Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Zatímco pravicová strana může podnikatelům nabídnout „jen“ to, že jim stát nebude při podnikání překážet... a oni tak nehlídáni budou moci krást furt stejně, protože z míň hlídané hromady peněz si ukousnou větší kus. Každá firma nad určitou velikost prdí na „poctivé podnikání“ a dělá vše, co jí stát dovolí (a nad ještě jinou velikost i to, co jí stát nedovolí, protože ho může vydírat), proto menší stát a priori není záruka menšího rozkrádání v absolutně ani relativně. Nepřehlednost pravidel, proti které brojíš v posledních větách, opět nemá co dělat s absolutní mírou přerozdělování, viz federální daňová pravidla v USA.
menší stát a priori není záruka menšího rozkrádání v absolutně ani relativněMenší stát (objemem přerozdělování) neznamená slabý stát (disciplína, důslednost). Představ si třeba vychovatelky na škole v přírodě
Nepřehlednost pravidel, proti které brojíš v posledních větách, opět nemá co dělat s absolutní mírou přerozdělování, viz federální daňová pravidla v USA.Centralizace/decentralizace je zase úplně jiná otázka. Země velikosti a povahy ČR potřebuje malý silný centralistický stát. USA jsou s námi nesrovnatelné.
Tetelí se blahem nad myšlenkami naivních fanatiků o "minimálním státu" a docela se těší, jak si rozeberou třeba zdravotnictví.A co si na těch rozpadlých nemocnicích a nespokojených doktorech, kteří mají věčně málo, vezmou? Jestli chce někdo podnikat ve zdravotnictví, může už teď – ale ona to zase taková legrace není, protože když lidi platí svými penězi, více přemýšlí, co za to dostanou. Prodat jim předražené prášky nebo soukromé nemocnici předražené vybavení je celkem složité. Ale prodat jim to zaobalené do státního zdravotnictví jde mnohem snáz – lidi mají pocit, že je to zadarmo a hlavně se podařilo vytáhnout peníze od „bohatých“, kteří by jim tolik peněz, jako platí na daních, nikdy nedali (a i kdyby, požadovali by podstatně kvalitnější péči). Kdybych byl mafiánská svině z oboru zdravotnictví, tak budu jednoznačně podporovat udržení (i prohloubení) socialismu, protože živit se poctivou prací a nabízením služeb v konkurenčním prostředí na trhu je podstatně obtížnější, než poskytnout nějakou tu protislužbu známému úředníkovi.
Jestli chce někdo podnikat ve zdravotnictví, může už teď – ale ona to zase taková legrace není, protože když lidi platí svými penězi, více přemýšlí, co za to dostanou. Prodat jim předražené prášky nebo soukromé nemocnici předražené vybavení je celkem složité. Ale prodat jim to zaobalené do státního zdravotnictví jde mnohem snáz1. Pripadu, kdy se prodava nejake naproste sarlatanstvi za nehorazne penize je plno. Zvlaste ve zdravotnictvi je silny vliv informacni asymetrie, komise odborniku je v takovem rozhodnuti daleko kompetentnejsi nez zoufaly laik. 2. Treba v USA je zname, ze statni Medicare plati obecne za stejne zakroky nizsi castky nez soukrome pojistovny proto, ze diky vetsi trzni sile je schopna vyjednat lepsi ceny. Proto taky mnohe zdravotni organizace meli obavy z toho ze Obamova reforma se vyda cestou Medicare a lobbovaly misto toho pro povinne soukrome pojisteni (coz nakonec bylo schvaleno).
hlavně se podařilo vytáhnout peníze od „bohatých“,Ono to cesje zdravotnictvi neni zas tak solidarni vuci nizkoprijmovym - uz asi od cca 16-17 kKc hrubeho clovek plati to same, co by platil pri konstantnim pojistnem, prebytky 'bohatych' jdou hlavne na statni pojistence (deti, duchodci, nezamestnani).
ze diky vetsi trzni sile je schopna vyjednat lepsi cenyS tím souhlasím, ale není to argument pro státní zdravotnictví nebo dokonce argument proti soukromému zdravotnictví. Stejně jako fúzují firmy, můžou se i lidé sdružovat a spolupracovat (odbory, občanská sdružení, akciovky a obecně občanská společnost). Nemám nic proti kolektivním akcím (neplést s kolektivismem), pokud je to na dobrovolné bázi. Je přirozené, že se lidé sdružují a pracují na něčem společně – ale ať tak dělají, protože sami chtějí, ne proto, že jim to nařídil stát a nemají na výběr. Založ si nějaký svaz pacientů a vyjednej si levnější léky. Stát k tomu nepotřebuješ.
ABCLinuxu je docela názorným příkladem, protože při čtení zdejších diskusí má člověk pocit, že SSO musí nutně v příštích volbách získat nejméně 20 procent.Tak dobře bohužel nebude
Taky se můžete zapojit do naší soutěže o vstupenky a mít lístek zadarmo.Stačí vyplnit rodné číslo, číslo OP, velikost bot!
Tiskni
Sdílej: