Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Asi největším problémem v součastnosti je nový návrh generální licence(GL) Českého telekomunikačního úřadu(CTU), která podstatným způsobem mění právní předpis o používání zařízeni, pracujících na 2,4Ghz(wifi). Pokud v průběhu tohoto měsíce projde beze změn v platnost,bude to znamenat likvidaci technologie wifi v ČR.
Prosim,podivejte se sem.
a zvláště se zaměřte na body 6. a 15. Ty ve zkratce říkají, že pro wifi se bude smět použít pouze anten doporučených vyrobci zarizeni. To je však problem, protože jediná antena doporučená vyrobcem jakehokoli v CR dostupného zařízení je ta malinkatá antenka 2db, co je dodávaná s wifi kartami a HW zarizenim. (Pro venkovní použítí je to nepouzitelne).
To znamená, že celá wifi sít by pak byla postavena mimo zakon a jeji dalsi provozovani na zarizenich (externich antenach) bude nelegální. Za druhé CTU navrhuje omezení kanalů 8-13 pro wifi snížením maximálního vykonu ze 100mW na 10mW. V praxi to tedy znamená, že pro venkovní použití by se mohlo pouzit jen 7 kanálu misto soucastnych 13. Těch 13 je v součastné době už nedostatečnyý počet a CTU chce ještě ubrat 6 kanálů.
Pevně věřím, že CTU vyslyší protesty a novou GL ještě upraví tak, aby bylo mozno stavající sítě pouřívat i nadále. Jediný, kdo by na likvidaci wifi vydělal by byl totiž nejspíše Česky telekom, coz zcela očividně zavani korupcí a měl by být poté dán také podmět k antimonopolnimu úřadu.
Prosim proctete si forumkde se dozvite víc.
Tiskni
Sdílej:
...na současné limity dost provozovatelů kašle...A tohle by měl právě ČTÚ kontrolovat, místo výmýšlení dalších restrikcí. Mám dojem, že povolených 100 mW překračuje (dokonce většinou úmyslně) skoro každý. Jinak problém elmg. smogu se projevuje i tam, kde by to někdo nečekal. Třeba rozvoj sítě GSM způsobil obrovské problémy dálkovému příjmu televize v 5. pásmu (hlavně na jeho horním konci). Pulsní intenzity signálu z BTS (ale i z telefonů) jsou o mnoho řádů vyšší než to, co se k přijímací anténě dostává z TV vysílače. A běžné anténní zesilovače nejsou dostatečně selektivní, takže je GSM signál hravě zahltí a je po příjmu.