Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Snad jsem vás nezabil nudou
Nezabil, tohle je bomba!
Ten ARM je zajímavý, (po)běží to na něčem reálném a moderním?
Ano - HTC Dream (Google G1) bude minimálně s klávesnicí, LCD a možná i wifi fungovat brzo. Poběží také na Nokia n800/n810 nebo siemens sx1 co se týče novinek. Systém by se měl spustit na všem ARM-based, plně podporované jsou nyní desky zvané Integrator/CP a Versatile/PB. Rozběhat se dá jak bez MMU tak s. Plánuji i podporu NEON a VFP. Horší je to samozřejmě s drivery. Pomaličku se to zlepšuje ..
Všechno od nuly, včetně knihoven i software. Zatím tam je např. pro programovaní přímo v systému jen můj assembler - zasm, plánuji napsat také vlastní kompilátor C ..
Pár hodin v týdnu to asi bude, ale není to jediny projekt, na kterém pracuji .. viz. např. zprávička o http://arenalive.zexos.org :-B
si fakt dobry v tom co robis! vsetka cest. skusal som v qemu a je to fest zaujimave.. len som neprisiel na to ako sa spusta ZDE kedze som ho nenasiel na iso obraze.
Pokud mohu doporučit, tak to zkoušejte pod VirtualBoxem, běží tam všechno co v ZeX/OSu je, hlavně se dá jednoduše rozběhat síť. ZDE a další software má ve svém adresáři skript na tvorbu disketového image (./make_img.sh) - ten ve virtualboxu připojíte, v systému přimountujete floppy, nebo použijete (adm - připojí automaticky disketu za vás) a pak už jen spustíte (cd /mnt/floppy a exec zde) .. Plánuji do systému zahrnout i balíčkovací systém .. takže bude stačit něco jako pkg -a zde
Začal jsem ho psát už na střední, zatím se tím neživím ale prakticky 100% znalostí jsem nabyl z internetu, zdrojů je zde hodně - především dokumentace a na ty stačí trocha angličtiny.
Nechces se treba podilet na vyvoji Plan9?
Neuvažuji o tom
Tiskni
Sdílej: