Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Od poslední doby, kdy jsem psal zápisky Proč bych si měl napsat vlastní OS ? a Čarujeme aneb uplácej si svůj OS se v mém operačním systému změnilo už hodně. Shrnu tedy vetšinu hlavních změn od verze 0.5.4.
První věcí bylo, že jsem hned druhý den dopsal podporu pc-speakeru, což nebylo nijak složité. Poté přišlo na řadu rozdělení i386 kódu z hlavní větve jádra, aby bylo možné dopsat podporu pro další architektury. Za pár dnů přibyla i podpora stránkování paměti, jež je zatím v experimentální fázi.
Na Štědrý den jsem pak vydal speciální verzi, se kterou bylo možné si přehrát některé koledy :-B Pro mne, důležitá věc ale byla v tom, že jsem napsal IRC clienta, se kterým jste se mohli připojit na irc servery a tam chatovat (zatím ale přez ips2ip protokol, viz. starší zápisek). V dalších verzích jsem si dal práci se sockety, přidělal jsem nějaké serverové funkce. Ve vývojové verzi 0.5.6-r1 jsem přidal podporu grafického VGA režimu, který byl pro mně velice zajímavý. Jedno mi ale začalo chybět, byla to konfigurace kernelu, tak jsem se rozhodl pro nástroj, jaký používá i jádro linux. Můžete si ho tedy nastavit dle svých potřeb pomocí make xconfig
, make gconfig
, apod.
Nyní nadcházi k tomu, co pokládám za nejdůležitější. Přibyla podpora síťování, zatím to jsou ale spíše náznaky. Pracoval jsem dlouho na driveru pro síťovou kartu pcnet32, kterou můžeme najít např. ve virtualizačních nástrojích jako vmware či virtualbox. V dalších revizích už se objevují náznaky x86_64 kódu, ty ale nejsou ještě dokončeny. Mezitím se objeví i nějaké nové aplikace, třeba pro zobrazení obrázku, kalkulačka a grafické rozhrání, zatím jen pod VGA. Na řadu se dostaly i nějaké vychytávky v kernelu, spousta vylepšení a oprav chyb; To už jsme ale ve stabilní verzi 0.5.7, jež byla uvedena přibližně před měsícem.
Teď už se ale nacházíme ve verzi 0.5.8, kde přibylo spoustu užitečných věcí. První byl můj souborový systém zexfs, který se snad dočká i linuxového portu. Ke konci března se objevily další vylepšení v oblasti architektury x86_64 a to nejlepší na konec je kompletní podpora protokolů arp, ip, tcp, udp, dns a tftp. Psaní těchto protokolů mne natolik pohltilo, že jsem to měl hotovo za pár dnů (arp, ip a tcp bylo funkční už za 6 nocí). Dosti užitečné může být pro některé použití tftp protokolu, který slouží pro přenos dat. Já jsem ho využil pro načítání spustitelných binárek, které jednoduše spustíte příkazem netexec, bez toho, že byste je museli kopírovat na některé datové médium.
Pro zajímavost, jsou tady známé nástroje jako ping pro měření odezvy mezi vzdálenými rozhráními, najdeme tam i ifconfig, který má obdobnou syntaxi jako pod linuxem, pak je tady ifroute, pro změnu brány u jednotlivých síťových prvků a dnsconfig pro nastavení jmenných serverů. Třešničkou na dortu je podpora sítových karet s chipem rtl8139/rtl8129/rtl8100 a kompatibilních. Pro ty, které by zajímala odezva v síti, ZeX/OS dokáže odpovídat o několik desítek mikrosekund rychleji nežli pc s OS linux či windows (testováno na rtl8139c a rtl8139d).
Pro komunikaci s přáteli je možno použít výše zmíněného IRC clienta, nebo využít netcat a v případě nenáročného web hostingu, lze použít program websrv.
Všechny programy je možno stáhnout z webových stránek či přímo z git repozitáře.
Doufám, že vám můj systém přinese nějaký užitek a že se najde i někdo další, který by mohl pomoct, s čímkoliv .. Pokud vám můj stručný popis novinek nestačil, doporučuji se připojit na irc kanál #zexos serveru irc.freenode.net. V případě nějakých problému je možnost využít také fórum nebo wiki stránky - vše lze najít na zexos.net.
Tak zase příště ...
Tiskni
Sdílej:
unsigned spinlock_lock (spinlock_t *spinlock) { if (spinlock->locked) return 0; spinlock->locked = 1; return 1; }Napadlo mě, že si to vždy cykluješ někde mimo, ale třeba použití v scheduleru je takové:
void schedule (void) { if (!_curr_task) return; if (_curr_task->spinlock) if (_curr_task->spinlock->locked) return; spinlock_lock (&sched_spinlock);Tj. Návratová hodnota se ani nekontroluje. A jeden hloupý dotaz na konec: měl jsem za to, že spinlock se v céčku napsat nedá, protože se musí použít instrukce, která otestuje/nastaví danou hodnotu atomicky.
řebas ti řeknu jeden problem: Nevím o tom že by existoval nějaký prográmek na zkoumání obrazu z hlediska přítomnosti nějakých komponentur. Prostě na výrobních linkách se umistují stroje/kamery který zkoumají zda-li je na zastaveném vozíku u vyráběné součásti umístěna daná komponenetura nebo ne. Cenna takového to systému dodávané do firem se pohybuje okolo 250litrů. Takže kdyby jsi vytvořil takovýto systém pod GPL licencí tak nejenom uděláš službu komunitě tím že jsi zaplácnul černé místo na poli svobodného softwaeu ale kdžy budeš šikovnej tak si i kurva vyděláš pořádný prachy...
Takže co by to mělo umět?: zaprvé když přijde do complu signál vytvoří fotografii a tu fotografii začně nějak analyzovat. sozučástí analyzátoru by měl bejt nějaký GUI kde si budeěš nastavovat na obrázku oblast fotografie kterou budeš zkoumat a pak další parametry. Takže se vezme ta daná oblast a přítomnost komponentury mužeš ověřid několika způsoby, první muže bejt počtem +- přítomností nějaké barvy +-, druhej zpusob muže bejt že to bdue analyzovat kontury hledaného výrobku, protože třebas muže ta hledaná komponentura být potočená a nebo muže bejt zrcadlově.
Nezdá se ti to jako větší výzva a větší přínost GNU hnutí než třebas tvořit novej OS kterých tady je tři prdele? Mě to tak přijde, ale jak řikáš když tě to baví tak tě to prostě baví, nic proti, ja si doma mužu taky začít vymejšlet jadernou elektrárnu od znova.
qemu -cdrom zexos-0.5.8-i386.iso -net none