Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
U nás na gymplu máme krom windows na každým pc nainstalováno i Gentoo. Bohužel poslední dobou je systém příliš pomalý a problémový důvody zmiňovat nebudu (al-quaknaa je zná ).
Proto se učitel, který je sprácem rozhodl, zkusit přejít na jinou distribuci. Na můj popud se rozhodl vyzkoušet na jednom pc Archlinux. Vše proběhlo celkem hladce, až na jednu moji chybu, když jsem při instalaci nastavit bootovaci parametr root, coý byla chyba jelikož šlo o zavádení instalačního obrazu. Po zdárné instalaci jsem rozchodil Xka plus některé další drobnosti. Potom učitel překopíroval nastavení uživatelsých účtů a připojení /home přes NFS, což se taky podařilo, takže se všichni mohli připojit na svůj ůčet. Doinstaloval jsem KDE a pár dalších aplikací, které se vyzužívají při výuce
Tento pátek, než jsem šel ze školy na autobus, jsem se stavil v učebně IT, dodělat ještě pár věcí. Většinu jsem stihl, ale pár drobností mi zbylo, tak jsem si nainstalil sshd, abych to dodělal z domů. Jenže těsně před odchodem, jsem se dozvěděl, že ve windows na síťovým disku, jsou fotky z našeho stužkovíku. Měl jsem jen pár minut do odjezdu autobusu, tak jsem rychle komp resetl, najel do windows a fotky si poslal na mail. Bohužel jsem zapomněl znovu najed do Arch linuxu a nechal tam wokna.
To jsem si uvědomil, až dnes ráno, když jsem se probudil. Přemýšlel jsem jak to vyřešit, nakonec jsem si vpomněl, že po restartu pc ve škole, se automaticky nabootuje do Gentoo, odkud bych mohl upravit grub aby mi po restartu najel do Archa. Jenže jsme nevěděl jak donutit to pc s windows k restartu. Naštěstí i ve woknech je nainstalován sshd, takže se mi podařilo na pc připojit. Potom už jsem jen přemýšlel jaký příkaz použít k restartování. Původně jsme myslel, že budu muset volat rundl32.exe s nějakým parametrem, ale nakonec jsem našel v adresáři /bin soubor mně známým jménem shutdown.exe. Zkusil jsem ted spustit shutdown.exe -r now a ejhle ono to fungovalo.
Potom už to byla hračka. Pc najelo do Gentoo, odkud jsem upravil grub, pak jsem zadal reboot, chvile ticha a modlení a už jsem zadával pacman -Syu
Tiskni
Sdílej:
Mi treba pri IVT kreslime snehulaky ve wordu a jsme buzerovani za to, kdyz nema snehulak knofliky v jedne lajne.No ale rekni, neni to uchylnost zarovnavat objekty jen tak "od oka", kdyz existuje skvela funkce "zarovna na stred"?
Jako daleko větší úchylnost mi přijde používat Word ke kreslení. Považoval bych za jeden ze základních úkolů „počítačů“ jako předmětu na škole, že by se měl člověk naučit, který program kdy použít. A na kreslení se mi jeví lepší používat grafický editor, textový procesor bych si nechal na tvorbu textových dokumentů.Mi treba pri IVT kreslime snehulaky ve wordu a jsme buzerovani za to, kdyz nema snehulak knofliky v jedne lajne.No ale rekni, neni to uchylnost zarovnavat objekty jen tak "od oka", kdyz existuje skvela funkce "zarovna na stred"?Takze je to vlastne skvelej ucitel, ze se vas snazi naucit poradne programy, abyste pak napr. ve wordu nedelali odsazeni.
Jako daleko větší úchylnost mi přijde používat Word ke kreslení.A vida, tak to jsem si nevsimnul, ze kresli ve Wordu. Takovy pako, co to uci, bych asi nekam nakopal :-O
Považoval bych za jeden ze základních úkolů „počítačů“ jako předmětu na škole, že by se měl člověk naučit, který program kdy použít. A na kreslení se mi jeví lepší používat grafický editor, textový procesor bych si nechal na tvorbu textových dokumentů.K tomu se musim pripojit - jeste krome toho spravne vyberu programu bych zaky ve skole nutil premyslet, ve ktere nabidce se asi tak muze skryvat jaka volba, aby pak nebyli navykli, ze zmena velikosti pisma je v nabidce A/B/C (ale pouze u programu XYZ). Jinak samozrejme i graficky editory maji pro graficky objekty "zarovnat", ale kresleni ve Wordu teda asi ne.
Tak tak.. U nas w2k, nt40... Jeste k tomu ucitel je konkurence(isp) takze jsou i vztahy na hovno. Mi treba pri IVT kreslime snehulaky ve wordu a jsme buzerovani za to, kdyz nema snehulak knofliky v jedne lajne.Takové věci už mám naštěstí za sebou. I když to je dáno spíš osnovami než profesorkou, právě díky ní spravuju (a mám na hraní) Linuxový webserver.
Dále striktně nastavené práva - jediné složky,do kterých se dá ukládat jsou - Temp, Local Settings, Home složka přihlášeného usera...
+ jako bonus totálně blbého učitele,který umí maximálně naklikat jednoduché věci na serveru přes web. rozhraní (nebo co to tam mají...)
Jediné co jde je prohlížet web - http/https a číst poštu - pop3/smtp
btw. https (ssl) do nedávna nešlo taky a když jsem se zeptal učitele na důvod proč nejde,tak odpověděl,že to není v jeho kompetenci a musel bych to prodiskutovat z adminem,tak jsem se zeptal,kde toho admina seženu,načež mi odpověděl,že na emailu,ale ten mi nesmí dát,protože je soukromý - prostě demence ve školství
nejde se připojit ani na ftp/ssh a další "nebezpečné" porty...To je haluz, zvlášť ve škole. Pak není divu, když si lidi myslí, že Internet je jen HTTP, no hnus. Snad se s tím dá ještě něco dělat, třeba u nás máme opravdový Internet, ne jen protokol PNČIALS (Protokol Na Čtení Idnesu A LíbímSeti).
No, to by bylo na dýl. Ono totiž ... kde hledat zdroj problémů. S Kozzim odcházíme tento rok (školní) a tak asi už moc nebudeme vědět, jak se bdue situace s Archem vyvíjet dál, ale mám obavu, že Gentoo nám tam neshnilo samo od sebe, že tam hrál silný vliv lidský faktor. A teď bude ten samý zasahovat do Archu. Takže ... :/