Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Tak nám přijeli prváci na kolej, aby pochopili jak to chodí a o čem ta vejška je. Bohužel, nebo díky bohu máme na koleji u vrátnice jeden erární počítač s Linuxem. My mu říkáme výherní automat, protože kdo sním dělá, tak to fakt vyhrál. Včera jsem se docela pobavil a to vám prostě musím vyprávět, abych vám udělal radost.
Jdu si takhle z práce a kolem toho šrota byla banda prváků. Jeden, asi odborník přes Linux, předváděl všem ostatním jak je dobrej a že umí spustit terminál a něco napsat. Když jsem přišel blíž, tak jsem si stačil všimnout, že hlavní kapitán byl asi odborník přes síť a dokázal napsat příkaz ifconfig (asi se chystal kompilovat jádro ). Jak si mě všimli, rychle zakryli terminál nějakou důležitou stránkou. Prostě mi to nedalo a musel jsem jim říct, že ten počítač je asi rozbitej, páč tam není Céčko. Koukli se na mě jak na trotla a jednohlasně zaveleli:"Ják neni Céčko."
Tak nějak jsem asi nepochopil, co to znamená odborník přes Linux, nebo i Windows. Co ten kapitán vesmíru musí umět, dokázat, aby se mohl chlubit tímto titulem, bez ohledu na používaný OS. Měl by umět nastavit síť, zvukovou, grafárnu, nainstalovat hru, povolit či zakázat něco uživatelům? Vždyť to jsou takový prkotiny, který by měl umět snad každém, kdo se s počítačem nějakej pátek zaobírá, kdo s počítačem chvíli dělá. Obyčejný uživatel zůstane asi jen uživatelem, ale odborník není odborníkem, že umí takovýhle prkotiny, přeci dělá i něco užitečného. Nebude pořát do kolečka konfigurovat všelijaký programy a kompilovat jádrá. Nebo snad jo?
Připomělo mi to starý časy, kdy do vesnice přijela maringotka s videohrama a vždycky se našel nějakej odborník, kterej to musel všem ostatním vysvětlit.
Tiskni
Sdílej:
ifconfig
při kompilaci jádra a dál pište o odbornících... Jinak máte pravdu pomocí ifconfig
jsem jádro ještě nekompiloval.
ifconfig
doprogramoval nějakou fičuru, co kompiluje jádro. Když jsem viděl jeho skripty na připojování cdrom a dvdrom, tak si myslím, že je to možné. ifconfig
a můžu poslat výsledek (nové jádro??).
linux.exe
Alespoň se ukázalo, že základ Linuxu je kompilace jádraEhm, základ jakéhokoliv operačního systému je kompilace jádra. U OSS operačních systémů je takový bonus, že to může udělat uživatel sám, pokud chce. U ostatních to dělá výrobce sám a uživatele k tomu nepustí..
ifconfig
jsem původně bral jako vtip, ale Vaše reakce mi nabízejí dvě možnosti: buď jste dement nebo ho ze sebe děláte. Ani jedna možnost pro Vás nevyznívá příznivě. Ještě že Vám na mě nezáleží...Tak tak, jen ignorovat a nemarnit s nimi čas.
Tiež sa mi zdalo divné, ako sa dá z jedného pohľadu na terminál určiť, že na počítači nie je kompilátor, ale našťastie to nemienim riešiť...
Rovnako ako ty som sa poučil a čítať to nemá cenu už z princípu, lebo informačnú hodnotu to nemá naozaj žiadnu a sranda to prestala byť už dávno. Divím sa sám sebe, že som neodolal reagovať, ale robím to naposledy :-/.