuje váš vstup. Následně dle vašehu vstupu případně upraví proměnou $nastartuj (důležitou pro startx) a proměnnnou $default (pokud změníme default sezení).
A v souboru ~/.xinitrc je nastaveno pouze že má číst proměné ze souboru ~/.muj_start.conf a co s nimy má udělat. V podstatě si pouze přečte $nastartuj a postupně provede jeden příkaz za druhým. Obsahuje-li $nastartuj více hodnot, tak ta co je uvedena jako první se nastartuje jako poslední s příkazem exec
Samotný popis jak script funguje je přímo v něm. To jsem si tam psal pro sebe, abych vůbec věděl, co jsem tam udělal.
!!! Jsem BFU. Nikomu to nedoporučuji požívat, pokud to zkušení uživatelé nepodpoří.
1. Do ~/.bashrc jsem přidal příkaz na spuštění mého scriptu. Takže se můj script spustí ihned po přihlášení v textovém režimu.
sh ~/.muj_start
Proměnné jsem definoval v souboru ~/.muj_start.conf a pravě zde jsou uložena Desktopová prostředí, či Správci oken a příkazy, které se mají provést pro jejich spuštění. Možná by stálo za to ještě vytvořit script na přidávání a odebírání Desktopového prostředí. Zatím se to musí provádět ručně.
~./.muj_start.conf
# # #~/.muj_start.conf # #----------------------------------------------------------- #DESKTOPOVE PROSTREDI - SPRAVCE OKEN #----------------------------------------------------------- #zde pripis nove sezeni sezeni=(gnome xfce WM openbox zachrany_terminal) #zde je definovana promenna "sezeni", jejichz obsahem #je "pole". tzn. Nekolik prvku "pole". #prvek 0 je "Gnome" - volame ${sezeni[0]} #prvek 1 je "xfce" - volame ${sezeni[1]} #---------------------------------------- #PRIKAZ(Y) PRO START SEZENI #---------------------------------------- #Zde definuj prikazy, ktere se nastartuji pri volbe sezeni #!!!prikaz, ktery bude prvni v poradi se nastartuje jako posledni a pri jeho ukonceni se ukonci i X-server xfce="terminal xfwm4 xfce4-panel xfdesktop pidgin firefox claws-mail" gnome="gnome-session" WM="wmaker" openbox="openbox-session" zachrany_terminal="xterm" #-------------------------- #DEFAULT SEZENI #-------------------------- #zde je nastaveno default sezeni #tato promenna se generuje sama default="xfce" #------------------------------------ #VZDALENY PRISTUP #----------------------------------- #Zde je definovano jmeno PC a jeho IP adresa, pomoci ktere se prihlasime XDMCP=(rapi) rapi="X -query 192.168.1.2" #----------------------------------- #PRIKAZY PRO START #---------------------------------- #Promenna ktera se generuje sama nastartuj=(terminal xfwm4 xfce4-panel xfdesktop pidgin firefox claws-mail)
~/.muj_start
#!bin/sh . ~/.muj_start.conf #---------------------- #funkce kontroly #---------------------- #K promene what priradim prvni pozicni parametr # provedu posun poz. param. o jednu #pro promenou $i vypisu vsechny pozicni parametry #jestlize what se nachazi v $i, vrat pravdu #(what jsme zadali a pro $i se vypsaly vsechny poz. param.) #jinak vrat nepravdu kontrola() { what=$1 shift for i in $@; do [ "$what" = "$i" ] && return 0 done return 1 } #--------------------------------------------- #fnkce na vygenerovani $nastartuj #--------------------------------------------- # funkce, ktera v souboru muj_start.conf upravi $nastartuj. #Vse co je v $nastartuj mezi () nahradi. definuj_prom() { sed -i "s/nastartuj=\([^\)]*\)/nastartuj=\($zmena/" ~/.muj_start.conf } #-------------------------------------------- #funkce, ktera nastartuje xserver #-------------------------------------------- #Funkce, ktera provede startx. #Startx se provede pouze v okamziku, ze jsme na 1.terminalu (tty1) #a zaroven X jeste nejedou spustX() if [[ -z "$DISPLAY" ]] && [[ $(tty) = /dev/tty1 ]]; then startx & fi #--------------------- #provadeci script #--------------------- #cteni vstupu uzivate po 3 sek. se samo zvoli "no" #pri volbe "no" se provede kontrola jestli $nastartuj obahuje spravne hodnoty #pokud ano nastartuje se default sezeni #pokud ne, zavola se funkce zmena a hodnoty a #$nastartuj se nahradi za ty spravne clear echo "Startuji X-server a default sezeni: $default" echo "--------------------------------------------------------" echo "Pro zmenu stiskni [ c ] - Mas na to 3 sekundy " read -t 3 e || e="no" if [ "$e" = "no" ]; then if [ "${!default}" = "${nastartuj[*]}" ]; then echo "startuji $default" else zmena=${!default} definuj_prom $zmena echo "startuji $default" fi spustX & exit fi #vyber sezeni, nebo stroje, kam se chceme prihlasit clear echo "SEZENI: ${sezeni[*]}" echo "-----------------------------" echo "VZDALENY STROJ (ke kteremu se muzes prihlasit): ${XDMCP[*]}" echo "-----------------------------" echo "Cekam na vstup" read x #Struktura until...;do..done se provede je-li podminka nepravdiva. #Tzn. Jestlize funkce kontrola() vrati nepravdu, ridici struktura until... se provede. #Funkci kontrola() zavolame s parametry do kterych vlozime obsah pole $sezeni a $XDMCP #To zajisti, ze jestli uzivatel udela preklep a zada napr. sezeni, ktere neni v promene $sezeni #funkce kontrola vrati false a tato struktura zajisti druhy pokus. until kontrola $x ${sezeni[*]} ${XDMCP[*]}; do echo "Nekde jsi udelal chybu - zkus to znova" echo "Cekam na vstup" read x done # Pri vzdalenem prihlaseni se nepouzije prikaz #startx #Proto provedu znova kontrolu vstupu a jestli uzivatel zadal jmeno jineho PC #provede se prikaz pro prihlaseni na vzdaleny stroj #!!!! V $XDMCP a $sezeni NESMI figurovat stejna hodnota. #To znamena, ze nesmime pouzit pro nazev vzdaleneho stroje stejne jmeno jako pro nejake sezeni #Jestlize nezadame jmeno PC, ale jmeno sezeni, provede se dotaz #jestli chceme zmenit default sezeni a pokud ano #nahradi se hodnota #default #Pak se uz jen definuje $nastartuj a provede se #startx if kontrola $x ${XDMCP[*]}; then ${!x} & exit else echo "Chces zmenit vychozi sezeni? (yes or no) " read y if [ "$y" = "yes" ]; then sed -i "s/default=\"[^\"]*\"/default=\"$x\"/" ~/.muj_start.conf fi zmena=${!x} #nacteni hodnoty $x do $zmena definuj_prom $zmena echo "startuji $x" spustX & exit fi
A poslední je soubor ~/.xinitrc , který nastartuje dané sezení
~/.xinitrc
#!/bin/sh numlockx & . ~/.muj_start.conf proved() { posledni=$1 shift while [ -n "$2" ]; do $2 & shift done exec $posledni } proved ${nastartuj[0]} ${nastartuj[*]}
Tiskni
Sdílej:
Jsem nejak hodne exoticky, kdyz zadne automaticke prihlasovani nepouzivam? Startuju do terminalu, prihlasim se a pro spusteni fluxboxu zadam "x", coz je zkratka pro "startx" zadani toho x mi neprijde jako prace navic, taky se nekdy stane, ze hned fluxbox nespoustim.
Jinak tady ten skript v clanku je urcite dobra vec, me se takove jednoduche reseni libi nejvic, proste KISS.