Během akce Arduino Days 2026 byl publikován Arduino Open Source Report 2025 (pdf) a oznámeno 7 nových produktů kompatibilních s deskou UNO Q (Arduino USB-C Power Supply, USB-C Cable, USB-C Hub, UNO Media Carrier, UNO Breakout Carrier, Bug Hopper, Modulino LED Matrix).
Google v pátek spustil v Česku Vyhledávání Live. Tato novinka umožňuje lidem vést plynulou konverzaci s vyhledávačem v češtině. A to prostřednictvím hlasu, nebo prostřednictvím toho, na co ukážou svým fotoaparátem či kamerou v mobilu. Rozšíření této multimodální funkce je možné díky nasazení Gemini 3.1 Flash Live, nového hlasového a audio modelu, který je od základu vícejazyčný, takže umožňuje lidem po celém světě mluvit na vyhledávač přirozeně a v jazyce, který je jim nejbližší.
Jsongrep je open-source nástroj, který efektivně prohledává JSON dokumenty (editovat je neumí). Kompiluje regulérní jazyk dotazu do podoby deterministického konečného automatu (DFA), díky čemuž prochází strom JSON dokumentu pouze jednou a je v tom tedy rychlejší než jiné nástroje jako jsou například jq, JMESPath nebo jql. Jsongrep je napsaný v programovacím jazyce Rust, zdrojový kód je dostupný na GitHubu.
O víkendu probíhá v Praze na Karlově náměstí 13 konference Installfest 2026. Na programu je celá řada zajímavých přednášek a workshopů. Vstup na konferenci je zcela zdarma, bez nutnosti registrace. Přednášky lze sledovat i online na YouTube.
Mozilla a společnost Mila oznámily strategické partnerství za účelem rozvoje open source a suverénní AI. Cílem je ukázat, že open source AI může konkurovat uzavřeným systémům. Obě organizace chtějí posílit technologickou suverenitu a snížit závislost na hrstce velkých technologických firem.
Adam Rice předvedl, že pomocí DNS lze distribuovat a spustit kompletní hru DOOM. Rozdělil WAD soubory a binárky do téměř 2000 DNS záznamů v Cloudflare zóně (jeden TXT záznam v DNS může nést okolo 2000 znaků textu). Ty pak stáhl PowerShellem, dekomprimoval a spustil přímo v paměti počítače bez nutnosti zápisu na disk, což prakticky dokazuje, že DNS může sloužit jako distribuované úložiště dat a možný kanál pro načítání kódu. Repozitář projektu je na GitHubu.
Dnes a zítra probíhají Arduino Days 2026. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze od 17:00 na YouTube. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. Dnes v Poličce v městské knihovně a zítra v Praze na Matfyzu.
Byla vydána beta verze Ubuntu 26.04 LTS s kódovým názvem Resolute Raccoon. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Dle plánu by Ubuntu 26.04 LTS mělo vyjít 23. dubna 2026.
Byla vydána aktualizována Příručka pro začínající wikipedisty a wikipedistky (pdf).
Ubuntu plánuje v budoucích verzích nahradit tradiční nástroje pro synchronizaci času (chrony, linuxptp a gpsd) novým, v Rustu napsaným ntpd-rs, který nabídne vyšší bezpečnost a stabilitu.
*) jejich výrobou se příroda zničí víc, než při používání neekologických substitutů.
(to byl fór, polož ten kámen)
Mimochodom som tu jediný ktorému sa zdá, že sa KDE4 modifikuje na gnome? Zbytočnosti pribúdajú, funkcie a možnosti nastavenia ubúdajú a ubúdajú ...ono to zase není tak hrozný. Jasně, může to tak vypadat, když používáš 4.0.x, ale když se podíváš do SVN trunku, tak se tam dá opět ledacos nastavit a poladit. A opravdu věci přibývají každy den. To platí o "base" věcích a víceméně i o plasmě. Spíš bych viděl problém v programech - nějak se mi zdá, že jsou s vývojem pozadu. Nebo třeba vývojáři místo "svého programu" mastí všeliké nepomuky a podobné abstraktní věci, na které prostě nedokážu najít použití. Ale třeba s tím jednou taky pohnou.
No presúvanie appletov je dosť oničom z programátorského hľadiska. Viac by ma zaujímalo ako vyriešia zmenu šírky plasmoidov. Osobne by mi vyhovovalo niečo ako parameter stretch z layoutou v qt4. Proste ak by som mal v paneli taskbar, rss a ešte nejaké plasmoidy s pevnou šírkou (minimálnou, stretch = 0) a chcel by som aby si taskbar a rss rozdelili voľné miesto v paneli v pomere 2:1 stačilo by nastaviť stretch. Vďaka tomu by mal panel skvelé vlastnosti pri zmene šírky (napr. pri otočení monitoru - pivot). Pochybujem ale, že niečo také implementujú. Skôr by som povedal, že bude nejaké lamerské resizovanie myšou a po zmene veľkosti panelu to nebude ono ..skus im poslat navrh, nie je co stratit ;)
Mimochodom som tu jediný ktorému sa zdá, že sa KDE4 modifikuje na gnome? Zbytočnosti pribúdajú, funkcie a možnosti nastavenia ubúdajú a ubúdajú ...s tymi funkciami treba pockat, prace je vela, programatorov malo. skor si myslim, ze sa snazia nastavenie optimalizovat a dosiahnut kompromis medzi takmer nenastavitelnym gnome a trochu prekombinovanym KDE3.5.x. skor sa mi nepaci, ze velmi uboho hospodaria s volnym miestom v UI aplikacii (podobne ako gnome ;).. sry, gnomaci, noflame :) ) a dufam, ze este doladia oxygen (hlavne ten OTRASNY scrollbar)
)
(Beryl 0.2.0)
nevím zda si mám pořídit Intel celeron dvojjádro, nebo některý z levnějších AMD dvojjáderVšechno, jenom ne Celeron...
V podstate mi vzdy stacila ma geforce4mx440 a pokud je 8600GT vykona aspon o neco vicNo tak to zase samozřejmě, mnohonásobně
Tiskni
Sdílej: