Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Demokracie je tyranie většiny.Mrzi me, kdyz inteligentni lide opakuji tento nesmysl.
Dale si myslim, ze by i pravnicka osoba mela mit volebni pravo.Pravda. Měli bychom pomalu začít předávat moc robotům.
Film je jen stínem knihy.V podstatě je to film o něčem úplně jiném, společnou to má jen tu válku s brouky a to ještě jen okrajově.
Naštěstí jsou voliči aspoň trochu racionální a nenaletěli svobodným, pirátům, …Tak ten byl dobrej
A vetsina se vrha na ohlodanou kost, pritom na stole se vali bohata hostina … Tak jednoduche a pritom to porad funguje. Jedna z nejvetsich zahad ve vesmiru.
Souhlas. A zcestné jsou taky ty interpretace některých politologů ve smyslu „většina voličů chce prouniujní strany“ – ve skutečnosti se asi voliči mylně domnívali, že svojí neúčastí u voleb vyjádří svoje znechucení z EU. Jenže takhle to bohužel nefunguje, k těm volbám je potřeba jít a zvolit politiky, kteří tu EU nějak kultivovaně rozpustí (někdo musí v té Bruseli zhasnout).
Dokážu pochopit, že s ním nesouhlasíš, ale tahle argumentace mi nepřijde zrovna košer. EU směřuje k rozpadu a taky chceme, aby se rozpadla – ale jde i o to, kdy a jak se tak stane – proto je důležité, kdo tam v tu dobu bude sedět. A do té doby může rozpad urychlovat a přispívat k tomu, aby EU škodila co nejméně.
aby EU škodila co nejméněChudacci Cesi, EU jim tak strasne skodi.. To je asi vtip roku.
+1, kariéristy spíš člověk potká v projektech typu Věci Veřejné nebo ANO 2011, než v klasické politické straně.
Tenhle typek chce jen bourat
Jde o to, co bourat. Co ti ostatní vytvořili? Socialistický stát, který okrádá lidi a přerozděluje peníze (z velké části kamarádům politiků). Ano, tohle je potřeba zbourat a vytvořit svobodné prostředí, ve kterém bude fungovat spontánní řád – to je ta skutečná tvorba, kterou bychom měli chtít (ne to, že někdo okrade lidi a za jejich peníze postaví, co se mu líbí).
nedostatek demokracie na evropske urovni. Ale ten se snad casem nejak prekona (pokud ne, skoncime jako oligarchicky stat).Na EU mi vadí pokrytectvo, s ktorým ignoruje, že (západná) Ukrajina JE korupčnícky, oligarchický štát, ktorý si za prezidenta zvolil jedného z mafiánov-oligarchov (a vôbec im nevadí, že to sú bývalí komsomolci, bezškrupulózny karieristi a megazlodeji!) a že toleruje otvorenú propagáciu fašizmu, šovinizmus a nenávistné, štvavé prejavy voči veľkým skupinám ľudí, voči Rusom ako národu ale aj iným (a tvrdenie, že Pravý sektor a "Národná garda" zložená z jeho prívržencov sú národní hrdinovia je jednoducho sprostá LOŽ). EU káže vodu a pije víno - je spoluvinníkom genocídy na východnej Ukrajine. Už len Ukrajina s tou kyjevskou bláznivou chuntou v EU chýba!
Už len Ukrajina s tou kyjevskou bláznivou chuntou v EU chýba!Je to tak, Západ a EU v roli užitečného idiota zorganizovali ozbrojený puč. Pohádce, že Západ nic a je jen muzikant, a že za všechno může Rusko (stačí si přečíst dnešní Mladou frontu dnes a idnes a články Palaty) může věřit tak možná nějaký idiot.
Necekal jsem, ze tu budu hajit miliardare.. ale: Ze sel Babis do politiky
Tohle nechápu, jak někdo může volit a nebo obhajovat Bureše. Tohle je jakási oligarchizace politiky. To jeho hnutí se nějak jasně nevyprofilovalo, nevím, co si mám o tom myslet. Na pravo nebo na levo, či co to je? Jediné, čím jsem si jistý, že to ANO zastupuje zájmy Agrogertu. To už jsme tady měli s Bradkem Kohnem a VV.
Jediné, co bych ANO příčetl k dobru, je to, že nechtějí přijmout euro. Z toho usuzuji, že to pro jejich oligarchu není zatím výhodné. A pro ČR samozřejmě taky ne. Proč nastupovat do Titaniku?
"vytvoril pracovni mista" (jak s oblibou rikaji pravicaci, i kdyz je to blbost)Blbost to je, ale "pravičáci" to dělat nechtějí. To slibují akorát socialisti a jim podobní. Skutečná pravice nechá pracovní místa, aby se vytvořila sama (tj. "vytvoří" je lidi, kteří chtějí něco dělat a potřebují s tím pomoct)
Chudacci Cesi, EU jim tak strasne skodi.. To je asi vtip roku.Jiste. Rocne nas prijde "clenstvi" na 42 miliard Kc, dalsich asi 50 miliard za vice ci mene skryte "zelene" dane, dalsich 20 mld EU urednictvo a kofinancovani projektu, dalsich 5 mld cla. A to vsechno z kapes danovych poplatniku - rozumej radovych obcanu. Zhruba pres 120 miliard.
To je fakt hrozne vyhodne. Nevim kdo si z koho dela srandu.
ale ty uz nekonci u radovych obcanu, ale bud ve statnich nebo samospravnich projektecha tohle je demagogie jeste vetsi - u nas na vsi se za unijni penize postavilo detske hriste, mensi sportoviste, provedla rekonstrukce navsi, nekolika cest a pravdepodobne dalsi veci (vybaveni skoly, oprava nekterych pamatek - u techto veci si ted ale nejsu jisty, z jake casti byly financovany z EU a z jake casti statem/obci). Vsechny ty veci ja, jakozto temer vsichni ostatni moji spoluobcane vyuzivaji, takze jake ze nekonci u radovych obcanu? Jestli nekde mizi v pochybnych projektech, je to jen dukaz toho, ze kdyby na vsechno dohlizeli jen nasi narodni politici, bylo by nakladani s verejnymi prostredky tunelovano mnohem vic (ostatne, staci se podivat, jak to vypadalo v 90. letech nebo jak napr. skoncila ceska implementace podpory solarni energie, kdy misto puvodniho zameru instalovat male solarni jednotky na jednotlive budovy se z toho stal mega tunel)
je to jen dukaz toho, ze kdyby na vsechno dohlizeli jen nasi narodni politici, bylo by nakladani s verejnymi prostredky tunelovano mnohem vic (ostatne, staci se podivat, jak to vypadalo v 90. letech nebo jak napr. skoncila ceska implementace podpory solarni energie…
Nejde až tak o to, kdo přerozděluje, ale že se vůbec přerozděluje – zloději1 se najdou všude, proti tomu není imunní žádná společnost. A že někdo sedí v Bruseli místo ve své zemi, kde k němu mají lidé blíž, tomu nijak nepomůže – spíš naopak. Proto je rozpad EU významným cílem, ale zdaleka ne jediným – je potřeba vytvořit2 tu svobodnou společnost, kde stát nebude lidi omezovat a říkat jim, co mají dělat.
Pro začátek by stačilo, aby EU neomezovala dovoz levných solárních panelů a neprotěžovala např. německé výrobce Ono vůbec ta regulace dovozu je dost velká brzda inovací – když ti celník zadrží balíček, vydírá tě, že když nezaplatíš výpalné, pošle ho zpátky, „omylem“ tě okrade a peníze nechce vrátit3, tak to nějakému vlastnímu nezávislému výzkumu zrovna nepřeje. Většinou dodávku minimálně zpozdí, takže to místo dnů trvá týdny.
[1] resp. lidi, kteří si chtějí nechat něco pro sebe, když jim tolik peněz prochází rukama
[2] ano, svým, způsobem je to destrukce, protože je potřeba osekat všechno to špatné, kolektivistické, a zachovat ten základ + něco málo vytvořit, ten jednoduchý a pevný právní řád, rámec – a zbytek už je na občanské společnosti, soukromém sektoru – tam už stát/politici nic nevytvářejí
[3] ty si sice můžeš stěžovat, ale oni nemají stanovenou lhůtu, do kdy mají tvoji reklamaci vyřídit, takže ti peníze nemusí vrátit nikdy
To ale drtiva vetsina politiku co se vymezuji proti uniji nerika
Přerozdělování není jediný problém EU, jsou strany, které mohou mít i jiné důvody než přerozdělování. Tím důvodem může být i to, že chceš zachovat suverenitu vlastního státu nebo nesouhlasíš se zahraniční politikou EU nebo považuješ EU za nedemokratickou nebo prostě zbytečnou.
Co nechapu ani u Svobodnych, proc se nesnazi na prvnim miste zrusit prerozdelovani narodniho statu
Vždyť Svobodní chtějí obojí – koukni do programu:
Cílem fiskální reformy Svobodných je zvýšení svobody a snížení nespravedlnosti daňového a přerozdělovacího systému. Doprovodným efektem zvýšení této svobody bude zvýšení tempa hospodářského růstu. Jen svoboda volby a neutrální zdanění, které neurčuje poplatníkům, jak se mají chovat, umožňuje hospodářský růst.
Co se podaří dřív a co později nezávisí až tak na lidech uvnitř strany – záleží hlavně na úspěších v různých volbách a na rozložení politických sil. Termín rozpadu EU není jen otázka ČR, hodně záleží i na situaci v jiných zemích.
a navic unije se snazi prerozdelovat do mensich regionu, nez jsou narodni staty (do ROPu)
Ano, EU se snaží rozbít tradice národních států, chce je rozdrobit na menší části (ideálně rozkládající se na území více států) a snáze je pak ovládat. Nacpat lidem, že si mají myslet něco jiného, než co si mysleli do teď, oslabit jejich vztah k jejich zemi a místo něj jim vnutit vztah k EU a nějakému uměle vytvořenému „regionu“.
Pokud má dojít k nějaké změně, mělo by k ní dojít zdola, od lidí – mohou si např. založit nějaký místní spolek – a ne shora, dirigisticky od nějakých Bruselantů.
jsou strany, které mohou mít i jiné důvody než přerozdělování
BTW: Svobodní jsou pro zrušení 5% volební klauzule. Jsou strany které chtějí rovněž vystoupit z EU nebo alespoň zastavit předávání pravomocí do Bruselu, ale v jiných oblastech mají neslučitelný program (nebo lidi) – obecně Svobodní se nechtějí spojit jen tak s někým, jen proto, aby prolezli v nějakých volbách, protože vědí, že by je to do budoucna poškodilo – proto je taky dobré zrušení tohoto limitu, aby se do parlamentu dostalo více euroskeptických stran.
Přerozdělování není jediný problém EU, jsou strany, které mohou mít i jiné důvody než přerozdělování.jiste, ale je ale vhodne ty duvody rict a ne neurcite mluvit o okradani obcanu uniii
Vždyť Svobodní chtějí obojí – koukni do programu:ja vim, ale prislo mi (ok, jen ciste subjektivni dojem), ze o EU mluvi mnohem vice nez o zruseni narodniho prerozdelovani (o tom IIRC nemluvili skoro vubec, ale neustale rikaji "stihly a efektivni stat", pod cimz si kazdy muze predstavit, co se libi) - mam ted na mysli napr. lonske predcasne volby, u voleb do EU je to pochopitelne.
snáze je pak ovládatdemagogie
Nacpat lidem, že si mají myslet něco jiného, než co si mysleli do teď, oslabit jejich vztah k jejich zemi a místo něj jim vnutit vztah k EU a nějakému uměle vytvořenému „regionu“.tak predne nepozoruji, ze by se nekdo snazil neco nekomu nacpat a uz vubec nepozoruji, ze by se EU snazila oslabit vztah obcanu k narodnim statum. To je stejne absurdni, jako kdybych tvrdil, ze CR se snazi oslabit muj vztah k Morave. Jinak tohle narodnostni smysleni je prevazne produkt budovani narodnostnich statu z druhe pule 19. a 20. stoleti, rovnez cosi do znacne miry umele vytvorene. Paradoxne, u starsich lidi asi jistou setrvacnosti zustalo jeste to predchozi rakousko-uherske smysleni, takze uz nas lze jeste ted od starsich lidi slyset nadavani na Prahu, s poznamkami, ze "do Vidne je bliz jak do Prahy" a pod. Zkratka cela argumentace timto smerem je naprosto nesmyslna.
je potřeba vytvořit tu svobodnou společnost, kde stát nebude lidi omezovat a říkat jim, co mají dělatTohle uz jsem slysel v 90. letech od Klause, ze se ty majetky rozdaji a lide to uz zaridi sami. No, zaridilo se.. Je to hrozne hezka myslenka, bohuzel odporuje historicke zkusenosti (a neni treba chodit tak daleko). Nekteri lide (podnikatele) se proste chovaji jako prasata a potrebuji jasna pravidla. Priklad treba tady. Fakt nevim, jak chces tohle resit trhem. A odpurcu EU bych se rad zeptal, jaky konkretni vyvoj koncem 90.let v CR naznacoval, ze bez vstupu bychom na tom byli lepe?
Jako prasata se chová řada zákazníků, koupí kdejaký šmejd a ještě si chrochtají, že je to levné.
Vytěsnit úplně ne, ale jejich shánění je obtížnější.
Takže kdybych aplikoval přístup JS1 (nebo jiných paternalistů), tak bych asi měl chtít, aby před sámoškou stál policajt a přetáhl pendrekem každého, kdo si půjde s letákem kupovat ty nejlevnější věci. Protože praktiky těchto zákazníků mi škodí, mají negativní vliv na nabídku, kterou chci já.
Kdyz kazdy musi neustale resit, jestli ho ten druhy nahodou nechce podrazit
Tohle je neustálý boj dobra se zlem… Vymýšlejí se nové podvody a lidé na ně získávají imunitu1. Zkus se zamyslet, jak dlouho trvá projednání a schválení průměrného zákona a jeho vstoupení v platnost. Je to tak dlouho, že podvodník má dost času, aby svoje oběti vytěžil. A mezitím vymyslí zase nový podvod, na který je ten zákon krátký.
Můžeš sice vymyslet nějaký univerzálnější „pružnější“ zákon, ale zase to nesmí být pružné moc, aby to státní moc nemohla zneužívat k terorizování kohokoli, slušných občanů. To je pak takový ten stav, kdy prakticky každý dělá něco nelegálního, ale obecně se to toleruje, takže lidi jsou relativně v pohodě – ale mocipáni si můžou ukázat na kohokoli, kdo se jim nelíbí a toho odsoudit. Je to praktická negace právního státu (i když formálně existuje).
Přes zákony na to prostě jít nejde, to není řešení. Lidi si musí najít jiné mechanismy, jak se mezi sebou domluvit, organizovat se (odbory, družstva, občanská sdružení, kontrolní firmy…), sdílet informace a bránit se šmejdům. Tohle za ně totiž žádný politik neudělá. I při nejlepší snaze ten zákon vstoupí v platnost třeba za rok – a do té doby se bude šidit. To je na nic – je potřeba reagovat mnohem rychleji a pružněji, nefungovat jen binárně (zakázáno/povoleno), ale plynule regulovat zisky firem tím, jak od nich zákazníci budou odcházet nebo k nim přicházet.
[1] nebo taky ne, když si myslí, že to za ně má řešit stát a oni nemusí hnout ani prstem
ale ve vyspelych zemich proste funguji ty zakony, takze to zjevne reseni je. (A ono, i u nas by stacilo, kdybychom vynucovali aspon ty, co mame.)
V čem spočívá vyspělost země? V těch zákonech? Takže když v nějakém africkém zapadákově přijmou nové zákony a vytvoří nové instituce, bude z nich najednou vyspělá země a všichni se k sobě budou chovat slušně? To asi ne. Ta vyspělost1 nespočívá v zákonech/institucích, ale hlavně v těch lidech a v nějaké „náladě ve společnosti“.
To co rikas o tom, ze by lide meli "regulovat zisky firem", je pitomost. Pokud bude ten zisk nenulovy, bude se podvadet. Ten zisk pro podvodnika musi byt zaporny
To co říkáš ty, je pitomost Cílem firmy je maximalizace zisku. Pokud se jí bude vyplácet chovat se slušně, bude to dělat, i kdyby byl majitel sebevětší parchant. Je lepší podnikat slušně, mít hodně zákazníků, velký obrat a velké zisky, než mít jen pár zákazníků (všichni ostatní si mezi sebou řekli, že jsi svině a utekli) a tyto (byť efektivně) okrádat (celkové tržby a zisk jsou totiž nižší než v tom prvním případě, takže podnikáš špatně – nemaximalizuješ zisk).
Neříkám, že by měl být úplný anarchokapitalismus, ale zákony prostě nemohou nahradit chování zákazníků na trhu, kteří svým nákupem nebo odchodem „odměňují“ nebo „trestají“ podnikatele. Když se lidi budou pořád spoléhat na to, že za ně problémy vyřeší stát a oni můžou jen tupě konzumovat to, co jim obchodník strčil na regály, tak ta společnost nikdy vyspělá nebude.
A jak jsem psal, ty zákony jsou binární (vinen/nevine), ale svět je mnohem rozmanitější, je tu celá škála toho, co se nám líbí a nelíbí a spousta stupňů mezi tím. To je potřeba zohlednit a skrze trh/poptávku ty podnikatele „regulovat“ plynule, analogově. Navíc lidé mají různé preference, takže někomu se určité chování bude líbit a někomu ne – opět to na trhu můžeš zohlednit, podnikatel přijde o část zákazníků a jiní u něj naopak zůstanou – zatímco zákon musí platit pro všechny stejně.
[1] teď neřeším ani tak tu materiální stránku, bohatství
V čem spočívá vyspělost země? V těch zákonech? Takže když v nějakém africkém zapadákově přijmou nové zákony a vytvoří nové instituce, bude z nich najednou vyspělá země a všichni se k sobě budou chovat slušně? To asi ne.Je to zpetnovazebni system, tzn. je potreba oboji. Vetsina lidi se vetsinou chova slusne, ale cast to vzdycky zkousi. Pokud jsou dobre zakony (kde hrozi skutecny trest, viz niz), ta mensina podvodniku vi, ze ji hrozi trest, a o to mene to zkousi. Pokud ty zakony odstranis, lide zjisti, ze se na ne nelze spolehat, a poklesne vzajemna duvera, a stoupne mnozstvi podvodniku. Lide jsou znacne flexibilni a upravuji sve chovani podle chovani ostatnich. Paradoxne tedy, fungujici zakony zpusobuji svoji vlastni (zdanlivou) nepotrebnost (podobne jako treba ockovani). Lide jako ty (nebo Klaus) tohle ale nechteji videt. Ale prece taky nezahodis termostat na zaklade toho, ze mas doma konstatni teplotu.
To co říkáš ty, je pitomostAle to je tem lidem prece jedno, jestli podnikaji "spravne" nebo "spatne". Ty tak nejak predpokladas, ze ta firma bude mit vzdycky kam rust. V prostredi, kde se neslusne chovaji vsichni se muze vyplacet chovat se neslusne, stejne tak se to muze vyplacet pokud to znamena treba mene usili na strane toho podvodnika, nebo treba nema dost kapitalu na to, aby dal rostl... A predevsim nechapes, ze moralni otazky (to co povazujeme za slusne) nijak nesouvisi s tim, co prinasi konkretnim lidem zisk.Cílem firmy je maximalizace zisku. Pokud se jí bude vyplácet chovat se slušně, bude to dělat, i kdyby byl majitel sebevětší parchant. Je lepší podnikat slušně, mít hodně zákazníků, velký obrat a velké zisky, než mít jen pár zákazníků (všichni ostatní si mezi sebou řekli, že jsi svině a utekli) a tyto (byť efektivně) okrádat (celkové tržby a zisk jsou totiž nižší než v tom prvním případě, takže podnikáš špatně – nemaximalizuješ zisk).
Neříkám, že by měl být úplný anarchokapitalismus, ale zákony prostě nemohou nahradit chování zákazníků na trhu, kteří svým nákupem nebo odchodem „odměňují“ nebo „trestají“ podnikatele.Nakupem je odmenuji, to ano, ale "odchod" nikoho netresta. Pokud chci podvadet, proste nekoho nachytam (a penizky vydelam), az to prestane byt zajimave, prejmenuji/presunu se jinam a pokracuji. Ty si porad predstavujes, ze absence dalsiho zisku je pro nekoho nejaky trest. Asi jsi fakt z jine planety.. Tak to prece neni, v takove situaci je velka vetsina lidi a tudiz to tezko muzes povazovat za spravedlivy trest. Proto ty tresty mame: nestaci jen lidi odstavit od toho, co udelali spatne, ale motivovat je, aby to pokud mozno v budoucnosti nedelali. Tebou navrhovany system je priserne neefektivni. To, co rikas, mohlo fungovat v kmenove spolecnosti, kde kazdy kazdeho znal a vylouceni ze socialni skupiny melo fatalni nasledky. To dnes ale neplati a ani to v moderni civilizaci nemuze platit (jak si snadno muzes spocitat, je to stejne nerealne jako ty ekonomicke fantazie o tom, ze lide, kdyz prijdou do supermarketu, tak si nejprve pro kazdou vec, co tam nabizeji, spocitaji mezni uzitek..). Proto vznikly zakony a soudy, na tom to cele stoji.
Když se lidi budou pořád spoléhat na to, že za ně problémy vyřeší stát a oni můžou jen tupě konzumovat to, co jim obchodník strčil na regály, tak ta společnost nikdy vyspělá nebude.Ja nechci spolehat na stat, ale na ostatni lidi. Jako to delam dnes a denne - to je proste zasadni vlastnost nasi civilizace, rika se tomu delba prace.
A jak jsem psal, ty zákony jsou binární (vinen/nevine), ale svět je mnohem rozmanitější, je tu celá škála toho, co se nám líbí a nelíbí a spousta stupňů mezi tím.To jsou zase hezke teoreticke reci, ale ja fakt neznam nikoho, kdo by touzil koupit si nekvalitni zbozi nebo spatne jidlo v restauraci. Ci svobody konkretne se tu zastavas? Kvuli takovym podrazum zavadime zakony, nejde o to omezit ty slusne vyrobce. A zakony si lide take muzou zmenit.
Pointa prece je, ze nikdo nechce byt podveden.Mě to napadlo, už když jsem to četl dříve: Spousta lidí podvedena klidně být chce, pokud si myslí, že na tom vydělají. Bez znepokojení si koupí levné párky, ve kterých je pár procent masa, hlavně když to bude vypadat a chutnat přibližně jako párky. Podstatné je, že na tom ušetří, nebo že je to ve slevě (pak mají pocit, že na tom vydělávají). On je to částečně ten slevový paradox ala "Koupil jsem si televizi za 25 tisíc, s 15% slevou. Kolik jsem na tom vydělal?", kde správná odpověď je samozřejmě "Nic, přišel jsi o 25 tisíc."
Usoudil bys take, ze jsem preklep udelat chtel? Ze to byl zamer?Já to usuzovat ani nemusím, stačí se zeptat a upozornit na to. Z odpovědi je jasné, že to záměr je. Spousta lidí prostě jídlo nevnímá jako něco podstatného a kvalita má pro ně podstatně nižší prioritu, než kvantita. Pár jich mám v rodině, takže to mám hned z první ruky.
Idea, ze by lide meli byt vzdy za vsechna sva rozhodnuti absolutne zodpovedni je v podstate nerealny pozadavek na jejich bezchybnost.Idea že by být neměli spěje dříve nebo později salámovou metodou k fašizmu (původní idea, neplést s nacismem) a totalitě, kde lidi nemají ani zodpovědnost, ani svobodu.
Ten, kdo se ve jménu bezpečnosti vzdává svobody, nezaslouží si ani svobodu ani bezpečnost.-- Benjamin Franklin
Spousta lidí prostě jídlo nevnímá jako něco podstatného a kvalita má pro ně podstatně nižší prioritu, než kvantita.Myslim, ze jsi mi neporozumel, ale to nevadi. Zkusim to vysvetlit jeste jednou, na otazce, co uz tu padla: Budou tihle lide protestovat, pokud nekdo zavede prisnejsi kriteria na to, co je parek? Me nezajima nejaka abstraktni svoboda, jak ji chape pan Kucera. Ja chci vedet, jestli konkretni lide maji svobodu; a to zjistime nejlepe tak, ze se jich zeptame. Svoboda je jen idea, nema vlastni vedomi, a neni duvod, proc by mela byt konecny cil; me zajima realny dopad na lidi.
Idea že by být neměli spěje dříve nebo později salámovou metodou k fašizmuPonechme stranou, ze by asi dost socialnich vedcu nesouhlasilo s tvym pojetim toho, co je fasismus. Zase to chapes spatne - kdyz rikam "lide nemohou byt za vsechno odpovedni" neni to totez (ani prisne logicky) jako "nemohou byt za nic odpovedni", dokonce to ani neznamena "nemohou byt za drtivou vetsinu svych rozhodnuti odpovedni" (coz je IMHO jak by to melo byt). Je to urcity kompromis; takova je povaha moralnich otazek, ze nejsou ostre definovane. A proto s tebou musim zasadne nesouhlasit - prave snaha je ostre vymezit (bez ohledu na slozitost realneho sveta) je typicka pro ideologie, vcetne te fasisticke. (A rekl bych, ze ty prave tim, ze to moje tvrzeni negujes takto ostre, ukazujes, ze take podlehas ideologii.) A Ben Franklin, i kdyz ho mam rad, byl take jenom clovek, a tedy trochu pokrytec.
Já myslím, že budouTak proc, k certu, si v tehle diskusich na tyhle regulace vzdycky stezuje nekdo jiny, v podstate vzdycky nekdo, kdo hluboko do kapsy nema, na kvalite jidla mu zalezi a temi lidmi vlastne pohrda? Nemuzu si pomoct, prijde mi to jako vykonstruovana fikce. A dokud nebudeme mit nejaka solidni empiricka data (nejspis nejaky pruzkum od tolik nenavidenych sociologu
Tak proc, k certu, si v tehle diskusich na tyhle regulace vzdycky stezuje nekdo jiny, v podstate vzdycky nekdo, kdo hluboko do kapsy nema, na kvalite jidla mu zalezi a temi lidmi vlastne pohrda?Protože lidi které to zajímá lezou tak maximálně do diskuzí na novinkách, ne na abclinuxu, pokud už vůbec umí zapnout počítač. Jak jsem psal, mám dva takové případy v rodině, takže můžu přímo ukázat prstem.
To říkáš, jako kdybys sám člověk nebyl.Samozrejme, ze jsem. A taky velky pokrytec.
Pak lze po lidech vyzadovat dodrzovani zakonu. Pokud z principu veci zakony znat nemuzu, je vyzadovani jejich dodrzovani nesmyslne.Premyslim, jestli to neni trochu zavadejici. Procesum s carodejnicemi take asi nezabranilo pomerne male mnozstvi regulaci te doby. Takze mozna daleko vic rozhodujici je vzajemna tolerance lidi ve spolecnosti (opak moralni povysenosti, ktera casto vychazi z nabozenskych a autoritarskych doktrin), nez absolutni pocet regulaci. Protoze ta tolerance resi prave to, jak se s tim porusenim pak nalozi; jestli se nad tim mavne rukou, nebo se to bude povazovat za problem.
Budou tihle lide protestovat, pokud nekdo zavede prisnejsi kriteria na to, co je parek?To budou, protože pokud budeš definovat párek jako něco s větším obsahem masa než třeba 15%, tak jejich oblíbené párky zdraží. Do ulic asi nepůjdou, ale nasere je to spolehlivě, bez ohledu na to, že je to pro ně teoreticky lepší.
Zase to chapes spatne - kdyz rikam "lide nemohou byt za vsechno odpovedni" neni to totez (ani prisne logicky) jako "nemohou byt za nic odpovedni", dokonce to ani neznamena "nemohou byt za drtivou vetsinu svych rozhodnuti odpovedni" (coz je IMHO jak by to melo byt). Je to urcity kompromis; takova je povaha moralnich otazek, ze nejsou ostre definovane.Naopak, zde mi vkládáš do úst absolutní prohlášení. Já tvrdím, že i když začneš třeba dobře, časem se to salámovou metodou zvrhne dál a dál, což bude špatně. Pěkně je to vidět třeba ve zdravotnictví, kde je dneska ISO certifikát na všechno a nikdo neodpovídá za nic. Začalo to taky dobře, končí to blbě. Viz:
Tragédie spočívá v tom, že jejich zhoubné jednání je motivováno dvěma scestnými názory, které psychologicky pramení z přehnaného pocitu osobní důležitosti v konfrontaci s reálnou absolutní nejistotou a neukotveností. Tyto myšlenky jsou následující: Zaprvé: „Co je dobré pro mě, je dobré pro všechny.“ Zadruhé: Některé věci je třeba vynucovat, nebo zakazovat, i když inteligentní lidé (mezi které počítají) by tyto příkazy a zákazy nepotřebovali, ale většina lidí je bohužel příliš hloupá.---
Ponechme stranou, ze by asi dost socialnich vedcu nesouhlasilo s tvym pojetim toho, co je fasismus.Já chápu fašismus tak, že stát rozhoduje za člověka v mnoha ohledech, kde v ostatních státních zřízeních ne. Také vnímá člověka jako svůj majetek, kterému je možné přikazovat jak má žít a co je dobře a špatně. Lidé se nutně nemají hůře, ale přichází o některé svobody.
A Ben Franklin, i kdyz ho mam rad, byl take jenom clovek, a tedy trochu pokrytec.To říkáš, jako kdybys sám člověk nebyl.
Já tvrdím, že i když začneš třeba dobře, časem se to salámovou metodou zvrhne dál a dál, což bude špatně.A kde chces tedy zacit? Jinak je zajimave, nakolik jsou si blizke ty tebou odkazovane blogposty (az na ten posledni, to je zvast) a ten Graeberuv clanek vyse.. (nebo treba toto) Akorat u tech levicaku mi to prijde vic nohama na zemi, oni proste oznacuji za zdroj primo tu lidskou blbost, nemaji potrebu ji schovavat za nejaky stat nebo Brusel (a vlastne shazovat i to dobre s tim spojene).
A kde chces tedy zacit?Já nic začínat nehodlám, mám to takříkajíc v prdeli (za vhodný výraz děkuji Amigapowerovi). Jsem mladý, zdravý, svobodný, bez závazků, a mám se relativně dobře, žeru si co mi chutná a zákazy dokážu obejít, i když mě někdy štvou. Umím dva jazyky, jsem programátor a až mě někdy situace v Čechách nasere do té míry, že s těma kokotama nebudu chtít mít co do činění, tak se prostě seberu a vypadnu někam, kde bude víc fajn. Jak je ostatním je mi veskrze ukradené, stejně jako většina diskuzí o politice, protože to jednak nikdy nic neřeší a nemění, a druhak jsem se rozhodl být sebestředný. To že tu diskutuju je čistě kombinace znuděnosti a chuti si argumentačně zašermovat, ne že by mi šlo o blaho lidstva a i kdyby nějakým omylem ano, tak diskuzí na abclinuxu se stejně na světě nic nemění.
Já nic začínat nehodlámTo jsi myslim nepochopil - ja se ptam, kde jinde bys chtel zacit nez tam, kde se to dela dobre? Bylo to upozorneni na logickou chybu.. (kdyz uz chces sermovat)
tak se prostě seberu a vypadnu někam, kde bude víc fajnTak hodne stesti, jsem si jisty, ze tam nekoho sebestredneho radi uvitaji.
tak diskuzí na abclinuxu se stejně na světě nic neměníJa chci, aby se lide zamysleli nad tim, co sem obcas pisou. To same cekam i nazpatek, ale je to tezke. Treba u libertarianu jsem videl snad jeden opravdu dobry clanek, ten od Paula Grahama.
ze by asi dost socialnich vedcu nesouhlasilo s tvym pojetim toho, co je fasismus.Nedefinoval ho, takže nie je jasné, čo si pod fašizmom predstavuje. Dosť typické - je to ako dať na horčicu nálepku, že je to jahodový lekvár.
Já chápu fašismus tak, že stát rozhoduje za člověka v mnoha ohledech, kde v ostatních státních zřízeních ne. Také vnímá člověka jako svůj majetek, kterému je možné přikazovat jak má žít a co je dobře a špatně. Lidé se nutně nemají hůře, ale přichází o některé svobody.
Tech 300 mld ktere mame od vstupu udajne k dobru je lez, protoze tam nejsou zahrnuty veskere naklady s tim spojene.takze patrne nebudes mit problem dat sem odkaz na nejakou doveryhodnou studii, kde jsou vycisleny vsechny naklady a vydaje...
videl jsem, kolik penez priteklo do nasi obce pred vstupem do unie (temer nic) a po vstupu do unije (opravdu hodne)
Takže v té EU jsme vlastně proto, že nám za to platí, ne proto, že by se nám líbila ta myšlenka?
1) Nespravedlnost a krádež jsou pořád špatné – i kdybychom momentálně byli těmi, kdo z nich čerpá výnosy.
2) Je naivní si myslet, že by nám někdo cpal peníze, aniž by měl plán, jak si to od nás zase vybrat i s tučným úrokem. Je to velice netransparentní (někdy se také říká bouda) a může to dopadnout jedině špatně. To už by snad bylo lepší si ty peníze půjčit a mít jasnou průhlednou smlouvu, kde bude napsáno, kolik dostaneme a kolik a kdy zaplatíme zpět.
Takže v té EU jsme vlastně proto, že nám za to platí, ne proto, že by se nám líbila ta myšlenka?precti si laskave, na co jsem reagoval - byla to reakce na nekonci u radovych obcanu - coz je lez, jak jsem se pousel popsat na konkretnim prikladu
Je naivní si myslet, že by nám někdo cpal peníze, aniž by měl plán, jak si to od nás zase vybrat i s tučným úrokem.na tohle uz nevim, jeslti vubec reagovat, protoze to je uz je argumentace na urovni konspiracnich teorii.... co treba duvod, ze to muze byt win-win, kdyz zapadni cast Evropy naleje do vychodni casti v pocatecni fazi penize a bude tyto zeme tlacit k fungujici statni sprave, aby pak mela uzitek z fungujiciho trhu a stability cele Evpropy jak zapadni Evropa, tak i vychod? Ma napr. zapadni Nemecko nejaky plan na vyzdimani byvaleho vychodniho Nemecka, kam po sjednoceni nalilo hromadu penez? Jak se ten plan zatim projevuje? Nebo to bylo proto, ze jim bylo jasne, ze na tom vydela jak vychodni tak zapadni Nemecko?
Az to budes cist priste, tak si to preloz do cestiny, "tato houpacka byla postavena z penez EU, ktere jsme predtim do EU poslali a poslali jsme je tam i z tvych dani".a co s tim? Ja si to uvedomuji. A co ty, uvedomujes si, kdyz napr. jedes po silnici, ze i ta byla postavena mimo jine z tvojich dani (pokud tedy vubec nejake platis). Jakpak se ti jezdi treba ceskych dalnicich? Rikas si, vzdycky kdyz po nejake nasi dalnici jedes, ze by se cesky stat mel zrusit, protoze te jen obira o penize danemi, ktere pak dava do napr. predrazenych a obvykle velmi nekvalitnich dalnic?
ale problem je, ze jedno vim jiste: videl jsem, kolik penez priteklo do nasi obce pred vstupem do unie (temer nic) a po vstupu do unije (opravdu hodne).Sorry, ale vis houby. Z izolovaneho a navic zjednoduseneho pohledu usuzovat na celek je hodne naivni. Nechci posuzovat jak ucelne a efektivne byly penize vynalozeny ve vasi obci, ale dokazes si uvedomit o kolik vic se muselo sebrat obycejnym lidem, aby se neco takoveho realizovalo ? Kdo ty zakazky provedl a jak moc odpovidaly cenam obvyklym ? Neco jako vybudovani cyklostezky ve Vysocanech, kde 1 km stal neuveritelnych 47 mil. Nebo dotace z EU fondu na byznys pro nejbohatsi. Ale to jsou porad jednotlivosti. Podstatna jsou cisla za celou ekonomiku a ty jsou alarmujici.
takze patrne nebudes mit problem dat sem odkaz na nejakou doveryhodnou studii, kde jsou vycisleny vsechny naklady a vydaje...Tak za prve bys mel nejak dolozit ty tu kladnou bilanci 300 mld, kterou jsi pochytil buh vi odkud. Podobnou pohadku jsem cetl v jednom clanku na lziDnes, ale o nakladech ktere zminuje p. Mach tam nebyla ani zminka.
Z izolovaneho a navic zjednoduseneho pohledu usuzovat na celek je hodne naivni.koukam, ze ty uz se v te dizkuzi uplna ztracis ... muj puvodni prispevek byla rekace na tvoji lez, ze ty penize nekonci u obcanu
Kdo ty zakazky provedl a jak moc odpovidaly cenam obvyklym ?vetsinu stavebnich praci firmy z naseho okresu, odkud se nakupovaly dalsi veci jako vybaveni hriste takhle z hlavy nevim. AFAIK ceny odpovidaly cenam obvyklym.
Neco jako vybudovani cyklostezky ve Vysocanech, kde 1 km stal neuveritelnych 47 mil.kdyz se krade v Praze, nezname to, ze se krade vsude. Jinak jen dalsi priklad toho, ze typicky cesky politik vytuneluje, co muze
Podstatna jsou cisla za celou ekonomiku a ty jsou alarmujici.no, zatim jsi zadna relevatni cisla nepredvedl
o nakladech ktere zminuje p. MachLOL, no kdyz to pise Mach ... tak pak nejde jinak, ze kontroval odkazem na Kalouska
Chtel jsem se dozvedet, jestli mas o bilanci s EU nejaky prehled nebo jen dokolecka papouskujes nesmysly co se siri televizi a tiskem. Zjevne nemas. To cislo (70mld - 40mld) x 10 let neodpovida. Pri hodne strizlivem odhadu a zahrnuti skutecnych nakladu clenstvi se dostaneme na 300mld ale minus. Jestli mas podstatne fakticke vyhrady k tem Machovym cislum, tak sem s nimi.
Dalsi blabol, ze pro volny obchod potrebujeme EU a jinak to nejde. Lez a falesne dilema. Jak to ze mohl fungovat volny obchod v ramci EFTA bez EU ? A co CEFTA, BAFTA ? CEFTA sice na zacatku vyzadovala clenstvi, ale to se vypustilo a zustala jen castecna harmonizace prava. Zadny nadnarodni monstr aparat s silenou rezii jako EU neni treba. Staci jen obchodni dohody suverennich statu.
Evropské území je natolik rozdílné historicky i mentálně, že ho sjednotit do fungujícího státního celku vidím jako naprostou utopii.Vazne? I presto, ze jak v USA tak Svycarsku (obe zeme muzeme brat jako vzor) byla obcanska valka? Podivejte se na Indii. To je taky fakticky kulturne dost rozdilna zeme, presto je federaci. Jak jsem psal - podle me je federace historicka nutnost. Duvody proti jsou zcela iracionalni (tradice, narodovectvi..), naopak duvody pro jsou zcela racionalni (spolecne zajmy jednotlivych socialnich skupin).
není problém stěhovat se z Oregonu do New Jersey za prací, nikomu to nepříjde divné, jsou totiž pořád domato neni uplne pravda. Lide z Oregonu si mysli o lidech z Louisiany to same , co si my myslime o cikanech nebo Albancich. Ze jsou to takova lina stvoreni stitici se prace a ze zijou z 'nasich' dani. Ten rozdil je skutecne v tom jedinem. Kdyz tenkrat 11.9 napadla CIA
What's the difference between a Northern and a Southern Fairy Tale? The Norther Fairy Tale begins with "Once upon a time..." The Southern Fairy Tale begins with "Y'all ain't gonna believe this s**t..."A správně uvádíte, že my Evropané jsme jiní a Češi obzvlášť. Aby nedošlo k mýlce: Já nejsem euroskeptik a pozitivně kvituji snahy o sblížení národů a vytvoření jednoho celku, který by navenek byl silnější než jednotlivé roztříštěné státy. Jen se obávám, že tento útvar se při snaze o rychlou federalizaci najednou rozpadne jako kdysi Rakousko-Uhersko nebo Sámova říše a začne se nanovo ..
Ak už existuje ten obludný EP, tak v prvom rade chcem aspoň vyjadriť spokojnosť
Já bych spíš považoval za obludné ty ilumináty, o nichž nikdo neví, odkud se vynořili (Hermann van Rumpuy, Catherine Cashton aj.) a Evropskou komisi. Ti jsou totiž skutečnými hybateli dění. EP nemá vliv skoro na nic. To se má údajně změnit, no uvidíme. Ty zásadní věci spadají pod kompetenci těch iluminátů.
Co jsem tak trochu koukal na ty debaty, tak ten Keller hovořil celkem rozumně. A byla to už mnohem střízlivější rétorika, to hujerství už je na ústupu.
Podivejte se na Indii. To je taky fakticky kulturne dost rozdilna zeme, presto je federaci.
Je pravda, že Indie je nesmírně heterogenní stát od náboženských rozdílů, sociálních rozdílů (ten kastovní systém tam funguje prakticky dodnes) až po rozdíly jazykové. Jenže Indie byla vždycky Indie. Tím mám na mysli vystupování Indie navenek jako jednotného územního útvaru. Akorát se myslím kousek odtrhl (dnešní Pakistán), ale to se stalo až někdy ve 20. století.
No a to Evropa nikdy nebyla - navenek jako jeden státní útvar. Římská říše ani na vrcholu své expanze nepokryla celou rozlohu kontinentu. Když to to vemu letem světem a budu hodnotit dnešní nejvýznamnější centra nebo motory dnešní EU tak Francie - ano (provincie Galie), Německo - ne (dostalido kožichu v Teutoburském lesíku), území dnešní Velké Británie menší polovina po Hadriánův val. Severní, střední a východní Evropa taky ne.
Nejvíce se tomu blížila Franská říše. To byl raně středověký útvar, který však neměl dlouhého trvání a brzy se začal tříštit na říši Východofranskou a Západofranskou a nějakou tu Středofranskou. Pak následovalo období diferenciace do národních států a to dalo řekl bych Evropě dnešní tvář.
Už zanechám historických exkurzí a řeknu to po lopatě. Nejvíce se se přikláním k tomu, co tady popsal pan Štrúdlík (zdravím pane Štrúdlíku ). Dnešní
Evropa je natolik heterogenní prostředí, že je sjednocení velmi problematické, řekl bych až nereálné. Je mi jasné, že sjednocování ohněm a mečem z dob Franské
říše už nepůjde a v dnešních nestředověkých poměrech to půjde jen politickými prostředky. Sjednocování skrze direktivní nařizovaní bruselských byrokratů ale moc nakloněn nejsem.
Když to řeknu lidově, tak je mi celkem jedno, co dělá někde nějaký Portugalec a je mi celkem ukradený. No a že se tam spíš opalujou na pláži místo toho, aby
spláceli dluh a jsou mírně řečeno rozpočtově nezodpovědní je jejich věc, ale proč bychom je měli my v ČR dotovat. O hovadiny jako jsou biopaliva a o další nesmysly
taky nestojím. Ač jsem byl dříve spíš eurooptimistický, tak dnes už svůj názor začínám taky přehodnocovat. EU je až příliš přebujelý byrokratický moloch.
Pak je tu jeste ratifikovany pakt ESM, ktery pro nasi zemi znamena prakticky kdykoli na vyzadani zaplatit 350 mld.Zrovna ESM je dost pitomy priklad. Ac to muze byt pro nekhoho prekvapive, tak to vubec neni produkt EU, ale je to na EU vicemene nezavisla mezivladni smlouva. Takze to je presne to, co prosazuji odpurci EU (ne evropske legislative, ano mezivladnim smlouvam) a proti cemu naopak jsou priznivci vetsi federalizace EU.
Nikdy jsem do EU nechtěl a necítím se být její součástí. A že to tady pár kašparů okupuje na tom nic nemění.
A že to tady pár kašparů okupuje na tom nic neměníAle no tak klídek, kluci. Včera jsem koukal na ten povolební Hydepark na ČT. Nic zajímavého to nebylo, ale povšiml jsem si huhlavého ilumináta z Trilaterální komise, knížete z Trautenberku, alias Karla z Bildebergu. Huhňavý iluminát v té debatě zcela propadl. Mach se tam smál sice jako píča, ale řekl bych, že pankáče z placky přebil zcela jednoznačně argumenty. Karl von Bildeberg lhal dost okatě. A ještě se z toho skoro poslintal v zápalu hněvu.
U školství, kam bych se bál poslat děti, kdybych nějaké měl (vzpomínky jsou pořád ještě dost živé)ja si myslím, že v školstve bol už dosiahnutý stav, keď už sa ľudia budú báť stať sa učiteľmi, vzhľadom na to, aké deti tam rodičia posielajú:)... možno aj ty si jedna z tých živých odstrašujúcich spomienok
stav, kdy si kazdy zaplati za to, co spotrebujeTo mi pripomína ten slogan z nedávnych socialistických čias Kazdy podla svojich schopnosti, kazdemu podla jeho zasluh. No a v komunizme sme mali dospieť k vyrovnaniu rozdielov v schopnostiach a v morálnych vlastnostiach sme ali dosiahnuť ideál budovateľa komunizmu a malo platiť: Každému podľa potrieb.:)) Ono to "podľa zásluh" nikdy nefungovalo. Viem si predstaviť, že nejakí porošenkovci sami seba pokladajú za "schopných" a presvedčili sami seba, že to čo majú, tých 15 či koľko mld. dolárov, majú po zásluhe. No, veď hocikto naozaj ani nie je schopný osvojiť si metódy podnikania Voru v zakone, odpratať z cesty toľko prekážok a cez mŕtvoly sa dostať na vrchol. Bez zbytočného prerozdeľovania:).
To mi pripomína ten slogan z nedávnych socialistických čias Kazdy podla svojich schopnosti, kazdemu podla jeho zasluh.Nezlobte se, ale toto mi prijde opravdu velmi odlisne od toho, co jsem napsal ja.
Tiskni
Sdílej: