Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Snad jsem vás nezabil nudou
Nezabil, tohle je bomba!
Ten ARM je zajímavý, (po)běží to na něčem reálném a moderním?
Ano - HTC Dream (Google G1) bude minimálně s klávesnicí, LCD a možná i wifi fungovat brzo. Poběží také na Nokia n800/n810 nebo siemens sx1 co se týče novinek. Systém by se měl spustit na všem ARM-based, plně podporované jsou nyní desky zvané Integrator/CP a Versatile/PB. Rozběhat se dá jak bez MMU tak s. Plánuji i podporu NEON a VFP. Horší je to samozřejmě s drivery. Pomaličku se to zlepšuje ..
Všechno od nuly, včetně knihoven i software. Zatím tam je např. pro programovaní přímo v systému jen můj assembler - zasm, plánuji napsat také vlastní kompilátor C ..
Pár hodin v týdnu to asi bude, ale není to jediny projekt, na kterém pracuji .. viz. např. zprávička o http://arenalive.zexos.org :-B
si fakt dobry v tom co robis! vsetka cest. skusal som v qemu a je to fest zaujimave.. len som neprisiel na to ako sa spusta ZDE kedze som ho nenasiel na iso obraze.
Pokud mohu doporučit, tak to zkoušejte pod VirtualBoxem, běží tam všechno co v ZeX/OSu je, hlavně se dá jednoduše rozběhat síť. ZDE a další software má ve svém adresáři skript na tvorbu disketového image (./make_img.sh) - ten ve virtualboxu připojíte, v systému přimountujete floppy, nebo použijete (adm - připojí automaticky disketu za vás) a pak už jen spustíte (cd /mnt/floppy a exec zde) .. Plánuji do systému zahrnout i balíčkovací systém .. takže bude stačit něco jako pkg -a zde
Začal jsem ho psát už na střední, zatím se tím neživím ale prakticky 100% znalostí jsem nabyl z internetu, zdrojů je zde hodně - především dokumentace a na ty stačí trocha angličtiny.
Nechces se treba podilet na vyvoji Plan9?
Neuvažuji o tom
Tiskni
Sdílej: