Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Už delší dobu sleduji, různé články a diskuze na téma KDE4. Většina názorů se dost lišila. Jedni KDE4 vychvalovali až do nebe a druzí ho hanili, ať už kvůli jeho vzhledu (vypadá prý jak Visty, nee vypadá spíš jak MacOSX atd.) nebo kvůli tomu že je stále nedotažené. Já osobně jsem proti vzhledu nic moc neměl. Né že by se mi nějak zvláště líbil, ale vzhled se dá upravit. Mnohem víc mi vadilo, to že se KDE4 nedalo na běžnou práci používat (nedostatek aplikací, pády a další nestability).
Včera jsme aktualizoval svého archa a krom standardních repositářů mám zaplé i kdemod-unstable. Ve kterém se nachází KDE4.0.85. Když jsme viděl že se mi KDE4 opět aktualizuje, vzpomněl jsme si, že už delší dobu jsem se ho nepokoušel pořádně otestovat. Většinou jsem se zkusil do něj přihlásit, pár minut jsme tam pobyl a zjistil jsem, že se nic moc nezměnilo. Ale včera jsem si řekl, že KDE4 zkusím dát další šanci. K testování jsem si vytvořit speciální účet, abych si nedodrbal svoje nastavení, s názvem kde4.
První přihlášení trvá logicky chvíli déle, musí se totiž pár věcí nastavit, ale žádný průvodce jak tomu bylo u KDE3 vás nečeká, aspoň u mě tam nebyl, a vše se dělo automaticky. Po prvním přihlášení prostředí vypadalo standardně (dole panel a na ploše jakýsi folder view či co - hned jsem to odstranil, nemá rád ikonky na ploše ). Další věc co jsme si změnil bylo to nový menu, přepl jsem ho na standardní. Což mělo za následek, že mi zmizelo úplně. No dalo se naštěstí přidat. Jenže po přidání se objeví na konci panelu úplně v pravo. A nedá se sním pohybovat. Takže je to nepoužitelný. Musel jsme tedy zrušit celej panel a postupně si naskládat widgety v pořadí jakém je chci
.
Jinak aplikace se zatím tváří OK, ale plasma už mi jednou vytuhla. Zatím se dá říct, že se v KDE4 dá už celkem pracovat. Akorát je dobré si zapnout desktop effects, vykreslování je v mém případě rychlejší a nevznikají mi tu artefakty. Více o tom jak je na tom KDE4 chci napsat v příštím blogu, až budu mít více zkušeností.
Posledním část dnešního zápisku se bude taky dotýkat KDE4. A to proto, že jsme se pro testy rozhodl pořídit nový PC. Můj komp mi slouží už spousty let a musím podotknout že dobře a jsem sním spokojen. Ale pro KDE4 by to chtělo něco lepšího. Tak jsme si řekl, že bych si speciálně pro tyto účely mohl pořídit silnější stroj. V dnešní době i to nejlevnější co bych pořídil, bude stále asi tak 6x lepší než to na čem právě píši . Více méně už mám pár komponent vyhlídnutých, akorát nevím zda si mám pořídit Intel celeron dvojjádro, nebo některý z levnějších AMD dvojjáder. Osobně bych to viděl asi na to AMD a co vy?
UPDATE:
Ohledně toho nového PC bych si představoval něco takového:
Základní deska: GIGABYTE M52L-S3
Procesor: CPU AMD Athlon 64 X2 4600+ (AM2) Windsor BOX (65W)
Ram: 2GB DDR2-800
Case + zdroj: Micro STEP 203 Silver, USB, audio, 300W ModeCom
GK: GIGABYTE 8600GT 256MB (128) DDR3 TV-OUT 2xDVI
HDD: 320GB Samsung SpinPoint F1 16MB SATAII/300 3RZ
Co vy na to? Určitě nebudu měnit Desku a Procesor, No a ramky chci urcite jen 2GB. Zbytek mi je celkem jedno. Bude to stejně jen na browsdání po netu, hry nehraju, takže grafický výkon mi stačí aby to zvládalo videa v dobrým rozlišením.
Tiskni
Sdílej:
Mimochodom som tu jediný ktorému sa zdá, že sa KDE4 modifikuje na gnome? Zbytočnosti pribúdajú, funkcie a možnosti nastavenia ubúdajú a ubúdajú ...ono to zase není tak hrozný. Jasně, může to tak vypadat, když používáš 4.0.x, ale když se podíváš do SVN trunku, tak se tam dá opět ledacos nastavit a poladit. A opravdu věci přibývají každy den. To platí o "base" věcích a víceméně i o plasmě. Spíš bych viděl problém v programech - nějak se mi zdá, že jsou s vývojem pozadu. Nebo třeba vývojáři místo "svého programu" mastí všeliké nepomuky a podobné abstraktní věci, na které prostě nedokážu najít použití. Ale třeba s tím jednou taky pohnou.
No presúvanie appletov je dosť oničom z programátorského hľadiska. Viac by ma zaujímalo ako vyriešia zmenu šírky plasmoidov. Osobne by mi vyhovovalo niečo ako parameter stretch z layoutou v qt4. Proste ak by som mal v paneli taskbar, rss a ešte nejaké plasmoidy s pevnou šírkou (minimálnou, stretch = 0) a chcel by som aby si taskbar a rss rozdelili voľné miesto v paneli v pomere 2:1 stačilo by nastaviť stretch. Vďaka tomu by mal panel skvelé vlastnosti pri zmene šírky (napr. pri otočení monitoru - pivot). Pochybujem ale, že niečo také implementujú. Skôr by som povedal, že bude nejaké lamerské resizovanie myšou a po zmene veľkosti panelu to nebude ono ..skus im poslat navrh, nie je co stratit ;)
Mimochodom som tu jediný ktorému sa zdá, že sa KDE4 modifikuje na gnome? Zbytočnosti pribúdajú, funkcie a možnosti nastavenia ubúdajú a ubúdajú ...s tymi funkciami treba pockat, prace je vela, programatorov malo. skor si myslim, ze sa snazia nastavenie optimalizovat a dosiahnut kompromis medzi takmer nenastavitelnym gnome a trochu prekombinovanym KDE3.5.x. skor sa mi nepaci, ze velmi uboho hospodaria s volnym miestom v UI aplikacii (podobne ako gnome ;).. sry, gnomaci, noflame :) ) a dufam, ze este doladia oxygen (hlavne ten OTRASNY scrollbar)
nevím zda si mám pořídit Intel celeron dvojjádro, nebo některý z levnějších AMD dvojjáderVšechno, jenom ne Celeron...
V podstate mi vzdy stacila ma geforce4mx440 a pokud je 8600GT vykona aspon o neco vicNo tak to zase samozřejmě, mnohonásobně