Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »protože moje znalost C jsou základní
A nebylo by teda lepsi se spis poradne naucit treba Javu a napsat to v ni? Mozna by bylo to GUI jednodussi. Jinak nedavno jsem koukal na Squeak, tak jako prvni me napadlo, ze bys to mohl udelat ve squeaku:)
Pokud je na Vás C moc, může Vám jiný jazyk jen prospět. Zkuste výše zmíněnou Javu nebo C#(pozor je od Mrkvosoftu a na Linuxu to moc dobře nefunguje). Také jsem se cca před dvěma lety snažil naučit programovat(v C) - nakonec jsem skončil u webových aplikací zmastěných v PHP, Javascriptu, HTML, CSS, šlo v tom prostě a jednoduše zbalastit všechno.
Před nedávnem jsem začal s moftím C#, vše si ve Visual studiu naklikám, kód úplně jednoduchý a automatické doplňování je nádhera - díky němu jsem pochopil obecné základy programování (PHP šlo i bez nich :) a principy OOP za pouhý týden. Na druhé straně výsledný program je nepřenositelný nenažraný bastl (zde by mohla pomoci ta Java).
Dnes jsem díky C# našel energii pro C a hle, před těmi dvěma lety to byl úplně jiný jazyk !
protože škola je ne na naučení se programovat, ale na fanatické odevzdávání programů bez výukySpatna skola.
Object o = x;
a Object o = x.clone();
a pak se diví, že si přepisuje property. Zkrátka je lepší postupovat od nízkoúrovňových jazyků k vyšším.
To mi přijde spíš naopak – když začínáš s C, tak si zaděláš hlavu spoustou znalostí, které v Javě nepotřebuješ, a pak v ní spíš prasíš, protože sis zkazil styl na céčku. Co se týče toho předávání hodnotou nebo odkazem, stačí si to vyzkoušet, člověk si zažije rozdíl mezi objekty a primitivními datovými typy a je to.
Přechod na nižší jazyk dá samozřejmě dost práce, ale to už je jiná kapitola (nemá vliv na to, jak člověk píše ve vyšším jazyce).
all
A jako první jazyk na škole je úplně nevhodný.Jaký jazyk by jako první byl vhodný a proč právě Java?
Vím o čem mluvíš, sám bych to v C pravděpodobně udělat dokázal (nicméně C++ zatím neumím (a takový mišmaš, něco málo z C++, zbytek z C nevedu), takže bych použil GTL (znám ho)).
Zkus ale skriptovací jazyky jako ruby, python... Já preferuju ruby, knihovnu pro gui sem sice ještě nezkoušel (ale bude to asi hračka, tutoriálů pro rubyqt nebo ruby-gtk bude určitě dost). Zatím v něm z větších projektů v něm píšu takovou vesmírnou střílečku v cairu, opengl a sdl, ale musím ti říct - je to paráda! Předtím sem taky neznal nic jiného než C a zkoušel v něm vyřešit vše. Je to ale těžké. Třeba když chceš uložit data u nějaké aplikace, v C si musíš napsat například seznam, nebo najít nějakou knihovnu, co to umí, ale je to takové neohrabané. Všude hlídat paměť, pak ti to segfaultuje... Taky se tam pak něco blbě předělává, když to na začátku (protože se na každém novém projektu učíš) něco blbě navrhneš. Často sem se na to vykašlal a začal psát něco nového - rozdělaných projektů plno a hotovo nic. Na druhou stranu se dost naučíš, ale to se můžeš u třeba toho ruby taky a nikdo neříká, že máš C úplně zavrhnout.
V ruby máš hash tabulky, pole, OOP (to ti ušetří fakt spoustu času a dost zpřehlední program, až si na to zvykneš) a programuje se tam jedna báseň (třeba v tom pythonu, nebo třeba perlu taky - vyber si sám, já znám ruby a vyhovuje mi).
A proč ne třeba tu javu? Příjde mi příliš robustní. Nechci se ji zatím učit, protože mám blbý pocit, když znám jenom kousek něčeho a nechápu to celé. Ruby můžu využívat i na webu, učím se railsy a už to mi dává celkem zabrat. U javy bych to chtěl znát všechno taky, a asi by to bylo na roky učení. Určitě se to vyplatí, ale minimálně, než se do toho člověk dostane, tak asi moc neudělá (do ruby sem se dostával týden). Ale až mě ruby omrzí, určitě se pokusím tu Javu zdolat, taky mě to láká.
Ještě je tu jedna cesta, po které se dá vydat. C se dá šikovně propojit se skriptovacím jazykem Lua. Ten sice nemá tak velké možnosti jako ruby, python, atd... ale taky není špatný. Propojení spočívá v tom, že přímo tvůj C program může volat funkce toho lua skriptu a naopak, sdílet spolu data, načítat lua skripty za běhu... takže třeba v C napíšeš rozhraní pro knihovny (třeba to GTK) a v Lue napíšeš zbytek. Teď o Lue běží dobrý seriál na rootu. Ale nakonec jsem to nezkusil...
Howghja mam dva.
To zase jsou diskuze ...
Tak bych rekl, ze zadnej nemas:) Prirozene platny fakta lidi na sobe obvykle zduraznujou jen v pripade, ze u nich neplati. Napr. kazdy muz ma penis, ale zduraznovat to budou pouze ti, kteri ho nemaji. Myslim, ze to je z pocite menecennosti a ten clovek se nechce citit jeste vic menecennej, ze nema penis, tak radsi zduraznuje, ze ho ma. Muze to byt taky problem z detstvi, kdy se mu ostatni deti posmivali, ze nema penis, jako ostatni kluci. Ale ty mas kocky, tak se nemusis citit nijak spatne:)
Teď momentálně bych celkem potřeboval udělat takový malý prográmek a nějak na mě přišlo jaro, k tomu mě navnadil seriál o programovaní v QT,a řekl jsem si: "proč to QT neprubnout"
Já měl vždycky za to, že výsledkem přišlo na mě jaro je něco příjemnějšího než masochizmus. Ale každý to má jinak, no…
Tiskni
Sdílej: