Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Tak nám přijeli prváci na kolej, aby pochopili jak to chodí a o čem ta vejška je. Bohužel, nebo díky bohu máme na koleji u vrátnice jeden erární počítač s Linuxem. My mu říkáme výherní automat, protože kdo sním dělá, tak to fakt vyhrál. Včera jsem se docela pobavil a to vám prostě musím vyprávět, abych vám udělal radost.
Jdu si takhle z práce a kolem toho šrota byla banda prváků. Jeden, asi odborník přes Linux, předváděl všem ostatním jak je dobrej a že umí spustit terminál a něco napsat. Když jsem přišel blíž, tak jsem si stačil všimnout, že hlavní kapitán byl asi odborník přes síť a dokázal napsat příkaz ifconfig (asi se chystal kompilovat jádro ). Jak si mě všimli, rychle zakryli terminál nějakou důležitou stránkou. Prostě mi to nedalo a musel jsem jim říct, že ten počítač je asi rozbitej, páč tam není Céčko. Koukli se na mě jak na trotla a jednohlasně zaveleli:"Ják neni Céčko."
Tak nějak jsem asi nepochopil, co to znamená odborník přes Linux, nebo i Windows. Co ten kapitán vesmíru musí umět, dokázat, aby se mohl chlubit tímto titulem, bez ohledu na používaný OS. Měl by umět nastavit síť, zvukovou, grafárnu, nainstalovat hru, povolit či zakázat něco uživatelům? Vždyť to jsou takový prkotiny, který by měl umět snad každém, kdo se s počítačem nějakej pátek zaobírá, kdo s počítačem chvíli dělá. Obyčejný uživatel zůstane asi jen uživatelem, ale odborník není odborníkem, že umí takovýhle prkotiny, přeci dělá i něco užitečného. Nebude pořát do kolečka konfigurovat všelijaký programy a kompilovat jádrá. Nebo snad jo?
Připomělo mi to starý časy, kdy do vesnice přijela maringotka s videohrama a vždycky se našel nějakej odborník, kterej to musel všem ostatním vysvětlit.
Tiskni
Sdílej:
ifconfig
při kompilaci jádra a dál pište o odbornících... Jinak máte pravdu pomocí ifconfig
jsem jádro ještě nekompiloval.
ifconfig
doprogramoval nějakou fičuru, co kompiluje jádro. Když jsem viděl jeho skripty na připojování cdrom a dvdrom, tak si myslím, že je to možné. ifconfig
a můžu poslat výsledek (nové jádro??).
linux.exe
Alespoň se ukázalo, že základ Linuxu je kompilace jádraEhm, základ jakéhokoliv operačního systému je kompilace jádra. U OSS operačních systémů je takový bonus, že to může udělat uživatel sám, pokud chce. U ostatních to dělá výrobce sám a uživatele k tomu nepustí..
ifconfig
jsem původně bral jako vtip, ale Vaše reakce mi nabízejí dvě možnosti: buď jste dement nebo ho ze sebe děláte. Ani jedna možnost pro Vás nevyznívá příznivě. Ještě že Vám na mě nezáleží...Tak tak, jen ignorovat a nemarnit s nimi čas.
Tiež sa mi zdalo divné, ako sa dá z jedného pohľadu na terminál určiť, že na počítači nie je kompilátor, ale našťastie to nemienim riešiť...
Rovnako ako ty som sa poučil a čítať to nemá cenu už z princípu, lebo informačnú hodnotu to nemá naozaj žiadnu a sranda to prestala byť už dávno. Divím sa sám sebe, že som neodolal reagovať, ale robím to naposledy :-/.