Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Mi treba pri IVT kreslime snehulaky ve wordu a jsme buzerovani za to, kdyz nema snehulak knofliky v jedne lajne.No ale rekni, neni to uchylnost zarovnavat objekty jen tak "od oka", kdyz existuje skvela funkce "zarovna na stred"?
Jako daleko větší úchylnost mi přijde používat Word ke kreslení. Považoval bych za jeden ze základních úkolů „počítačů“ jako předmětu na škole, že by se měl člověk naučit, který program kdy použít. A na kreslení se mi jeví lepší používat grafický editor, textový procesor bych si nechal na tvorbu textových dokumentů.Mi treba pri IVT kreslime snehulaky ve wordu a jsme buzerovani za to, kdyz nema snehulak knofliky v jedne lajne.No ale rekni, neni to uchylnost zarovnavat objekty jen tak "od oka", kdyz existuje skvela funkce "zarovna na stred"?Takze je to vlastne skvelej ucitel, ze se vas snazi naucit poradne programy, abyste pak napr. ve wordu nedelali odsazeni.
Jako daleko větší úchylnost mi přijde používat Word ke kreslení.A vida, tak to jsem si nevsimnul, ze kresli ve Wordu. Takovy pako, co to uci, bych asi nekam nakopal :-O
Považoval bych za jeden ze základních úkolů „počítačů“ jako předmětu na škole, že by se měl člověk naučit, který program kdy použít. A na kreslení se mi jeví lepší používat grafický editor, textový procesor bych si nechal na tvorbu textových dokumentů.K tomu se musim pripojit - jeste krome toho spravne vyberu programu bych zaky ve skole nutil premyslet, ve ktere nabidce se asi tak muze skryvat jaka volba, aby pak nebyli navykli, ze zmena velikosti pisma je v nabidce A/B/C (ale pouze u programu XYZ). Jinak samozrejme i graficky editory maji pro graficky objekty "zarovnat", ale kresleni ve Wordu teda asi ne.
Tak tak.. U nas w2k, nt40... Jeste k tomu ucitel je konkurence(isp) takze jsou i vztahy na hovno. Mi treba pri IVT kreslime snehulaky ve wordu a jsme buzerovani za to, kdyz nema snehulak knofliky v jedne lajne.Takové věci už mám naštěstí za sebou. I když to je dáno spíš osnovami než profesorkou, právě díky ní spravuju (a mám na hraní) Linuxový webserver.
Dále striktně nastavené práva - jediné složky,do kterých se dá ukládat jsou - Temp, Local Settings, Home složka přihlášeného usera...
+ jako bonus totálně blbého učitele,který umí maximálně naklikat jednoduché věci na serveru přes web. rozhraní (nebo co to tam mají...)
Jediné co jde je prohlížet web - http/https a číst poštu - pop3/smtp
btw. https (ssl) do nedávna nešlo taky a když jsem se zeptal učitele na důvod proč nejde,tak odpověděl,že to není v jeho kompetenci a musel bych to prodiskutovat z adminem,tak jsem se zeptal,kde toho admina seženu,načež mi odpověděl,že na emailu,ale ten mi nesmí dát,protože je soukromý - prostě demence ve školství
nejde se připojit ani na ftp/ssh a další "nebezpečné" porty...To je haluz, zvlášť ve škole. Pak není divu, když si lidi myslí, že Internet je jen HTTP, no hnus. Snad se s tím dá ještě něco dělat, třeba u nás máme opravdový Internet, ne jen protokol PNČIALS (Protokol Na Čtení Idnesu A LíbímSeti).
No, to by bylo na dýl. Ono totiž ... kde hledat zdroj problémů. S Kozzim odcházíme tento rok (školní) a tak asi už moc nebudeme vědět, jak se bdue situace s Archem vyvíjet dál, ale mám obavu, že Gentoo nám tam neshnilo samo od sebe, že tam hrál silný vliv lidský faktor. A teď bude ten samý zasahovat do Archu. Takže ... :/
Tiskni
Sdílej: