Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Snad jsem vás nezabil nudou
Nezabil, tohle je bomba!
Ten ARM je zajímavý, (po)běží to na něčem reálném a moderním?
Ano - HTC Dream (Google G1) bude minimálně s klávesnicí, LCD a možná i wifi fungovat brzo. Poběží také na Nokia n800/n810 nebo siemens sx1 co se týče novinek. Systém by se měl spustit na všem ARM-based, plně podporované jsou nyní desky zvané Integrator/CP a Versatile/PB. Rozběhat se dá jak bez MMU tak s. Plánuji i podporu NEON a VFP. Horší je to samozřejmě s drivery. Pomaličku se to zlepšuje ..
Všechno od nuly, včetně knihoven i software. Zatím tam je např. pro programovaní přímo v systému jen můj assembler - zasm, plánuji napsat také vlastní kompilátor C ..
Pár hodin v týdnu to asi bude, ale není to jediny projekt, na kterém pracuji .. viz. např. zprávička o http://arenalive.zexos.org :-B
si fakt dobry v tom co robis! vsetka cest. skusal som v qemu a je to fest zaujimave.. len som neprisiel na to ako sa spusta ZDE kedze som ho nenasiel na iso obraze.
Pokud mohu doporučit, tak to zkoušejte pod VirtualBoxem, běží tam všechno co v ZeX/OSu je, hlavně se dá jednoduše rozběhat síť. ZDE a další software má ve svém adresáři skript na tvorbu disketového image (./make_img.sh) - ten ve virtualboxu připojíte, v systému přimountujete floppy, nebo použijete (adm - připojí automaticky disketu za vás) a pak už jen spustíte (cd /mnt/floppy a exec zde) .. Plánuji do systému zahrnout i balíčkovací systém .. takže bude stačit něco jako pkg -a zde
Začal jsem ho psát už na střední, zatím se tím neživím ale prakticky 100% znalostí jsem nabyl z internetu, zdrojů je zde hodně - především dokumentace a na ty stačí trocha angličtiny.
Nechces se treba podilet na vyvoji Plan9?
Neuvažuji o tom
Tiskni
Sdílej: