Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
unsigned spinlock_lock (spinlock_t *spinlock) { if (spinlock->locked) return 0; spinlock->locked = 1; return 1; }Napadlo mě, že si to vždy cykluješ někde mimo, ale třeba použití v scheduleru je takové:
void schedule (void) { if (!_curr_task) return; if (_curr_task->spinlock) if (_curr_task->spinlock->locked) return; spinlock_lock (&sched_spinlock);Tj. Návratová hodnota se ani nekontroluje. A jeden hloupý dotaz na konec: měl jsem za to, že spinlock se v céčku napsat nedá, protože se musí použít instrukce, která otestuje/nastaví danou hodnotu atomicky.
řebas ti řeknu jeden problem: Nevím o tom že by existoval nějaký prográmek na zkoumání obrazu z hlediska přítomnosti nějakých komponentur. Prostě na výrobních linkách se umistují stroje/kamery který zkoumají zda-li je na zastaveném vozíku u vyráběné součásti umístěna daná komponenetura nebo ne. Cenna takového to systému dodávané do firem se pohybuje okolo 250litrů. Takže kdyby jsi vytvořil takovýto systém pod GPL licencí tak nejenom uděláš službu komunitě tím že jsi zaplácnul černé místo na poli svobodného softwaeu ale kdžy budeš šikovnej tak si i kurva vyděláš pořádný prachy...
Takže co by to mělo umět?: zaprvé když přijde do complu signál vytvoří fotografii a tu fotografii začně nějak analyzovat. sozučástí analyzátoru by měl bejt nějaký GUI kde si budeěš nastavovat na obrázku oblast fotografie kterou budeš zkoumat a pak další parametry. Takže se vezme ta daná oblast a přítomnost komponentury mužeš ověřid několika způsoby, první muže bejt počtem +- přítomností nějaké barvy +-, druhej zpusob muže bejt že to bdue analyzovat kontury hledaného výrobku, protože třebas muže ta hledaná komponentura být potočená a nebo muže bejt zrcadlově.
Nezdá se ti to jako větší výzva a větší přínost GNU hnutí než třebas tvořit novej OS kterých tady je tři prdele? Mě to tak přijde, ale jak řikáš když tě to baví tak tě to prostě baví, nic proti, ja si doma mužu taky začít vymejšlet jadernou elektrárnu od znova.
qemu -cdrom zexos-0.5.8-i386.iso -net none
Tiskni
Sdílej: