Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Samozrejme ze jede na Linuxu. Krom toho, ze je to ma snad ve vsech obchodech v popisku, tak je to pomerne znama vec. Navic google na dotaz "ovislink + linux" da pomerne jednoznacnou odpoved.
Nakonec si musim rypnout. To uz jsou dnes lide tak nepozorni, ze jim unikaji naprosto jasne veci, nebo jsem jen nepostrehl ironii v blogu.
No dobre s tema obchodama jsem trosku prestrelil. Nicmene staci dotaz doplnit o spojeni "wl 5450", cimz se dostonam k tomu, ze je tam jakysi realtek, a odtud se dostanem k tomu, ze na tom muze bezet linux.
Proste nekdo si to zjisti, a nekdo se holt trochu hloupe zepta.
No právě to BSDNo pokud vím tak Linux používá Network BSD Stack, takže je to téměř stejné(už se těším na salvu kamenů). Navíc OpenSource jako OpenSource, pokud jsou k tomu zdrojové kódy, tak je úplně jedno co tam běží.
No pokud vím tak Linux používá Network BSD Stack.Ne, Linux má sice BSD sockety, ale tím veškerá podobnost končí. V prvních verzích síťování se sice BSD stack používal, ale klucí linuxoví pak komplet celé síťování přepsali.
V prvních verzích síťování se sice BSD stack používal, ale klucí linuxoví pak komplet celé síťování přepsali.Myslel jsem si to . Proto také "už se těším na salvu kamenů". A jaký je pak mezi nimi rozdíl? Umí ten z BSD něco víc oproti tomu Linuxovému? Ptám se, protože všechno je to OSS, takže když už se úplně nechce, tak stačí vzít zdroják a překopírovat si ho do svého. (Teda samozřejmě krom cesty Linux -> BSD, ale takové blbosti jako licence nechme prosím stranou).
tak stačí vzít zdroják a překopírovat si ho do svého.ROFL. Přeji hodně zdaru
Tiskni
Sdílej: