Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
hmm co dodat. :D. napriklad dovod celeho tohoto "zapisku" ako tomu hovorite? tu ho mate.
typicky piatok vecer, kodim si, pocuvam hudbu.. odrazu potrebujem restart tak ho spravim. na druhy (kyber)den t.j. po restarte mi KMIX ukazuje to cervene skarede hovienko, a hudba ide asi ako www.nbusr.sk (lol fakt su offline). taze dpc, ja som mierumilovny clovek, a toto riesit sa mi fakt nechce. taze skusam co som si zapametal zo starych casov ked som sa snazil rozchodit zvuk na starom notebooku a pisem alsaconf.. tam daco nastavujem a nepomohlo. davam restart. po restarte sa vlastne ukoncil amaroq a alsaconf uz pomaha. pisem do prikazoveho riadku mplayer a hudobny subor a uz sa to ozyva. no spustam amarok a hovno. dam prehrat subor, sere na mna. takze o5 (o6) restart, no a zacvat nervov alebo "being mad" lebo o5 (o7) mi kmix ukazuje ten cerveny flek ze smesovac sa nenasel.. ta dost to leze na nervy. zase alsaconf, a uz vsetko ide.. samozrejme okrem amaroku. a teepujem ze tak to bude aj po dalsom restarte. aj po dalsom. aj po dalsom, dalsom, dalsom.. cakaju ma zabavne casy...
neze by som nemal l!nux rad, ale dakedy lezie na nervy. v!em ze to je moja chyba, a obcas by nebolo odveci kuknut do manuAlu, ale dnes na to nemam chut ani naladu ani nic. dobru noc priatelia..
ps ten clanok o aJaxe uz mam rozpisany...
teraz musim kazdych 5 minut pustat daco ine cez mplayer prikazovy riadok... maaaad
Tiskni
Sdílej:
find | xargs mplayer
a je to i s podadresáři.
Moje zkušenost s kmixem je taková, že je přes něj červenej křížek i když je jen hlasitost snížená na nulu. Tak jsem to vyřwšil tim, že jsem si nastavil hlasitost podle sebe, uložil nastavení do souboru a při startu ji načítam.
Tedy
# alsactl --help Usage: alsactl <options> command Available options: -h,--help this help -f,--file # configuration file (default /etc/asound.state or /etc/asound.names) -F,--force try to restore the matching controls as much as possible -d,--debug debug mode -v,--version print version of this program Available commands: store <card #> save current driver setup for one or each soundcards to configuration file restore<card #> load current driver setup for one or each soundcards from configuration filea mam to v souboru
/etc/rc.local
, obsah je mj. alsactl -f /pub/alsamix.state restore
alsactl store 0
. Skusal som aj ine cisla, ale zobralo to iba toto jedno. Potom som vyskúšal reštart, a napísal som alsactl restore 0
. No a nepomohlo to. Písalo, že zvuková karta sa nenašla.
Ok, jak již zde (a určitě lépe) mluvili předřečníci, když mam trable se zvukem, zkoušim alsaconf
, zda něco najde - obvykle jsem uspěl. V jádru mam jen alsu, bez oss, ovšem xmms mam jen s podporou OSS - pokud hraje, nic jinýho nepustim. Jak se jmenuje modul pro alsu/zvukovku vim. Asi je někde podpora pro xmms/alsu, zatim to řešim amarokem, přes aplay, kaffeine etc. A pro jednoduchost jsem si napsal jen skript s názvem famfary
, kterej mi zavolá mpg123
na jednu mp3jku, zjistim tim, zda zvuk jde i jak je hlasitej.
Povzdech nad vlastní neschopností? Každej řeší to, co potřebuje a ostatní je pro něj v tu chvíli balast, já se zas mažu se suspendem, když kompiluju jádro, nejdřív zkompiluju vanilku, patchnu madwifi, nahodim ati drajvry a jdu patchovat, zatim jsem zatuhával u "doing atomic copy", už vim, že musim nastavit extra_pages, tim jsem se přes to dostal dál ... takže časem se k tomu dobabram.