Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Snad jsem vás nezabil nudou
Nezabil, tohle je bomba!
Ten ARM je zajímavý, (po)běží to na něčem reálném a moderním?
Ano - HTC Dream (Google G1) bude minimálně s klávesnicí, LCD a možná i wifi fungovat brzo. Poběží také na Nokia n800/n810 nebo siemens sx1 co se týče novinek. Systém by se měl spustit na všem ARM-based, plně podporované jsou nyní desky zvané Integrator/CP a Versatile/PB. Rozběhat se dá jak bez MMU tak s. Plánuji i podporu NEON a VFP. Horší je to samozřejmě s drivery. Pomaličku se to zlepšuje ..
Všechno od nuly, včetně knihoven i software. Zatím tam je např. pro programovaní přímo v systému jen můj assembler - zasm, plánuji napsat také vlastní kompilátor C ..
Pár hodin v týdnu to asi bude, ale není to jediny projekt, na kterém pracuji .. viz. např. zprávička o http://arenalive.zexos.org :-B
si fakt dobry v tom co robis! vsetka cest. skusal som v qemu a je to fest zaujimave.. len som neprisiel na to ako sa spusta ZDE kedze som ho nenasiel na iso obraze.
Pokud mohu doporučit, tak to zkoušejte pod VirtualBoxem, běží tam všechno co v ZeX/OSu je, hlavně se dá jednoduše rozběhat síť. ZDE a další software má ve svém adresáři skript na tvorbu disketového image (./make_img.sh) - ten ve virtualboxu připojíte, v systému přimountujete floppy, nebo použijete (adm - připojí automaticky disketu za vás) a pak už jen spustíte (cd /mnt/floppy a exec zde) .. Plánuji do systému zahrnout i balíčkovací systém .. takže bude stačit něco jako pkg -a zde
Začal jsem ho psát už na střední, zatím se tím neživím ale prakticky 100% znalostí jsem nabyl z internetu, zdrojů je zde hodně - především dokumentace a na ty stačí trocha angličtiny.
Nechces se treba podilet na vyvoji Plan9?
Neuvažuji o tom
Tiskni
Sdílej: