Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
*
a nakonec o topic proměnné $_
a jejím nepsání.
-> $a, @b, :$x, :$y, *@positional, *%named { dd $a, $b, $x, $y, @positional, %named }kde
$a, @b
jsou poziční parametry a @positional
je slurp pole ostatních pozičních parametrů a podobně $x, $y
jsou jmenné parametry a %named
je slurp hash ostatních jmených parametrů.
Tento blok můžeme definovat, ale i pomocí zástupných proměnných
{ dd $^a, @^b, $:x, $:y, @_, %_ } #u pozičních parametrů záleží na lexikografickém uspořádání. Ukažme několik příkladů:
{ dd ($^a, @^b, $:x, $:y, @_, %_) }( 1, (2, 3), 4, :32x, :12z, :1y ); #(1, (2, 3), 32, 1, [4], {:z(12)}) say (^5)».&{ $^a + 1 }; #(1 2 3 4 5) — voláme podpogram jako metodu, pamatujete první kapitolu say (^5).map: { $^a + 1 }; #(1 2 3 4 5) — přibližně totéž co výše for (^6) { #0 2 1 say "$^a $^c $^b"; #3 5 4 }; for (<a b c> Z ^3+1).flat { #(1 a) say ($^number, $^letter) #(2 b) — number je lexikograficky větší než letter }; #(3 c)Všimněte si jak
for
předá počet hodnot, podle toho kolik je v bloku zástupných (pozičních) parametrů.
*
*
.
Příklady:
say ( *.chars + * )("ahoj", 2); #6 my &multiply_three_numbers = * * * * *; #1. 3. a 5. * jsou parametry say multiply_three_numbers 2, 3, 2; #12 #2. a 4. * je binární operátor násobení say (^5)».&( * + 1 ); #(1 2 3 4 5) — kulaté závorky místo hranatých say (^5).map: * + 1 ; #(1 2 3 4 5) — zápis map bez závorek say (^5).&( ** + 1 ); #(1 2 3 4 5) — ** je tzv. hyperwhateverHvězdičku můžeme použít jako zástupný znak i v jiných případech, většinou když chceme něco bez omezení nebo ve významu co možná nejvíc. Některé příklady využití whatever:
my @matrix = ( (1, 2, 3), ('a', 'b', 'c'), ('x', 'y', 'z') ); say @matrix[*]; #((1 2 3) (a b c) (x y z)) say @matrix[*-1;*]; #(x y z) — poslední řádek say @matrix[*;2]; #(3 c z) — druhý sloupec my @e=@matrix[*;*]; say @e[*]; #(1 2 3 a b c x y z) say @e[2 .. *]; #(3 a b c x y z) say @e[0 .. *-4]; #(1 2 3 a b c) say @e.pick(*); #(3 x c y a z 1 b 2) — náhodné pořadí for 21 .. * Z~ '×' xx * Z~ @e { #27×x say $^a if $^a ~~ '27×x' ff *; #28×y } #29×z
$_
$_
. Topic proměnná je zapisovatelná. Používají ji různé příkazy a často není potřeba ani psát. Především pro každou metodu jde zapsat .metoda
jako zkrácený zápis pro $_.metoda
, for
a given
nastavují $_
. Topic proměnnou lze použít jako zástupnou proměnou v bloku. when
porovnává s touto proměnou, s///
resp. m//
implicitně nahrazuje resp. hledá v této proměnné atd. Raději místo dalšího vypisování uvedu pár příkladů:
$_="ahoj"; say .chars; say ( $OUTER::_, $_ for ^2 ); #((ahoj 0) (ahoj 1)) — tady nelze použít $^a před for není blok s/aho/čau /; .say; #čau j my ( $a, $b, $c ) = 0, 1, 2; for $a, $b, $c { #0 say .++; #1 }; #2 say "$a $b $c"; #1 2 3 my @a = < abba kolo oko vede >; say grep { True when .flip }, @a; #(abba oko) for 21 .. * Z~ '×' xx * Z~ @e { #27×x — srovnejte s předešlou kapitolou .say if '27×x' ff *; #28×y } #29×z my @b = < ahoj jak se vede >; say @b.first({ .=chop; .chars > 2 }); #s say @b; #[aho ja s vede]
Tiskni
Sdílej:
vyjádřili přímo v tomto vlákněTo by platilo tak pred rokmi, dnes musíš ľudí dokopať, aby mali jednoduchú možnosť voľby :) Je pravda, že aj ja som migroval kvôli jednoduchosti na PHP, pretože to fungovalo Out of the box a ostatné jazyky mali úplne kulové, teda jediné naozaj použiteľné boli len Perl, PHP a mne ostatné jazyky prídu aj dnes viac náročné na spojazdnenie a správnu konfiguráciu.
my &multiply_three_numbers = * * * * *;
dava uplne nove moznosti pro opravdu poradne obfuscovany kod. Nechapu, kdo mohl neco takoveho vymyslet. Funkcionalita to je zajimava, ale mohli pouzit aspon nejaky jiny znak.
*
opatrně, &multiply_three_numbers
jsem uvedl jako zajímavost. Někde mi, především u jednoduchých map, grep, …
, připadá ten zápis přirozený .grep: * > 3;
, .sort: *.chars;
atd. A nebál bych se ani čitelnosti u něčeho takového .map: * * 1.328;
.
for 21 .. * Z~ '×' xx * Z~ @e { #27×x say $^a if $^a ~~ '27×x' ff *; #28×y }