V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Kdybych tam neměl mail, tak by to asi i šlo. Jinak to co tu popisuješ se podobá mojí snaze používat PC jen v konzoli:
"okna" (byobu, gpm), IM klient (freetalk), text. editor (jed), kreslící sw (cadubi), hudební přehrávač (cmus), web browser (links s framebufferem), info o systému (htop), multimediální přehrávač (mplayer),....
Ztroskotal jsem na tom, že ne všechny weby jedou v Linksu tak, jak bych chtěl
P1@200MHz, 64MB 66MHz RAM, 1MB Cirrus Logic grafika. Xka běžely perfektně, ale xclock v nich už ne
dát pozor na cookiesBTW: Certificate Patrol mě poslední dobou často upozorňoval na nové podezřelé domény typu
l6-kwfqc5ruemu8y-dhvlat3kpbaj5gp7-651084-i1-p3xet3-v4.metric.gstatic.com
…
Androidího[Evidence needed]botnetutelefonů
Chtěl bych se účastníků zeptat, jak řeší mobilní telefon.Mám dubphone za litr. Pro smartphone nemám využití. Často vypínám rádiovou část, protože jsem něco málo :) slyšel o bezpečnosti GSM. Ale kdybych smartphone potřebovat, asi bych si našel nějaký telefon s Androidem, do kterého se dá snadno flashnout nějaký „alternativní“ systém, nejlépe normální Linux - a tak bych řešil i aplikace. Protože nevím, k čemu bych smartphone používal, asi bych tam měl normální linuxové aplikace.
Bezpečnost GSM lze snad řešit přes UMTS, ale jist si s tím nejsem.Ne a ne. Bezpečnost přenášených dat se dá řešit šifrováním na vyšší úrovni, geolokace operátorem ne-e.
Bind se teď jména pokouší přeložit pomocí DNS serveru na této adrese (která neexistuje a žádný DNS server na ní neběží)
Adresa 127.0.0.2 existuje a pokud nemáte hodně nestandardní konfiguraci, tak ty dotazy posíláte na svůj vlastní počítač. Jediné vaše štěstí je, že BIND standardně otevírá pro každou adresu vlastní socket a tahle mezi nimi obvykle není. Mám ale pocit, že už jsem viděl i distribuci, která na lo
explicitně přidávala 127.0.0.2, tam by bylo zajímavé zjistit, jak se BIND s vaším svérázným řešením vypořádá.
Nebylo by jednodušší místo takových podivností všem těm doménám prostě přiřadit zónový soubor, kde bude jen SOA
a případně pro pořádek ještě NS
záznam?
Adresa 127.0.0.2 existuje a pokud nemáte hodně nestandardní konfiguraci, tak ty dotazy posíláte na svůj vlastní počítač. Jediné vaše štěstí je, že BIND standardně otevírá pro každou adresu vlastní socket a tahle mezi nimi obvykle není.Koumám, že jo… přesně tak.
tam by bylo zajímavé zjistit, jak se BIND s vaším svérázným řešením vypořádá.Když jsem to nasměroval na 127.0.0.1, tak dotaz trval dlouho (asi donekonečna), tak jsem to radši stopnul a vrátil zpátky
Nebylo by jednodušší místo takových podivností všem těm doménám prostě přiřadit zónový soubor, kde bude jen SOA a případně pro pořádek ještě NS záznam?Asi ano, vyzkouším.
neg
záznam, po kterém na všechny dotazy odpovídá "Tato doména neexistuje". A protože je pro tyto domény zároveň autoritativní server, tak se aplikace (resp. resolver v libc
) už dál neptá, i když jsou na dalších místech v /etc/resolv.conf
normální DNS servery. Třeba takto vypadá blokovánáí Facebooku v mojem pdnsd.conf
:
neg { name=facebook.com; types=domain; } neg { name=facebook.net; types=domain; } neg { name=fbcdn.com; types=domain; } neg { name=fbcdn.net; types=domain; }
Jak přistupuješ třeba na code.google.com?Nijak. O tom ten experiment právě je – aby si člověk uvědomil, co všechno závisí na jediné firmě…
Tiskni
Sdílej: