Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Pro instalaci je treba procesor s podporou VT a v BIOSu by mela byt povolena virtualizace.
Doporucuji 2 disky ve stripu ( jde provozovat i s jednim hdd, ale idealni je RAID 5 a lepsi).
Pamet podle poctu provozovanych GUEST OS plus 512-1024MB (na pameti se setrit nevyplati. To ze napr. WinXP funguji na fyzickem pc i s 512MB neznamena ze to dobre pujde na virtualnim stroji. Jakekoliv swapovani snizuje vykon HOSTa). A samozrejme alespon 1 sitova karta :)
Dale stahnout a vypalit nebo vytvorit USB s netinstall distribuci Debian Lenny http://www.debian.org/releases/lenny
Nastartovat instalaci v rezimu expert text nebo parametrem boot: expert
Rozdeleni disku je veci kazdeho. Z praxe doporucuji linux a storage pro virtualni stroje nastavit na jine disky nebo oddily.
Po instalaci kterou zvladne i Kure je nutne cosi doinstalovat
# apt-get install openssh-server ntp mc openbsd-inetd ia32-libs
SSH server se muze hodit, zbytek je volitelny# apt-get install linux-headers-`uname -r` libx11-6 libx11-dev x-window-system-core x-window-system xspecs libxtst6 psmisc build-essential
zdrojaky aktualniho jadra, xwindow balast kvuli Vmware a kompilovaci nastroje
Hlavne nezapomenout, protoze vmware skript ma problem s verzi gcc
# ln -sf /usr/bin/gcc-4.1 /usr/bin/gcc
Pak si stahnout spravnou verzi VMWARE server 2 i386 nebo x64 (podle nainstalovane distribuce) a spustit skript s instalaci.
GL.//edit pro odborniky: opravdu nema cenu srovnavat virtualizaci a paravirtualizaci, ale jsem rad ze vite o cem mluvite
Tiskni
Sdílej:
--- /usr/bin/vmware-config.pl 2010-06-01 18:45:19.000000000 +0200 +++ /usr/bin/vmware-config.pl.new 2010-06-01 18:44:46.000000000 +0200 @@ -4121,6 +4121,8 @@ return 'no'; } +if ($name eq 'vsock' and -f "/tmp/Module.symvers") { system(shell_string($gHelper{'cp'}) . " /tmp/Module.symvers " . $build_dir . "/" . $name . "-only"); } + print wrap('Building the ' . $name . ' module.' . "\n\n", 0); if (system(shell_string($gHelper{'make'}) . ' -C ' . shell_string($build_dir . '/' . $name . '-only') @@ -4143,6 +4145,7 @@ if (try_module($name, $build_dir . '/' . $name . '.o', 0, 1)) { print wrap('The ' . $name . ' module loads perfectly into the running kernel.' . "\n\n", 0); +if ($name eq 'vmci') { system(shell_string($gHelper{'cp'}) . " " . $build_dir . "/" . $name . "-only/Module.symvers /tmp/"); } remove_tmp_dir($build_dir); return 'yes'; }Ale prechazime na ESX4, takze me to uz netrapi. Ono to web rozhrani stejne moc dobre nebehalo. Console v Linuxu nic moc, ve FF (novem) vubec nebezela, musi se spoustet rucne. Ve Windows to v IE bezi i s consoli, ale obcas to dost casto za sebou pada. To uz fakt radsi ESXi.
procesor s podporou VMTo bych si docela nechal přeložit. Co je to procesor s podporou VM? Já znám VM jen jako virtual machine, a to jde v nějaké formě provozovat na kdejakém procesoru bez podpory čehokoli speciálního.