Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Mi treba pri IVT kreslime snehulaky ve wordu a jsme buzerovani za to, kdyz nema snehulak knofliky v jedne lajne.No ale rekni, neni to uchylnost zarovnavat objekty jen tak "od oka", kdyz existuje skvela funkce "zarovna na stred"?
Jako daleko větší úchylnost mi přijde používat Word ke kreslení. Považoval bych za jeden ze základních úkolů „počítačů“ jako předmětu na škole, že by se měl člověk naučit, který program kdy použít. A na kreslení se mi jeví lepší používat grafický editor, textový procesor bych si nechal na tvorbu textových dokumentů.Mi treba pri IVT kreslime snehulaky ve wordu a jsme buzerovani za to, kdyz nema snehulak knofliky v jedne lajne.No ale rekni, neni to uchylnost zarovnavat objekty jen tak "od oka", kdyz existuje skvela funkce "zarovna na stred"?Takze je to vlastne skvelej ucitel, ze se vas snazi naucit poradne programy, abyste pak napr. ve wordu nedelali odsazeni.
Jako daleko větší úchylnost mi přijde používat Word ke kreslení.A vida, tak to jsem si nevsimnul, ze kresli ve Wordu. Takovy pako, co to uci, bych asi nekam nakopal :-O
Považoval bych za jeden ze základních úkolů „počítačů“ jako předmětu na škole, že by se měl člověk naučit, který program kdy použít. A na kreslení se mi jeví lepší používat grafický editor, textový procesor bych si nechal na tvorbu textových dokumentů.K tomu se musim pripojit - jeste krome toho spravne vyberu programu bych zaky ve skole nutil premyslet, ve ktere nabidce se asi tak muze skryvat jaka volba, aby pak nebyli navykli, ze zmena velikosti pisma je v nabidce A/B/C (ale pouze u programu XYZ). Jinak samozrejme i graficky editory maji pro graficky objekty "zarovnat", ale kresleni ve Wordu teda asi ne.
Tak tak.. U nas w2k, nt40... Jeste k tomu ucitel je konkurence(isp) takze jsou i vztahy na hovno. Mi treba pri IVT kreslime snehulaky ve wordu a jsme buzerovani za to, kdyz nema snehulak knofliky v jedne lajne.Takové věci už mám naštěstí za sebou. I když to je dáno spíš osnovami než profesorkou, právě díky ní spravuju (a mám na hraní) Linuxový webserver.
Dále striktně nastavené práva - jediné složky,do kterých se dá ukládat jsou - Temp, Local Settings, Home složka přihlášeného usera...
+ jako bonus totálně blbého učitele,který umí maximálně naklikat jednoduché věci na serveru přes web. rozhraní (nebo co to tam mají...)
Jediné co jde je prohlížet web - http/https a číst poštu - pop3/smtp
btw. https (ssl) do nedávna nešlo taky a když jsem se zeptal učitele na důvod proč nejde,tak odpověděl,že to není v jeho kompetenci a musel bych to prodiskutovat z adminem,tak jsem se zeptal,kde toho admina seženu,načež mi odpověděl,že na emailu,ale ten mi nesmí dát,protože je soukromý - prostě demence ve školství
nejde se připojit ani na ftp/ssh a další "nebezpečné" porty...To je haluz, zvlášť ve škole. Pak není divu, když si lidi myslí, že Internet je jen HTTP, no hnus. Snad se s tím dá ještě něco dělat, třeba u nás máme opravdový Internet, ne jen protokol PNČIALS (Protokol Na Čtení Idnesu A LíbímSeti).
No, to by bylo na dýl. Ono totiž ... kde hledat zdroj problémů. S Kozzim odcházíme tento rok (školní) a tak asi už moc nebudeme vědět, jak se bdue situace s Archem vyvíjet dál, ale mám obavu, že Gentoo nám tam neshnilo samo od sebe, že tam hrál silný vliv lidský faktor. A teď bude ten samý zasahovat do Archu. Takže ... :/
Tiskni
Sdílej: