Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Pro instalaci je treba procesor s podporou VT a v BIOSu by mela byt povolena virtualizace.
Doporucuji 2 disky ve stripu ( jde provozovat i s jednim hdd, ale idealni je RAID 5 a lepsi).
Pamet podle poctu provozovanych GUEST OS plus 512-1024MB (na pameti se setrit nevyplati. To ze napr. WinXP funguji na fyzickem pc i s 512MB neznamena ze to dobre pujde na virtualnim stroji. Jakekoliv swapovani snizuje vykon HOSTa). A samozrejme alespon 1 sitova karta :)
Dale stahnout a vypalit nebo vytvorit USB s netinstall distribuci Debian Lenny http://www.debian.org/releases/lenny
Nastartovat instalaci v rezimu expert text nebo parametrem boot: expert
Rozdeleni disku je veci kazdeho. Z praxe doporucuji linux a storage pro virtualni stroje nastavit na jine disky nebo oddily.
Po instalaci kterou zvladne i Kure je nutne cosi doinstalovat
# apt-get install openssh-server ntp mc openbsd-inetd ia32-libs
SSH server se muze hodit, zbytek je volitelny# apt-get install linux-headers-`uname -r` libx11-6 libx11-dev x-window-system-core x-window-system xspecs libxtst6 psmisc build-essential
zdrojaky aktualniho jadra, xwindow balast kvuli Vmware a kompilovaci nastroje
Hlavne nezapomenout, protoze vmware skript ma problem s verzi gcc
# ln -sf /usr/bin/gcc-4.1 /usr/bin/gcc
Pak si stahnout spravnou verzi VMWARE server 2 i386 nebo x64 (podle nainstalovane distribuce) a spustit skript s instalaci.
GL.//edit pro odborniky: opravdu nema cenu srovnavat virtualizaci a paravirtualizaci, ale jsem rad ze vite o cem mluvite
Tiskni
Sdílej:
--- /usr/bin/vmware-config.pl 2010-06-01 18:45:19.000000000 +0200 +++ /usr/bin/vmware-config.pl.new 2010-06-01 18:44:46.000000000 +0200 @@ -4121,6 +4121,8 @@ return 'no'; } +if ($name eq 'vsock' and -f "/tmp/Module.symvers") { system(shell_string($gHelper{'cp'}) . " /tmp/Module.symvers " . $build_dir . "/" . $name . "-only"); } + print wrap('Building the ' . $name . ' module.' . "\n\n", 0); if (system(shell_string($gHelper{'make'}) . ' -C ' . shell_string($build_dir . '/' . $name . '-only') @@ -4143,6 +4145,7 @@ if (try_module($name, $build_dir . '/' . $name . '.o', 0, 1)) { print wrap('The ' . $name . ' module loads perfectly into the running kernel.' . "\n\n", 0); +if ($name eq 'vmci') { system(shell_string($gHelper{'cp'}) . " " . $build_dir . "/" . $name . "-only/Module.symvers /tmp/"); } remove_tmp_dir($build_dir); return 'yes'; }Ale prechazime na ESX4, takze me to uz netrapi. Ono to web rozhrani stejne moc dobre nebehalo. Console v Linuxu nic moc, ve FF (novem) vubec nebezela, musi se spoustet rucne. Ve Windows to v IE bezi i s consoli, ale obcas to dost casto za sebou pada. To uz fakt radsi ESXi.
procesor s podporou VMTo bych si docela nechal přeložit. Co je to procesor s podporou VM? Já znám VM jen jako virtual machine, a to jde v nějaké formě provozovat na kdejakém procesoru bez podpory čehokoli speciálního.