Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
protože moje znalost C jsou základní
A nebylo by teda lepsi se spis poradne naucit treba Javu a napsat to v ni? Mozna by bylo to GUI jednodussi. Jinak nedavno jsem koukal na Squeak, tak jako prvni me napadlo, ze bys to mohl udelat ve squeaku:)
Pokud je na Vás C moc, může Vám jiný jazyk jen prospět. Zkuste výše zmíněnou Javu nebo C#(pozor je od Mrkvosoftu a na Linuxu to moc dobře nefunguje). Také jsem se cca před dvěma lety snažil naučit programovat(v C) - nakonec jsem skončil u webových aplikací zmastěných v PHP, Javascriptu, HTML, CSS, šlo v tom prostě a jednoduše zbalastit všechno.
Před nedávnem jsem začal s moftím C#, vše si ve Visual studiu naklikám, kód úplně jednoduchý a automatické doplňování je nádhera - díky němu jsem pochopil obecné základy programování (PHP šlo i bez nich :) a principy OOP za pouhý týden. Na druhé straně výsledný program je nepřenositelný nenažraný bastl (zde by mohla pomoci ta Java).
Dnes jsem díky C# našel energii pro C a hle, před těmi dvěma lety to byl úplně jiný jazyk !
protože škola je ne na naučení se programovat, ale na fanatické odevzdávání programů bez výukySpatna skola.
Object o = x;
a Object o = x.clone();
a pak se diví, že si přepisuje property. Zkrátka je lepší postupovat od nízkoúrovňových jazyků k vyšším.
To mi přijde spíš naopak – když začínáš s C, tak si zaděláš hlavu spoustou znalostí, které v Javě nepotřebuješ, a pak v ní spíš prasíš, protože sis zkazil styl na céčku. Co se týče toho předávání hodnotou nebo odkazem, stačí si to vyzkoušet, člověk si zažije rozdíl mezi objekty a primitivními datovými typy a je to.
Přechod na nižší jazyk dá samozřejmě dost práce, ale to už je jiná kapitola (nemá vliv na to, jak člověk píše ve vyšším jazyce).
all
A jako první jazyk na škole je úplně nevhodný.Jaký jazyk by jako první byl vhodný a proč právě Java?
Vím o čem mluvíš, sám bych to v C pravděpodobně udělat dokázal (nicméně C++ zatím neumím (a takový mišmaš, něco málo z C++, zbytek z C nevedu), takže bych použil GTL (znám ho)).
Zkus ale skriptovací jazyky jako ruby, python... Já preferuju ruby, knihovnu pro gui sem sice ještě nezkoušel (ale bude to asi hračka, tutoriálů pro rubyqt nebo ruby-gtk bude určitě dost). Zatím v něm z větších projektů v něm píšu takovou vesmírnou střílečku v cairu, opengl a sdl, ale musím ti říct - je to paráda! Předtím sem taky neznal nic jiného než C a zkoušel v něm vyřešit vše. Je to ale těžké. Třeba když chceš uložit data u nějaké aplikace, v C si musíš napsat například seznam, nebo najít nějakou knihovnu, co to umí, ale je to takové neohrabané. Všude hlídat paměť, pak ti to segfaultuje... Taky se tam pak něco blbě předělává, když to na začátku (protože se na každém novém projektu učíš) něco blbě navrhneš. Často sem se na to vykašlal a začal psát něco nového - rozdělaných projektů plno a hotovo nic. Na druhou stranu se dost naučíš, ale to se můžeš u třeba toho ruby taky a nikdo neříká, že máš C úplně zavrhnout.
V ruby máš hash tabulky, pole, OOP (to ti ušetří fakt spoustu času a dost zpřehlední program, až si na to zvykneš) a programuje se tam jedna báseň (třeba v tom pythonu, nebo třeba perlu taky - vyber si sám, já znám ruby a vyhovuje mi).
A proč ne třeba tu javu? Příjde mi příliš robustní. Nechci se ji zatím učit, protože mám blbý pocit, když znám jenom kousek něčeho a nechápu to celé. Ruby můžu využívat i na webu, učím se railsy a už to mi dává celkem zabrat. U javy bych to chtěl znát všechno taky, a asi by to bylo na roky učení. Určitě se to vyplatí, ale minimálně, než se do toho člověk dostane, tak asi moc neudělá (do ruby sem se dostával týden). Ale až mě ruby omrzí, určitě se pokusím tu Javu zdolat, taky mě to láká.
Ještě je tu jedna cesta, po které se dá vydat. C se dá šikovně propojit se skriptovacím jazykem Lua. Ten sice nemá tak velké možnosti jako ruby, python, atd... ale taky není špatný. Propojení spočívá v tom, že přímo tvůj C program může volat funkce toho lua skriptu a naopak, sdílet spolu data, načítat lua skripty za běhu... takže třeba v C napíšeš rozhraní pro knihovny (třeba to GTK) a v Lue napíšeš zbytek. Teď o Lue běží dobrý seriál na rootu. Ale nakonec jsem to nezkusil...
Howghja mam dva.
To zase jsou diskuze ...
Tak bych rekl, ze zadnej nemas:) Prirozene platny fakta lidi na sobe obvykle zduraznujou jen v pripade, ze u nich neplati. Napr. kazdy muz ma penis, ale zduraznovat to budou pouze ti, kteri ho nemaji. Myslim, ze to je z pocite menecennosti a ten clovek se nechce citit jeste vic menecennej, ze nema penis, tak radsi zduraznuje, ze ho ma. Muze to byt taky problem z detstvi, kdy se mu ostatni deti posmivali, ze nema penis, jako ostatni kluci. Ale ty mas kocky, tak se nemusis citit nijak spatne:)
Teď momentálně bych celkem potřeboval udělat takový malý prográmek a nějak na mě přišlo jaro, k tomu mě navnadil seriál o programovaní v QT,a řekl jsem si: "proč to QT neprubnout"
Já měl vždycky za to, že výsledkem přišlo na mě jaro je něco příjemnějšího než masochizmus. Ale každý to má jinak, no…
Tiskni
Sdílej: